Regija
ZASTRAŠUJUĆI PODACI O ZLOSTAVLJANJU: Pokrenuto 268 predmeta protiv više od 400 državnih službenika
09. Feb. 20260
Kako je Bulatović tražio instrukcije od Tadića i Koštunice
Regija
09. Feb. 2026
0
Evropski izaslanik za pitanje referenduma o nezavisnosti Crne Gore Miroslav Lajčak otputovao je 9. februara 2006. godine za Brisel, nakon što je pregovaračkim timovima vlasti i opozicije ostavio evropski lex specialis o tehničkim uslovima za održavanje referenduma. Dok je Lajčak išao na konsultacije u Evropsku uniju, lideri crnogorskog unionističkog bloka, koji su se zalagali za očuvanje zajednice sa Srbijom, otputovali su u Beograd na sastanke sa srpskim zvaničnicima i predstavnicima pokreta za zajedničku državu, piše AntenaM.

Screenshot "Pobjeda"
U pisanoj izjavi dostavljenoj medijima Lajčak je saopštio da je veoma zadovoljan učinkom pregovaračkih timova koji su donosili teške odluke, ali radili s entuzijazmom, pokazujući pravu volju za postizanje kompromisa. "Očekujem da će biti jednako konstruktivni i u predstojećim danima, kada pitanja kao što su kvalifikovana većina budu pokrenuta", naveo je Lajčak, pojašnjavajući da u Brisel putuje radi konsultacija i da će se za nekoliko dana vratiti u Podgoricu sa preporukama oko nastavka pregovaračkog procesa.
Na put su, malo prije Lajčaka, krenuli i lideri unionističkog bloka – stranaka koje su se zalagale za očuvanje državne zajednice Srbije i Crne Gore. Ali, u suprotnom smjeru – ka Beogradu. I vjerovatno istim povodom, radi konsultacija i preporuka oko predpristupnih pregovora o referendumu.

Lider Socijalističke narodne partije (SNP) Predrag Bulatović najprije se sastao sa srpskim predsjednikom Borisom Tadićem i premijerom Vojislavom Koštunicom. U šturom saopštenju navodi se da je Bulatović u razgovorima "pozitivno ocijenio dosadašnje angažovanje Evropske unije u postavljanju standarda vezano za dosad obrađena tehnička pitanja" i, povodom pitanja većine koje još nije pokrenuto u pregovorima, ponovio stav SNP-a da to "mora da bude najmanje 50 odsto od registrovanih birača".
Šta su saopštili Koštunica i Tadić – nije saopšteno, iako se imajući u vidu njihove ranije izjave može pretpostaviti da je postignuta visoka saglasnost i oko tog pitanja. Najviši srpski zvaničnici nisu prihvatili poziv crnogorske vlasti na razgovore, čak ni na insistiranje međunarodne zajednice, ali su rado ugostili opozicionog prvaka iz redova prosrpskih stranaka u Crnoj Gori.
Osim susreta sa srpskim zvaničnicima, lideri unionističkog bloka Predrag Bulatović, Predrag Popović i Ranko Kadić sastali su se u Beogradu i sa čelnicima beogradskog Pokreta za zajedničku državu – organizacije koja se zalagala za očuvanje državne zajednice Srbije i Crne Gore. Kako je saopšteno nakon razgovora, predsjednici crnogorskih opozicionih partija upoznali su Ljubomira Tadića, Matiju Bećkovića, Slavenka Terzića i druge članove rukovodstva Pokreta sa tokom pregovora o referendumu.
"Pokret za SCG podržao je uslov da pobjednička većina na referendumu mora preći pedeset odsto upisanih birača", navodi se u saopštenju i dodaje da je dogovoreno da se "dosadašnja saradnja pojača dnevnom koordinacijom aktivnosti".
Malo koga u Crnoj Gori je iznenadio iznenadni izlet opozicionih prvaka, posebno lidera SNP-a Predraga Bulatovića koji je, još od vladavine Slobodana Miloševića, svako malo odlazio u Beograd radi konsultacija. Samo su se, s vremena na vrijeme, mijenjali njegovi domaćini.
Regija
ZASTRAŠUJUĆI PODACI O ZLOSTAVLJANJU: Pokrenuto 268 predmeta protiv više od 400 državnih službenika
09. Feb. 20260
Intervjui
MILOŠ ĐURIČKOVIĆ ZA "SB": "Iza seks afera koje potresaju Crnu Goru stoje srpske tajne službe, uskoro videa novih aktera iz vrha države..."
08. Feb. 20260
Regija
JAVILA SE ODBJEGLA BIVŠA TUŽITELJICA: "Nisam prekršila zakon, osuđena sam na pravdi Boga, žrtva sam…"
08. Feb. 20260
Hronika
STRAVIČAN SLUČAJ U CRNOJ GORI: Podstanara iz BiH tukli, pa pokušali oteti
07. Feb. 20260
Rat u zalivu
PENTAGON OBJAVIO KARTU: Pogledajte prvih 10 dana operacije "Epski bijes" (FOTO)
Prije 6 min0
Rat u zalivu
IRANSKI JEVREJI IZMEĐU DVIJE VATRE: "Netanyahuov cionizam nam uništava domovinu"
Prije 11 min0
Svijet
SVE KARTE BACILI NA SUKOB S IRANOM: Izrael priprema poseban ratni budžet vrijedan više milijardi
Prije 14 min0
Rat u zalivu
POJAVILE SE SNIMKE: SAD objavio kako uništava iranske brodove
Prije 24 min0
Regija
ŠIRI SE NOVA KARTA PODJELE HRVATSKE: "Do iznad Splita je naše, dogovorit ćemo se s Italijanima" (VIDEO)
08. Mar. 20260
Regija
NUKLEARKA PRED VRATIMA BIH: Da li smo spremni za ono što Srbija planira?
09. Mar. 20260
Regija
DODIK ĆE POZELENITI OD MUKE: Vučić pozvao NATO savez na zajedničke vježbe, neutralnost ostala samo na papiru
08. Mar. 20260
Regija
SITUACIJA JE KRITIČNA U HRVATSKOJ: Plenković sazvao hitni sastanak, gorivo će znatno poskupjeti
08. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.