NAJTEŽA NOĆ U POSLJEDNJE VRIJEME: Rusija zasula Ukrajinu dronovima i raketama, među ubijenim i djeca

Ukrajinske jedinice protuzračne odbrane oborile su 453 drona i 19 projektila, saopćile su zračne snage. Međutim, devet projektila i 26 jurišnih dronova pogodilo je 22 lokacije.

  • Evropa

  • 07. Mar. 2026  

  • 0

Rusija je u noći na subotu lansirala niz bespilotnih letjelica i projektila na Ukrajinu, oštetivši infrastrukturu i ubivši najmanje sedam osoba, uključujući dvoje djece, u sjeveroistočnom gradu Harkivu, objavili su ukrajinski dužnosnici.

 

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je Rusija lansirala 480 dronova i 29 projektila ciljajući energetski sektor i željezničku infrastrukturu diljem zemlje.

"Partneri bi trebali odgovoriti na ove divljačke napade na život", poručio je Zelenski putem aplikacije Telegram. "Rusija nije odustala od pokušaja uništavanja ukrajinske stambene i kritične infrastrukture, stoga se podrška mora nastaviti", dodao je, pozivajući partnere na daljnju opskrbu sistemima protuzračne odbrane i oružjem.

Ukrajinske jedinice protuzračne odbrane oborile su 453 drona i 19 projektila, saopćile su zračne snage. Međutim, devet projektila i 26 jurišnih dronova pogodilo je 22 lokacije.

 

Balistički projektil pogodio stambenu zgradu

Oleh Sinjehubov, guverner regije Harkiv, rekao je da je grad Harkiv bio meta i ruskih dronova i projektila te da je sedmero ljudi, uključujući dvoje djece, poginulo nakon što je ruski balistički projektil udario u peterokatnu stambenu zgradu.

"Kada smo stigli ovdje 20 minuta nakon eksplozije, mislila sam da ću dobiti moždani udar. Nisam mogla sastaviti dvije riječi, a noge su mi klecale", rekla je za Reuters Hanna, stanarka uništene zgrade. "Sreća je što nisam bila tamo s djetetom i što je otac bio sa mnom. Tamo su živjeli obični ljudi. Što im je bio cilj?"

U Harkivu je također ranjeno 15 ljudi, a 19 stambenih zgrada je oštećeno, rekao je Sinjehubov. Pogođene su i komercijalne te administrativne zgrade, mreže za distribuciju električne energije i automobili.

 

U Kijevu je ozlijeđeno troje ljudi, a grijanje je prekinuto u 2806 stambenih zgrada u četiri gradska okruga nakon što je pogođen energetski infrastrukturni objekt, rekla je potpredsjednica vlade Julija Sviridenko.

Nacionalni operator elektroenergetske mreže Ukrenergo saopćio je da su u sedam regija diljem zemlje uvedena hitna isključenja struje nakon ruskih napada, prenosi Hina.

Ukrajinski dužnosnici rekli su da je Rusija napala i četiri željezničke stanice te drugu željezničku infrastrukturu u središnjoj Ukrajini, kao i lučku infrastrukturu u južnoj regiji Odesi, gdje su se zapalili spremnici s biljnim uljem i oštećeno je skladište žitarica.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...