Svijet
AUSTRALIJA ZABRINUTA: Albanese traži odgovore od Trumpa - "Koji su ciljevi?"
30. Mar. 20260
Grenell, uprkos brojnim upitima medija, nije najavio svoj odlazak.
Svijet
14. Mar. 2026
0
Richard Grenell, bliski saradnik američkog predsjednika Donalda Trumpa, napušta poziciju direktora Centra John F. Kennedy nakon nešto više od godinu dana na čelu ove ugledne kulturne institucije.
Njegov mandat obilježile su brojne kontroverze, od odlazaka zaposlenika i otkazivanja umjetnika do naglog pada prodaje ulaznica.
Promjenu na čelu centra potvrdio je predsjednik Donald Trump, koji je na društvenoj mreži Truth Social objavio da će Grenella naslijediti Matt Flock, potpredsjednik zadužen za upravljanje objektima, ako odbor direktora odobri imenovanje.
U istoj publikaciji, Trump je predstavio i rendere planirane rekonstrukcije kompleksa, koja bi trebala početi u julu i trajati dvije godine, iako objavljene slike uglavnom pokazuju manje promjene na vanjskom dijelu zgrade, piše Washington Post. "Rick Grenell je odlično koordinirao različite segmente centra tokom prelaznog perioda i želim mu se zahvaliti na izvanrednom radu", napisao je Trump.
Centar Kennedy nije želio dalje komentarisati njegov odlazak.
Grenell, bivši američki ambasador u Njemačkoj i vršilac dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe, imenovan je za šefa centra nakon što se Trump vratio u Bijelu kuću i proveo opsežne kadrovske promjene u administraciji institucije.
U februaru 2025. godine, većina upravnog odbora je zamijenjena, a Trump je preuzeo mjesto predsjednika odbora, što je označilo početak novog, politički obojenog kursa za instituciju koja se decenijama smatrala primjerom dvostranačkog upravljanja.
Grenellov mandat ubrzo je izazvao kritike umjetnika, donatora i bivših zaposlenika, koji su tvrdili da se centar pretvara u politički produžetak pokreta MAGA.
Tokom njegovog vođenja institucije, zabilježen je pad prodaje ulaznica u najvećim dvoranama, demokrate u Senatu pokrenule su istragu o finansijskim poslovima i saradnji s političkim saveznicima, a odluka administracije da na zgradu doda Trumpovo ime dovela je do otkazivanja nastupa desetina umjetnika.
Grenell je, međutim, branio svoj rad, tvrdeći da centar zahtijeva ozbiljne strukturne i organizacijske promjene.
Naveo je da je tokom njegovog mandata prikupljeno 117 miliona dolara i optužio prethodno rukovodstvo da je instituciju dovelo u finansijske probleme. "Kada sam došao, finansije su bile u haosu. Isplaćivali smo zaposlenike iz rezervi duga i nije bilo novca u banci", rekao je Grenell u intervjuu za Fox News u novembru.
Očekuje se da će novoimenovani direktor Matt Flock, koji ima iskustva u upravljanju građevinskim projektima i održavanju objekata, voditi centar kroz planiranu renovaciju.
Neki zaposleni kažu da na promjenu rukovodstva gledaju s opreznim optimizmom, s nadom da bi novo rukovodstvo moglo donijeti više stabilnosti instituciji u mjesecima koji prethode zatvaranju.
Prema njegovom LinkedIn profilu, Floka je prethodno radio za administraciju Distrikta Columbia kao menadžer građevinskih projekata i direktor upravljanja objektima.
Iako je Trump predstavio prve vizualizacije rekonstrukcije, detalji projekta još uvijek nisu u potpunosti poznati. Objavljeni renderi ukazuju na manje promjene - nešto deblje dekorativne elemente na fasadi, obnovljeni krov i prozore, kao i novi raspored zelenih površina duž terase s pogledom na rijeku Potomac. Grenell, uprkos brojnim upitima medija, nije najavio svoj odlazak.
Svijet
AUSTRALIJA ZABRINUTA: Albanese traži odgovore od Trumpa - "Koji su ciljevi?"
30. Mar. 20260
Svijet
PROCURILO IZ AMERIČKIH IZVORA: Opasna opcija je na stolu, Trump planira silom uzeti...
30. Mar. 20260
Rat u zalivu
TRUMP ZAPALIO DRUŠTVENE MREŽE: "Veliki dan u Iranu"
30. Mar. 20260
Svijet
ŠOK U AVIONU: Donald Trump dogovarao na pitanja novinara -"Oni su gotovi..."
30. Mar. 20260
Svijet
NETANYAHU TVITUJE O MIRU, IDF RUŠI SVETINJE: Od paljenja crkava do pljuvanja hrišćana – mračna strana izraelske svakodnevice (VIDEO)
Prije 13 min0
Vijesti
LOŠE VIJESTI IZ SARAJEVA: Bogić Bogićević u teškom stanju, hitno je operisan...
Prije 13 min0
Vijesti
IZ BRISELA STIGLE NAJGORE MOGUĆE VIJESTI: BiH gubi još 750 miliona KM
Prije 17 min0
Svijet
BORBA ZA MOĆ KOJA TRESE BIJELU KUĆU: Hegseth i Driscoll u žestokom klinču
Prije 20 min0
Svijet
NIZAK UDARAC ZA PRVU DAMU: Melanija Trump brutalno izbačena iz porodičnog kruga, Ivanka sve snimila i objavila na MREŽE!
Prije 20h0
Svijet
TAJNA KONFERENCIJA I STRAH OD ISTINE: Otkriveno šta je Melanija Trump pokušala sakriti od javnosti
Prije 21h0
Svijet
VLADA TOTALNO RASULO: Sve je manje struje, lijekova i hrane, ljudi prebiru po smeću, pumpe su zatvorene, nema gradskog prijevoza, a sada im prijeti INVAZIJA AMERIKE
19. Apr. 20260
Svijet
IRANCIMA PREKIPJELO: Nastavi li se američka blokada, mi ćemo...!
18. Apr. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.