Politika
ADMIR ČAVALIĆ UZBURKAO BH. JAVNOST: "Možda jesam Tuzlak, ali ipak ne i ljevičar"
18. Apr. 20261
Privremena mjera je nužna kako bi se spriječilo da građani ostanu bez mogućnosti ostvarivanja zagarantovane penzije prije nego što Ustavni sud zauzme konačan stav o ustavnosti osporenih odredbi
Vijesti
17. Mar. 2026 17. Mar. 2026
0
Pred Ustavnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine pokrenut je zahtjev za ocjenu ustavnosti člana 81. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kao i člana 13. Zakona o izmjenama i dopunama tog zakona, jer, postoji bojazan da su sporne odredbe protivne Ustavu Federacije BiH.
-Smatramo da zajamčena penzija predstavlja egzistencijalni minimum koji država mora osigurati kako bi penzioneri mogli zadovoljiti osnovne životne potrebe i živjeti dostojanstveno. Uskraćivanje tog prava starosnim penzionerima sa manje od 40 godina staža znači njihovo svjesno ostavljanje na minimalnim primanjima koja u praksi ne omogućavaju ni osnovne uslove za život, čime se ova kategorija dodatno dovodi u stanje trajne socijalne ugroženosti, navode u zastupnici u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Admir Čavalčić i Almedin Aliefendić.
Navode da je suština problema u tome što se izmjenama zakona retroaktivno mijenjaju pravila za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja.
- Time se građani koji su godinama bili u jednom pravnom režimu sada dovode u neravnopravan i pravno nesiguran položaj. Posebno je neprihvatljivo da se naknadno, izmjenom zakona, mijenjaju uslovi na štetu ljudi koji su s pravom očekivali ostvarivanje prava na minimalnu, odnosno zagarantovanu penziju, navode.
Osporene odredbe, ističu, direktno pogađaju lica koja su navršila 65 godina života, a nemaju 40 godina penzijskog staža, jer ih dovode u situaciju da izgube mogućnost ostvarivanja prava koja su prema ranijem pravnom okviru mogli očekivati. Na taj način se narušavaju načela jednakosti pred zakonom, pravne sigurnosti i zaštite stečenih, odnosno legitimno očekivanih prava građana.
- Zbog opasnosti od teških i teško popravljivih posljedica zatražili smo i donošenje privremene mjere kojom bi Ustavni sud, do konačne odluke u ovom predmetu, obustavio primjenu spornih odredbi. Smatramo da postoji hitna potreba za takvom mjerom, jer bi nastavak primjene zakona mogao proizvesti nepopravljivu štetu za veliki broj ljudi, posebno starijih građana čija egzistencija direktno zavisi od prava iz penzijskog sistema.
Privremena mjera je nužna kako bi se spriječilo da građani ostanu bez mogućnosti ostvarivanja zagarantovane penzije prije nego što Ustavni sud zauzme konačan stav o ustavnosti osporenih odredbi. Ako bi se zakon nastavio primjenjivati, a kasnije bio proglašen neustavnim, posljedice po pogođene građane u velikom broju slučajeva ne bi se mogle u potpunosti otkloniti.
Zato očekujemo da Ustavni sud Federacije BiH hitno postupi, najprije donošenjem privremene mjere, a potom i konačne odluke kojom će zaštititi ustavnost, pravnu sigurnost i prava građana Federacije Bosne i Hercegovine, naglašavaju Čavalić i Aliefendić.
Država, ističu, mora štititi dostojanstvo penzionera, a ne ih dovoditi u situaciju da ostanu bez minimuma za život.
Zastupnici Almedin Aliefendić i Admir Čavalić posebno zahvalju advokatima koji su odvojili dragocjeno vrijeme kako bi izradili ovaj zahtjev, a podršku su dali i Alma Kratina, zastupnici DF-a i SDA, te zastupnik HRS-a.
Politika
ADMIR ČAVALIĆ UZBURKAO BH. JAVNOST: "Možda jesam Tuzlak, ali ipak ne i ljevičar"
18. Apr. 20261
Politika
PRELAZI KOD KONAKOVIĆA: Admir Čavalić dao nagovijestiti da će obući dres NiP-a, ima i poruku za birače
14. Apr. 20262
Mini market
FEDERACIJA BiH DOBIJA 40 NOVIH KILOMETARA AUTOPUTA: Čavalić objavio zvanične podatke, evo koje dionice se otvaraju do kraja 2026. godine
11. Apr. 20260
Politika
POLITIČKA PRESLAGIVANJA : Stranka za BiH ostala bez kluba, tri zastupnika formirala novi
03. Mar. 20260
Vijesti
VLASTI RS PROTIV USTAVNIH PROMJENA KOJE JE PREDLOŽIO FORUM ZA SARADNJU I ISTRAŽIVANJE: "To su želje za Djeda Mraza"
Prije 19 min0
Rat u zalivu
IRANCI GA SMATRAJU MANJE RATOBORNIM: Vance će predvoditi američki pregovarački tim u Pakistanu
Prije 31 min0
Regija
MILORAD DODIK PORUČIO IZ DONJE GRADINE: "Svako ko miriše na ustašu, moj je krvnik!", pridružio mu se i Vučić - "Neće više biti traktora ni genocida"
Prije 44 min0
Evropa
DRAMATIČNE TVRDNJE MINISTRA HAKANA FIDANA: Turska optužila Grčku da sa Izraelom i Kiprom stvara "antiislamski vojni savez"
Prije 57 min0
Vijesti
SKANDAL U WASHINGTONU: Hoće li zamjenik ministra odbrane Bosne i Hercegovine zbog ovoga biti sankcioniran...
17. Apr. 20261
Vijesti
PROFESOR MILAN BLAGOJEVIĆ ZA „SB“: Muk u Federaciji BiH, nakon otvorenog kršenja odluka Ustavnog suda BiH...
17. Apr. 20261
Vijesti
REVIZORI ČEŠLJALI DODIKOV BUDŽET: Ne može se objasniti gdje je potrošeno više od 60 miliona KM
16. Apr. 20260
Vijesti
VISOKI PREDSTAVNIK CHRISTIAN SCHMIDT PRESJEKAO: "Pitanje državne imovine prepustio bih domaćim političarima!"
18. Apr. 20262
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.