KOŠEVO PUNO KAO ŠIPAK: Na današnji dan odigran je najposjećeniji derbi Želje i Sarajeva u njegovoj historiji (VIDEO)

• 10. Mar. 2017  10. Mar. 2017

• 0

Sarajevo i Željo su 10. marta 1982. igrali pred 55 hiljada navijača na Koševu. Mnogi spominju i veći broj navijača ali niko sa sigurnošću ne može reći o kojem broju se radilo. Beogradski Tempo je licitirao cifrom od čak 75.000 gledalaca!

U izvještajima je zapisano da su prilazi stadionu bili potpuno zakrčeni. Dosta gledalaca sa kupljenim ulaznicama ostalo je vani, jer je stadion bio krcat pola sata prije početka utakmice.

Tim sa Grbavice pobjedom se trebao uključiti u utrku za naslov sa Dinamom, Zvezdom i Hajdukom, dok je za Sarajevo pobjeda značila mogućnost izlaska na međunarodnu scenu.

Sarajevo je igralo u sljedećem sastavu: Janjuš, Radeljaš, Kapetanović, Vidović, Ferhatović, Hadžibegić, Sušić, Lukić (Hadžialagić), Teskeredžić, (Jozić), Božović, i Pašić.

Plavi dres nosili su: Šujica, Berjan, Komšić, Baljić, Saračević, (Paprica), Čilić, Bahtić, Odović, Baždarević, Vlaški i Nikić.

Domaći četiri godine nisu savladali komšije pa su od starta krenuli ofanzivno. Lukić, Teskeredžić te Sušić su imali svoje prilike ali kazna je stigla preko Nikića u 33. minuti.

U nastavku je Sušić u 52. minuti povukao loptu sa centra, odigrao dupli pas sa Teskeredžićem i na kraju postigao efektan pogodak.

Samo pet minuta kasnije bilo je 2:1. Sušić je asistirao za Vidovića, koji je pogodio mrežu Šujice. Nastalo je neopisivo slavlje među pristalicama bordo boje. Do kraja utakmice Baždarević je imao dobru priliku ali je završilo 2:1.

Hadžibegić, Sušić i društvo su završili četvrti sa 39 bodova, dok su komšije sa Grbavice bile pete sa 38 bodova. O kakvoj kvalitetnoj generaciji se radilo ide u prilog da je Sarajevo u sezoni 1984/85 osvojilo naslov prvaka, a Željo iste godine dobacio do polufinala Kupa UEFA.