DUŠKA JURIŠIĆ O FEMICIDU U SARAJEVU: "I sama plaćam visoku cijenu prijave nasilja i zlostavljanja"

"Skoro 50 posto žena u BiH iskusilo je neki oblik nasilja, uključujući i nasilje od partnera. 80 posto građana smatra da je nasilje u porodici privatna stvar.Skoro 50 posto žena u BiH iskusilo je neki oblik nasilja, uključujući i nasilje od partnera. 80 posto građana smatra da je nasilje u porodici privatna stvar."

  • Društvo

  • 02. Maj 2026  

  • 0

Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine oglasila se nakon novog slučaja femicida u Bosni i Hercegovini.

Kako je navela na početku svoje objave, izrazila je saučešće porodici stradale Elme Godinjak.

-Ukoliko je tačna informacija advokatice Elme Godinjak da je prijavljivala kršenje mjere zabrane približavanja, MUP i Tužilaštvo Kantona Sarajevo dužni su javnosti objasniti zašto nisu određene mjere zadržavanja, odnosno zašto nije zatražen pritvor. To su mjere, koje su propisane novim Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama Federacije BiH uključujući i kaznu do tri godine zatvora u slučaju kršenja mjera zabrane približavanja žrtvi. Ukoliko je bilo sistemskih propusta, pojedinci moraju odgovarati. S tim u vezi podsjećam da je u toku sudski postupak protiv dva policajca iz Kalesije, koji nisu preduzeli mjere da zaštite Inelu Selimović i njenog maloljetnog sina, koje je ubio njen suprug Emir Selimović – podsjetila je.

Kako dalje dodaje, femicid nije incident već posljedica dugotrajne izloženosti nasilju od strane počinioca.

-To je ubistvo, učinjeno s osjećajem superiornosti i nadmoći nad ženom, zasnovano na stereotipima o ulogama žene i muškaraca.  Skoro 50 posto žena u BiH iskusilo je neki oblik nasilja, uključujući i nasilje od partnera. 80 posto građana smatra da je nasilje u porodici privatna stvar. I sama plaćam visoku cijenu prijave nasilja i zlostavljanja. Međutim neću odustati bez obzira što jedan uživa veliku podršku medija i društva, a drugi posjeduje političku moć i uticaj. Zato nemojte dozvoliti da vas zastraše. Nemojte dozvoliti ni kada od nasilnika prave heroja, a od vas krivca – istakla je.

Za kraj je poručila da svaki novi slučaj, od Nizame do Elme, dokaz je da ne smijete odustati od traženja zaštite i odgovornosti.

-I sistema i društva. Društva, čije stanje svijesti se mora mijenjati. Jer nasilje nije privatni problem. Nasilje niste dužni trpiti. Nasilje se mora osuditi i kažnjavati – zaključila je.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...