DOK SE PLENKOVIĆ BAVI BOSNOM, DRŽAVA MU SE DEMOGRAFSKI RASPADA: Hrvatska gubi gotovo 20 hiljada djece po generaciji

Sela bez djece, škole bez prvačića, a za tridesetak godina neće imati ni ko da radi u Hrvatskoj

  • Regija

  • 14. Maj 2026  

  • 0

Hrvatska posljednjih decenija bilježi dramatičan pad broja djece u školskom sistemu, a podaci o upisima u prve razrede i završetku osnovne škole sve više zabrinjava demografe, obrazovne stručnjake i privrednike. Brojke jasno pokazuju koliko se zemlja promijenila od početka 2000-ih godina do danas, javlja novinska agencija HINA.

Početkom 2000-ih Hrvatska je imala generacije od oko 55 hiljada učenika koji su završavali osnovnu školu, dok se u prve razrede upisivalo između 52 i 55 hiljada djece godišnje. Škole su tada bile pune, a u mnogim gradovima i naseljima postojali su paralelni razredi zbog velikog broja učenika. Petnaest godina kasnije, 2015. godine, situacija je već izgledala znatno lošije – tada je u prve razrede osnovnih škola upisano oko 42 hiljade djece, dok je osnovnu školu završavalo oko 43 do 44 hiljade učenika. Hrvatska je u tom periodu već osjećala posljedice niskog nataliteta, starenja stanovništva i sve snažnijeg iseljavanja mladih porodica.

Danas su brojke još alarmantnije. Procjene za 2025. godinu pokazuju da se u prve razrede upisuje tek oko 35 do 36 hiljada djece, a približno isti broj učenika završava osnovnu školu. To znači da je Hrvatska u samo 25 godina izgubila gotovo 20 hiljada djece po generaciji. Da je Hrvatska od 2000. do danas zadržala generacije od oko 55 hiljada prvašića godišnje, u školama bi bilo približno 250 hiljada djece više. Pad nije bio nagao, nego postupan, ali se posljednjih godina ubrzao.

Ruralna područja najviše pogođena

Posljedice su vidljive diljem zemlje. Brojne područne škole u ruralnim krajevima zatvaraju se zbog nedostatka učenika, dok neka sela više nemaju nijednog prvašića. Najveći pad broja djece bilježe Slavonija, Banovina, Lika i dijelovi Dalmatinske zagore – područja iz kojih se posljednjih godina najviše iseljavalo.

Demografi upozoravaju da ovo više nije samo obrazovni problem, nego pitanje dugoročne budućnosti države. Manje djece danas znači manje radnika, manje poreznih obveznika i sve veći pritisak na penzijski, zdravstveni i privredni sistem Hrvatske u decenijama koje dolaze.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...