AMERIKANCI POSLALI VAŽAN E-MAIL POLJSKOJ: General ga nije pročitao, nastao potpuni haos

Nakon što je vijest objavljena, Pentagon je pokušao umanjiti značaj situacij

  • Svijet

  • 18. Maj 2026  

  • 0

Odluka Sjedinjenih Američkih Država o otkazivanju planiranog raspoređivanja trupa u Poljsku zatekla je tamošnji vojni i politički vrh potpuno nespremnim, iako se ispostavilo da je obavijest o tome stigla danima ranije. Naime, poruka je ostala nepročitana u elektronskoj pošti načelnika Generalštaba Poljskih oružanih snaga, generala Wiesława Kukułe, zbog čega je veći dio vojske, kao i ministarstvo odbrane, za promjenu planova ključnog saveznika saznao iz medija, piše Politico.

Službena pojašnjenja

Nakon što je vijest objavljena, Pentagon je pokušao umanjiti značaj situacije. "Odluka o povlačenju snaga donesena je nakon sveobuhvatnog, višeslojnog procesa koji je uzeo u obzir stavove ključnih komandanata američke vojske u Evropi i cijelog komandnog lanca. Nije to bila nikakva ishitrena odluka donesena u zadnji čas", izjavio je vršilac dužnosti sekretara za štampu Pentagona Joel Valdez.

S poljske strane, potpredsjednik vlade Władysław Kosiniak-Kamysz u srijedu navečer na društvenim mrežama uvjeravao je javnost da američki potez ne znači smanjenje ukupnog broja američkih vojnika u Poljskoj. Dan kasnije, na konferenciji za medije, potvrdio je da se o odluci Pentagona konsultovao s američkim komandantima u Evropi, koji su ga uvjerili da obustava raspoređivanja ne znači trajno smanjenje američkog vojnog prisustva.

Kosiniak-Kamysz je dodao da je o svemu u stalnom kontaktu s vrhovnim komandantom poljskih oružanih snaga, predsjednikom Karolom Nawrockim, i premijerom Donaldom Tuskom.

Kako je došlo do propusta

Iako je načelnik Generalštaba, general Kukuła, obavijest primio još u ponedjeljak, vijest o otkazivanju rotacije više od 4.000 vojnika iz 2. oklopne brigade borbene grupe 1. konjičke divizije prvi je u srijedu objavio američki medij Army Times. Prema trima izvorima bliskim generalu Kukułi, poruka je poslana početkom sedmice putem klasifikovanog komunikacijskog sistema, ali general je nije proslijedio dalje.

"Amerikanci su početkom sedmice obavijestili Generalštab o obustavi rotacije jer je upravo on zadužen za koordinaciju prisustva američkih snaga u Poljskoj", rekao je jedan od izvora. Drugi je dodao: "Načelnik štaba nije obavijestio komandu sve do srijede." General Kukuła se nije pojavio na konferenciji za medije u četvrtak niti je javno komentarisao slučaj.

Glasnogovornik Generalštaba, pukovnik Marek Pietrzak, demantovao je te tvrdnje. "U ponedjeljak u Generalštab nije stigla nikakva informacija o obustavi rotacije američkih snaga. Moj komentar na to je: molim vas, promijenite izvore", poručio je.

Organizacijski nered i kritike sistema

Izvori upućeni u situaciju tvrde da je američka poruka bila izuzetno štura. "Bila je to kratka poruka od jedne rečenice, poslana neformalno, uobičajenim vojnim kanalima", rekao je jedan od sagovornika iz kruga načelnika štaba. Drugi izvor problem vidi u unutrašnjoj organizaciji.

"Ovo što se dogodilo u štabu je klasični organizacijski nered. Zakon o tajnosti podataka nalaže da tajnu korespondenciju smije čitati samo čelnik institucije. Međutim, da bi institucija funkcionisala i da bi se održao kontinuitet, potrebna su rješenja koja to zaobilaze", pojasnio je.

"Opšte je poznato da je načelnik štaba često odsutan i vrlo zaposlen. Zato bi trebao ovlastiti druge da čitaju tajnu korespondenciju kako bi se ona pregledala nekoliko puta dnevno, a ne samo onda kada načelnik za to nađe vremena", dodao je isti izvor.

S tom se ocjenom slažu i penzionisani generali. "Ako je informacija od Amerikanaca stigla u ponedjeljak, načelnik štaba je o njoj trebao biti obaviješten najkasnije do utorka", rekao je general Mieczysław Cieniuch, bivši načelnik Generalštaba.

"Cijeli je problem u tome kako je ta informacija klasifikovana. Po meni, trebala je biti označena kao vrlo važna i hitno proslijeđena ministru odbrane jer takva vijest nema samo vojnu, već i političku dimenziju."

General Jarosław Gromadziński, koji je do 2023. služio u Generalštabu, još je oštriji. "Sistem protoka informacija u Generalštabu nedavno je doživio duboki slom i ne funkcioniše, što je slučaj s rotacijom američke brigade jasno pokazao", izjavio je.

Oficiri bijesni: "Sve saznajemo iz medija"

Tek nakon što su mediji u srijedu objavili vijest, general Kukuła obavijestio je komandu da je premještanje trupa obustavljeno. No, među oficirima vlada ogorčenje, a jedan od izvora tvrdi da će se, suprotno službenim uvjeravanjima, američko prisustvo ipak smanjiti.

"Od tog trenutka oficiri su upoznati sa situacijom i rade na njoj. Broj američkih vojnika u Poljskoj će se smanjiti, što je u suprotnosti s ranijim uvjeravanjima američkog generala Grynkewicha. Možda obim smanjenja neće biti toliki kako mediji izvještavaju, ali i mi smo dobili tu informaciju", rekao je izvor, zaključivši: "Svi smo bijesni što o svemu saznajemo iz medija, a ne od svojih nadređenih."

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...