KRAH INDUSTRIJSKOG GIGANTA U ZENICI: Uprava tjera 1.200 radnika na ulicu, a tajni plan sa advokatima izazvao opći REVOLT u gradu (VIDEO)

Detalji dramatičnog sastanka iza zatvorenih vrata pogona Nove Željezare šokirali su metalski sektor u Bosni i Hercegovini, a sindikati poručuju da neće dopustiti otimanje zarađenog novca.

  • Ekonomija

  • 02. Jun. 2026  

  • 0

Radnici kompanije Nova Željezara Zenica održali su još jedno protestno okupljanje ispred zgrade uprave tog preduzeća. Zaposlenici, kao i prethodnih dana, zahtijevaju hitnu isplatu regresa i otpremnina. Paralelno traže zakazivanje vanredne sjednice oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine kako bi se usvojio prijedlog Vlade Federacije BiH o uvođenju vanredne uprave, izvijestila je Federalna televizija.

Odbijanje posredovanja advokata

Uprava Nove Željezare Zenica predložila je isplatu regresa i otpremnina za penzionisane radnike putem angažovanog advokatskog tima, na što radnici ne gledaju blagonaklono. Zaposlenici smatraju da je takav model štetan po njihove lične interese.

Radnik Nove Željezare Zenica Benjamin Kadrić oštro se usprotivio ovakvom rješenju i poručio: "S obzirom na to da će se svakom zaposleniku koji prihvati ponudu uzeti 3 posto od njegovog zarađenog regresa za prethodnu godinu, to nije u redu. Što se mene tiče, takva ponuda ne treba. Neću je prihvatiti. Ako budem morao tražiti svoja prava, tražit ću ih putem nadležnog Općinskog suda u Zenici."

Sličan stav dijeli i njegov kolega Enes Alićehajić, radnik zeničkog preduzeća, koji naglašava finansijski gubitak za svakog pojedinca: "Isključivo tražimo svoja prava. Zašto da sada dajemo novac nekim advokatima, a primorani smo da dajemo svojih zarađenih 30 ili 40 maraka? Nema smisla."

Sindikat Nove Željezare potvrdio je da Uprava preduzeća još uvijek nije zvanično uputila ovaj prijedlog pravnim putem, ali da radnicima ostavljaju slobodu izbora. Predsjednik Sindikata Nove Željezare Zenica Rašid Fetić upozorio je radnike na visinu advokatskog honorara: "Ovaj čovjek će se minimum 40.000 maraka okoristiti. Ne radimo kod advokata, radimo u Novoj Željezari, pa izaberite kako želite."

Otpor sistematizaciji i stečaju

Menadžment kompanije ponudio je novu sistematizaciju radnih mjesta prema kojoj bi oko 1.200 radnika dobilo otkaz kao tehnološki višak. Sindikalni predstavnici odbijaju ovaj plan i upozoravaju da Uprava unutar fabričkih pogona plasira dezinformacije kako bi optužila sindikat za blokadu isplata.

"Traži od nas da damo saglasnost za 1.200 radnika da ostanu bez posla", ističe Fetić.

Većinski vlasnici ponudili su Vladi FBiH besplatno ustupanje pogona pod uslovom da se iz parlamentarne procedure povuče Prijedlog zakona o vanrednoj upravi. Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije saopćilo je da se taj prijedlog ne može posmatrati kao ozbiljan, cjelovit i dugoročno održiv model stabilizacije ovog industrijskog sistema. Predsjednik Sindikata metalaca Zeničko-dobojskog kantona Kenan Mujkanović iznio je jasan stav o daljim pregovorima: "Ukoliko oni povuku prijedlog za stečaj, možemo razgovarati o svim opcijama, uključujući i tu. Stav sindikatа od početka je jasan – očuvanje proizvodnje i očuvanje radnih mjesta."

Radnici su nezadovoljni odnosom menadžmenta jer je u pogonima već duže od mjesec dana prekinuta integralna proizvodnja čelika. Zbog toga najavljuju nastavak svakodnevnih uličnih protesta, prenosi Federalna.ba.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...