SKANDAL KOJI JE ŠOKIRAO HRVATSKU: Bivši šef Karate saveza osuđen na 13 godina zatvora zbog seksualnog zlostavljanja maloljetnica, srednjoškolkama govorio da je karate kao seks

Čelanu se trajno oduzima i disk koji mu je oduzet uz potvrdu o oduzimanju u jesen 2018. s jednim ciljem - da se sav pornografski materijal uništi. Na kraju mora platiti i oko 6000 eura sudskih troškova.

  • Hronika

  • 26. Jun. 2026  26. Jun. 2026

  • 1

Javnost je već možda i zaboravila na pravosudnu bitku koju godinama vodi Stjepan Čelan zvani Željko (74). Riječ je o umirovljenom treneru i bivšem predsjedniku Hrvatskog karate saveza, kojeg čeka 13 godina zatvora ako nedavno donesena presuda Općinskog kaznenog suda u Zagrebu postane pravomoćna.

Na nepravomoćnu objavu presude Čelan je došao i pritom doživio hladan tuš. Jer, osim što je odmah uhapšen i sproveden u remetinečki zatvor jer je zatvorska kazna veća od pet godina, sudsko vijeće za mladež izreklo mu je i niz mjera: pune 23 godine ne smije obavljati dužnosti i djelatnosti u karate klubovima i karate savezima, a tu je i ona još stroža sigurnosna mjera doživotne zabrane obavljanja dužnosti ili djelatnosti u kojima dolazi u redoviti kontakt s djecom, piše Jutarnji.

Na sve to mu je izrečena još i petogodišnja sigurnosna mjera zaštitnog nadzora koja počinje teći nakon što kompletnu kaznu odsluži, a na sve to, kad presuda postane pravomoćna, sljedećih 18 godina ne smije se približiti pet žrtava.

Čelanu se trajno oduzima i disk koji mu je oduzet uz potvrdu o oduzimanju u jesen 2018. s jednim ciljem - da se sav pornografski materijal uništi. Na kraju mora platiti i oko 6000 eura sudskih troškova.

Pronađene mu fotografije na hard disku

Što je tačno sve radio? Prema optužbi, počinio je devet seksualnih delikata na štetu maloljetnica, počevši od bludnih radnji i spolne zloporabe djeteta starijeg od 15 godina pa do spolnog iskorištavanja djeteta mlađeg od 15 godina i iskorištavanja djece za pornografiju.

Inkriminirano razdoblje je od jeseni 2012. pa do zime 2016. godine kada je, prema optužbama, iskoristio svoj položaj kao trener, predsjednik u Karate klubu Student i predsjednik Hrvatskog karate saveza.

Srednjoškolkama je pritom govorio da je karate kao seks i da se njemu kao treneru treba prepustiti isto kako bi se prepustile dečkima. Jednoj je govorio da mu na trening dolazi puno ranije od predviđenog pa ju je u tim trenucima, dok je vježbala, dirao neprimjereno po tijelu i intimnim dijelovima tijela. Obećavao joj je usput i sportsku slavu, a slao joj je i nedolične poruke.

Jednu je srednjoškolku, koja je pohađala njegove treninge, vozio i kući te ju je više puta sedmično seksualno uznemiravao, a drugu je spolno iskoristio tokom jednog takmičenja u Veneciji.

imageStjepan Čelan, bivši predsjednik Hrvatskog karate saveza (Foto: Cropix)

Kao trener je, prema presudi, maloljetnicama, dok su vježbale u dvorani, postavljao pitanja koja zadiru u zonu seksualnosti, a nije se libio niti dirati djevojčice po intimnim dijelovima tijela. Zanimalo ga je i što rade sa svojim partnerima, uvjeravao ih da je monogamija neprirodna, a kad bi mu neka pružila otpor, odbijao bi je trenirati držeći je dalje s pojedinim uvjerenjima pod emocionalnom kontrolom. Usto je djevojčice nagovarao na razne neprimjerene postupke te im puštao pornografski sadržaj.

Kad je slučaj dospio do organa progona, u pretrazi njegova doma oduzet mu je hard disk na kojem su pronađene fotografije golih maloljetnica s fokusom na spolne organe.

 Okrivljeni Čelan od početka negira krivnju.

- Uložili smo žalbu na rješenje o određivanju istražnog zatvora. Nismo zadovoljni presudom, ne znamo razloge na temelju kojih je donesena tolika kazna jer još uvijek nismo vidjeli obrazloženje presude. Cijeli postupak je jako dugo trajao, istraga je pokrenuta u rujnu 2018. godine, a moj je klijent otada dva puta bio u pritvoru, ukupno mjesec i pol - kaže za Jutarnji list Čelanov advokat.

Na upit kako je njegov branjenik primio na znanje visoku zatvorsku kaznu, budući da je sudski postupak bio zatvoren za javnost pa samim time ostaju nepoznati svi detalji sudskog postupka kao i samo obrazloženje odluke, advokat je samo šturo rekao da je "bio vrlo iznenađen jer je očekivao oslobađajuću odluku i jer od samog početka negira krivnju".

Tvrdio da su prijave lažne

Bivši predsjednik Hrvatskog karate saveza je zbog ovih optužbi za seksualno napastovanje i iskorištavanje maloljetnih djevojčica i posjedovanja dječje pornografije u septembrz 2018. bio uhapšen i završio u je pritvoru. Čelan je tada, dok je još bio u Remetincu, podnio ostavku na dužnost predsjednika HKS-a koji je potom izabrao novo vodstvo. No, kada je pušten da se brani sa slobode, Čelan je pokušao osporiti valjanost izbora novog vodstva, pri čemu je počeo koristiti brojne političke i druge veze. O tome je još 2020. pisao Nacional. Čelan je, naime, tvrdio da su protiv njega podnesene lažne prijave te da je izborna skupština Saveza na kojoj su izabrani njegovi nasljednici bila ilegalna.

 Izbor novog vodstva Saveza najprije je pokušao osporiti u Uredu za opću upravu Grada Zagreba, a kada je odbijen, podnio je žalbu tadašnjem Ministarstvu uprave. Prema pisanju Nacionala, poništenje gradskog rješenja i ishođenje odluke u vlastitu korist pokušao je ostvariti preko političkih veza i odgovarajućih zahtjeva upućenih tadašnjoj državnoj tajnici u Ministarstvu uprave Josipi Rimac (sada Pleslić). Nacionalovi sagovornici tvrdili su da je Čelan preko Josipa Škrablina, predsjednika sportske zajednice Grada Virovitice i čelnika virovitičkog Karate saveza, tražio od HDZ-ova gradonačelnika Virovitice i bivšeg ministra unutarnjih poslova Ivice Kirina da urgira kod Josipe Rimac.

imageJosipa Pleslić (Foto: Cropix)

Kirin je za Nacional potvrdio da je zbog Čelanova slučaja zvao državnu tajnicu, ali je negirao da je tražio pozitivan ishod za Čelana.

"Ja sam zvao Josipu Rimac i tražio da se to ubrza, da se zbog čekanja na to rješenje ne blokira rad Saveza, ali ne i na koji način se to treba riješiti. Sastao sam se i s dečkima iz vodstva Saveza oko toga i to je na kraju riješeno u korist Saveza", rekao je Kirin za Nacional. Čelan je, pak, nakon neuspjeha u ministarstvu, pokrenuo upravni spor.

Sada Stjepanu Čelanu preostaje mogućnost žalbe višem sudu na nepravomoćnu osuđujuću presudu zbog koje je prije tjedan dana završio iza rešetaka.

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...