Gastro
BOŽANSKO VOĆE KOJE NAM JE MRSKO GULITI: Naučite kako za tren očistiti NAR (VIDEO)
31. Okt. 20170
Šipak, mogranj ili nar – sve su to popularna imena za jedan također popularni plod koji raste i kod nas. Naime, šipak odnosno mogranj je biljka koja voli toplije krajeve kakvi su i kod nas
Zdravlje
05. Okt. 2017 05. Okt. 2017
0
Pored spomenutih imena za šipak, tu su još neka pa da vam ih predstavimo.
Mogranj negdje možete prepoznati pod imenom granat, granat jabuka ili uličar.
Biljka mogranj raste kao niski grm ili malo drvo, a riječ je o polulistopadnoj biljci što znači da će u slučaju blage zime šipak sačuvati svoje listove. U slučaju jakih zima listovi će naravno otpasti, a sljedeće sezone dolaze novi. Grane mogranja su trnovite i dosta razgranate, a cvjetove prepoznajemo po njihovom obliku koji podsjeća na zvonce. Grm šipka daje velike plodove u kojima se kriju jestive, jako sočne sjemenke koje mogu biti ili slatke ili kiselog okusa, ovisno dali je riječ o pitomom šipku ili divljem.
Nar je jako ljekovita biljka što su potvrdile i mnoge studije. Najviše svojih ljekovitih djelovanja mogranj ima na ljudski kardiovaskularni, živčani i koštani sustav.
Istraživanja koja su se bavila temom ljekovitog djelovanja šipka na ljudski organizam i zdravlje čovjeka, pokazala su da dnevna doza ekstrakta ove biljke može pomoći u snižavanju razine kolesterola u krvi, kao i snižavanju krvnog tlaka.
Znanstvenici smatraju na mogranj smanjuje rizik od pojave srčanih bolesti kod gojaznih, odnosno pretilih osoba. Mogranj je bogat antioksidansima pa je svakako dobar i za čišćenje organizma.
Danas se mogranj može pronaći u prirodi te u vrtovima kao kultura. Šipak što raste samoniklo, u prirodi naziva se divljim šipkom, a prepoznatljiv je po sitnom plodu koji u sebi krije sjemenke kiselkastog okusa. Zbog plodova kiselog okusa, divlji šipak se još zove i šipak ljutunac. Za razliku od divljeg šipka, plod uzgajanog šipka znatno je veći i ugodnog je i slatkog okusa.
U ljekovite svrhe od šipka se uzimaju kora drveta i kora od ploda biljke.
Pored gore spomenutih povoljnih djelovanja šipka na naše zdravlje, šipak se u narodnoj medicini koristi i kao dobar lijek protiv trakavice, proljeva i grčeva u trbuhu. Pomiješan s drugim biljkama koristi se u liječenju mnogih drugih bolesti.
Iako nar najviše koristimo, to jest jedemo kao voće ukusnih i sočnih bobica, ovaj plod ima ljekovitu koru koja nam može dobro doći. Koru gotovo uvijek bacimo, nakon što pojedemo ukusne bobice, no ona je ljekovita i dobro bi bilo da je osušite i spremite.
U alternativnoj medicini dobro je poznat ljekoviti čaj od kore šipka. Lako se priprema, a jako je djelotvoran. Čaj će dobro doći protiv proljeva i crijevnih parazita. Također, dobrim se pokazao za ispiranje usta mućkanjem, efikasan je kada imate afte u ustima, a može poslužiti u slučaju dermatitisa i nekih drugih oboljenja.
(SB/Zdravlje)
Šareni svijet
BLISKI SUSRET ISTE VRSTE: O čemu li pričaju ove dvije grupe pingvina?
Prije 16 min0
Politika
DODIKOV SAVJETNIK NE PRESTAJE PLAŠITI SRBE: "Joe Biden govori jezikom SDA i Bakira Izetbegovića!" (VIDEO)
Prije 30 min2
Zdravlje
PUŠAČI, MALO PAŽNJE: Ovo su namirnice koje tjeraju nikotin iz tijela
Prije 58 min0
Vijesti
REAKCIJA AMERIČKE AMBASADE: "Nema mjesta retorici koja promoviše netoleranciju"
Prije 1h4
Zdravlje
DREVNO ČUDO S ISTOKA: Ova namirnica poboljšava probavu, pomaže protiv nadutosti i zatvora, sprečava žgaravicu, ali ni to nije sve…
21. Jan. 20210
Zdravlje
AKO MISLITE DA JE VODA NAJZDRAVIJE PIĆE, GRDNO SE VARATE: Od ovakve vode možete imati ozbiljnih zdravstvenih problema…
22. Jan. 20210
Zdravlje
APNEJA JE VRLO OPASNA, MOŽE OZBILJNO UGOZITI VAŠE ZDRAVLJE: Evo kako bez tableta i odlazaka doktoru na jednostavan način zaustaviti hrkanje
Prije 10h0
Zdravlje
U OVIM MJESECIMA POSEBNO: 10 jednostavnih savjeta kako tokom zime paziti na bubrege te ih tako ojačati
21. Jan. 20210
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.