DRAMA U FINIŠU: BiH iščupala sva tri boda protiv bolje Sjeverne Irske

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine slavila je rezultatom 2-1 u Belfastu protiv Sjeverne Irske u susretu prvog kola grupe 3 lige B u Ligi nacija.

• 08. Sep. 2018  08. Sep. 2018

• 1

Domaćin je zaslužio barem bod u ovom susretu, međutim “Zmajevi” su odolijevali svim napadima i na kraju  došli do pobjede u debiju u Ligi nacija.

Sjeverni Irci su imali 67 posto posjeda lopte, uputili su 15 udaraca i imali čak 18 kornera, dok je selekcija BiH  uputila pet udaraca i imala jedan korner. No, u rubrici golovi stajalo je 2-1 za Prosinečkog i njegovu ekipu.

Sjeverna Irska je krenula ofanzivno i zaprijetila j+je nakon svega tridesetak sekundi igre. Naši defanzivci su pogriješili, a domaći su tražili penal nakon starta Zukanovića nad Savilleom, no sudija Kralovec je pokazao da se igra nastavi. Pet minuta kasnije Cimirot je igrao rukom, a Norwood je loše šutirao iz slobodnjaka, te je ostalo 0:0 na semaforu stadiona u Belfastu.

BiH je odgovorila preko Miralema Pjanića koji je mlako šutirao iz slobodnjaka, a onda su domaći preuzeli inicijativu i prijetili su tokom cijelog susreta. Redale su se prilike pred golom Ibrahima Šehića, ali naš čuvar mreže u nekoliko navrata sjajnim intervencijama spašavao je mrežu.

A kako to biva u fudbalu, kada promašite nekoliko prilika, uslijedi kazna. A kaznu je najavio Edin Džeko nakon pola sata igre, kada je na ubacivanje Edina Višće sjajno šutirao iz prve, ali je golman Peacock-Farrell sjajnom intervencijom spasio svoj gol.

Ali, pomoći mu nije bilo u 36. minuti. Džeko je sjajno probio lijevu stranu i maestralno asistirao za Harisa Duljevića, koji se ubacuje iz drugog plana i šalje loptu u mrežu za veliko slavlje Zmajeva.

Posljednji pokušaj fudbaleri Sjeverne Irske imali su u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena. Norwood je šutirao, ali lopta je otišla pored gola.

Domaći su i nastavku krenuli agresivno, sa željom da što prije dođu do izjednačenja, a gol Zmajeva visio je u zraku desetak minuta. No, Šehić je u 48. i 54. minuti vrhunskim intervencijama spasio prednost BiH.

A onda su opet Irci kažnjeni za promašaje. Uporni Elvis Sarić u 64. minuti prevario je golmana Sjeverne Irske i ubacio loptu u praznu mrežu za 0:2.

Desetak minuta kasnije Duljević je sjajno pucao ali je pogodio stativu.

U finišu meča Šehić se poigravao, pogriješio je, ali se iskupio i ponovo spasio naš gol, kojom je otklonio sve sumnje oko toga ko će ponijeti epitet igrača utakmice!

Domaći su do počasnog gola stigli u trećoj minuti sudijske nadoknade, kada je Grigg pogodio nakon 17. kornera kojeg je izvela Sjeverna Irska.

Naredni meč Zmajevi igraju u utorak, kada će na Bilinom polju ugostiti Austriju.

Stadion: Windsor Park. Gledalaca: 16.000. Sudija: Pavel Královec (Češka Republika). Žuti kartoni: Ćivić, Pjanić, Džeko, Šehić (Bosna i Hercegovina). Strijelci: 0:1 Duljević (36), 0:2 Sarić (64), 1:2 Grigg (93).

Sjeverna Irska: Peacock-Farrel; McLaughlin (69. Boyce), J. Evans, Cathcart, Lewis; Norwood, S. Davis (k), Saville; Dallas, K. Lafferty (69. Grigg), McGinn (76. Ward). Selektor: Michael O'Neill.

Bosna i Hercegovina: Šehić; Bešić, Šunjić, Zukanović, Ćivić (76. Zakarić); Sarić (67. Krunić), Cimirot, Pjanić (83. Bajić); Višća, Duljević, Džeko (k). Selektor: Robert Prosinečki.