LIGA NACIJA: BiH porazila Austriju 1:0, strijelac Džeko (VIDEO)

Nakon pobjede protiv Sjeverne Irske u Belfastu s rezultatom 1:2, nogometna reprezentacja BiH je večeras u Zenici pobijedila i Austriju rezultatom 1:0.

• 11. Sep. 2018  11. Sep. 2018

• 1

Nogometna reprezentacija BiH večeras je u Zenici dočekala Austriju u okviru borbe za plasman u baraž za Evropsko prvenstvo, koji će biti odigran nakon okončanja kvalifikacionog ciklusa.

Edin Džeko večeras je ispisao historiju bh. fudbala. Dijamant je na Bilinom polju protiv selekcije Austrije uknjižio 96. nastup za nacionalni tim, čime je postao rekorder po broju utakmica za Bosnu i Hercegovinu.

Iza njega je na listi Emir Spahić sa jednim susretom manje.

Edin Džeko je i najbolji strijelac u historiji Bosne i Hercegovine, u upravo je njgegov pogodak večeras u 87. minuti i presudio duel protiv borbene Austrije.

Naš nacionalni tim počeo je utakmicu u gotovo identičnom sastavu onom koji je odigrao meč u Belfastu protiv Sjeverne Irske, s tim da je Muhamed Bešić u veznom redu zamijenio Gojka Cimirota, a na poziciji desnog beka nastupio je Darko Todorović, koji je odslužio suspenziju zbog žutih kartona u duelu protiv Sjeverne Irske.

Nije reprezentacija BiH dobro otvorila meč, Austrija je u ranoj fazi utakmice uspjela da se nametne i naš tim je imao ogroman problem sa prenosom lopte i organizacijom igre, pa su naše akcije najčešće trajale jako kratko, a Austrijanci su uspijevali igru držati na nekih 30 metara od našeg gola.

Pa ipak, prva ozbiljnija situacija viđena je pred golom Austrijanaca. Poslije odlične akcije Miralem Pjanić je u šesnaestercu protivnika pokušao pronaći Elvisa Sarića, ali bivši veznjak Sarajeva bio je prekratak poslije proigravanja.

Austrijanci su zaprijetili u 12. minuti udarcem Petera Žulja, a dvije minute kasnije pokušao je i Marko Arnautović, ali neuspješno, baš kao i dvije minute kasnije.

U 27. minuti, Miralem Pjanić je odlično ubacio iz kornera, a Toni Šunjić je na drugoj stativi umalo pogodio mrežu gostiju. Ipak, nije stigao do lopte, a da je uspio zakačiti, vjerovatno bi uspio zatresti mrežu gostiju.

U 40. minuti, naši igrači su uspjeli napraviti još jednu dobru šansu. Haris Duljević se probio po lijevoj strani i ubacio, a Edin Džeko koji je bio u sredini nije uspio stići do lopte i propala je još jedna odlična šansa za naš tim.

Iako je naš tim od početka drugog poluvremena krenuo odlučnije ka golu Austrije, ponovo je teško dolazio do gola. Sa obje strane je utakmicu prvenstveno karakterisala velika borbenost, a takav fudbal je neupitno morao proizvesti i dosta grešaka.

U 55. minuti, naš tim je mogao doći do vodstva. Zukanović je izborio slobodan udarac na lijevoj strani, Pjanić je ubacio a loptu je Lindner odbio do Duljevića. Njegov plasirani udarac Alaba je izbacio u korner, nakon kojeg je lopta ponovo došla do Duljevića, ali je on ponovo izblokiran.

Blagi pad našeg tima počeo je nakon 60. minute i Austrija je ponovo uspjela da se nametne i preuzme kontrolu sredine terena. Iz takve igre, došlo je i nekoliko šansi za goste, a dobru je imao Lazaro, koji je šutirao preko gola iz obećavajuće pozicije.

U 70. minuti, gosti su stigli do pogotka, nakon što je Šehiću ispala lopta. Ipak, gol je opravdano poništen radi ofsajd pozicije, koja je signalizirana nešto ranije.

Nije naš tim igrao previše dobro, ali je igrao nadasve borbeno, a u 78. minuti je uspio stići do vodstva. Elvis Sarić je u trku izbacio jednog protivničkog igrača i onda odličnom loptom pronašao Džeku na lijevoj strani.

Naš kapiten je sebi sjajno izgradio poziciju za udarac te je fenomenalno pogodio mrežu Lindnera za veliku radost naših reprezentativaca.

Utakmica odigrana u visokom ritmu stvorila je probleme u finišu utakmice za naš tim, pa je birrena i pokretljivija selekcija Austrije imala čak dvije izgledne prilike u sudijskoj nadoknadi. Prvo je Schaub sa samo par metara promašio našu mrežu, a onda je Lainer nakon solo prodora sa distance šutirao pored gola.

Do kraja meča nije bilo promjena, iako je Rade Krunić imao nevjerovatnu šansu da završi posao za naš tim u petoj minuti sudijske nadoknade. Ipak, možemo biti zadovoljni velikom pobjedom za naš tim, koja je izborena uz napredak u igri i ogromnu borbenost.

Bosna i Hercegovina - Austrija 1:0

Stadion: Bilino polje, Zenica

Gledalaca: 12000

Sudija: Ruddy Buquet (Francuska)

Strijelci: 1:0 - Džeko (78.)

Žuti kartoni: Hinteregger, Lainer (Austrija)

Bosna i Hercegovina: Šehić, Todorović, Šunjić, Zukanović, Ćivić, Bešić, Sarić, Pjanić (89. Krunić), Džeko, Duljević (90. Bajić), Višća (86. Zakarić). Selektor: Robert Prosinečki

Austrija: Lindner, Ilsanker (86. Schaub), Prodl, Hinteregger, Lainer, Lazaro, Žulj, Grillitsch (81. Burgstaller), Alaba, Arnautović, Gregoritsch (72. Sabitzer). Selektor: Franco Foda