SPEKTAKL U MADRIDU: River Plate nakon produžetaka osvojio titulu Južne Amerike (VIDEO)

Nogometaši River Plate pobjednici su najprestižnijeg južnoameričkog takmičenja Copa Libertadores nakon što su u revanš susretu finala u Madridu nakon produžetaka pobijedili Boca Juniorse 3-1 nakon što je prvi susret završio 2-2.

• 09. Dec. 2018  09. Dec. 2018

• 0

Nakon nereda uoči revanša koji je trebao biti odigran na Monumentalu u Buenos Ajresu, odlučeno je da se utakmica igra u Madridu, ali je atmosfera bila jednako uzavrela.

Riveru je to četvrti naslov prvaka Južne Amerike, a prvi nakon 2015. dok je Boca upisala peti poraz u svom jedanaestom finalu.

Boca je povela u 44. minuti golom Daria Benedetta, izjednačio je Lucas Pratto u 68. minuti, River je stigao u vodstvo u 109. minuti golom Juana Fernanda Quintera, a pobjedu je potvrdio Gonzalo Martinez u posljednjim trenucima susreta.

Boca je od 92. minute igrala s igračem manje nakon što je isključen Wilmar Barrios.

Prva utakmica na La Bomboneri 11. novembra je završila 2-2, a revanš ogled na Riverovu Monumentalu trebao se igrati 24. novembra, ali je otkazan zbog kamenovanja autobusa s igračima Boce. Izgred se dogodio na prilazu Riverova stadiona kada su navijači Rivera kamenjem i bocama gađali autobus s gostujućim igračima, od kojih su neke ozlijedili, a porazbijali su gotovo sve prozore na autobusu. Najteže je prošao Pablo Perez kojem se dio stakla zabio u oko, te je završio u bolnici. Srećom, prošao je vez težih posljedica.

Mada klubovi nisu željeli igrati u Madridu, revanš susret je premješten iz Buenos Airesa preko "bare". Zanimljivo, Santiago Bernabeu je tako postao prvi nogometni stadion u povijesti koji je bio domaćin finala i Svjetskog prvenstva (1982), Evropskog prvenstva (1964), i Lige prvaka (1957, 1969, 1980, 2010), i Copa Libertadoresa (2018).