Auto
KAD MOJE UŠI ČUJU AUTO NA STRUJU: Sve je više poznatih svjetskih proizvođača koji misle da je...
Prije 3h0
"Naučnici su potvrdili efikasnost metode liječenja raka protonskim zračenjem, a cijei proces liječenja traje manje od jedne sekunde", navodi se u istraživanju koje je objavljeno u časopisu International Journal of Radiation Oncology, Biology, and Physics
HiTec
10. Jan. 2020 10. Jan. 2020
0
Radioterapija ili zračenje je jedna od metoda liječenja zloćudnih tumora. U te svrhe najčešće se koristi fotonsko zračenje, iako istraživanja koja su urađena posljednjih godina pokazuju da takozvani metod fleš-terapije (terapija impulsnim snopom zračenja), tokom koje se koriste protoni za zračenje oboljelih tkiva, mnogo manje oštećuje zdrava tkiva, a ima istu efikasnost.
Naučnici iz Centra za onkologiju pri Univerzitetu u Pensilvaniji (SAD) sproveli su uporedno istraživanje, čiji su rezultati potvrdili da fleš-terapija smanjuje rizik od nuspojava za oko dvije trećine u poređenju s fotonskim zračenjem. Primijećeno je da su rezultati liječenja kod obje grupe pacijenata bili gotovo isti.
Zbog veće mase protona u poređenju s elektronima, oni se malo rasipaju, a zahvaljujući tome se snop zraka preciznije fokusira na tumor i minimalno oštećuje okolna zdrava tkiva. Pored toga, liječenje traje manje od jedne sekunde, umjesto nekoliko nedjelja terapije fotonskim zračenjem.
Autori istraživanja u svom radu detaljno opisuju način primjene protonskog zračenja prilikom liječenja raka, kao i pravilan odabir doze.
"Naše kliničko iskustvo pokazuje da protonska terapija ima brojne prednosti, ali nismo očekivali da će efekat biti toliko značajan", rekao je glavni istraživač, doktor medicinskih nauka James Mac.
To je prvo istraživanje o rezultatima upotrebe protona umjesto elektrona za generisanje fleš-zračenja pomoću običnog kliničkog aparata za radioterapiju. Istraživanje pokazuje da se protonsko zračenje za efikasno liječenje raka može koristiti već danas i da nije potrebna specijalna oprema.
Ipak, potrebno je izvršiti određena poboljšanja. Na primjer, autori rada navode da su morali da razviju posebne senzore za precizno mjerenje doza zračenja, jer su se obični detektori brzo zasitili zbog velikih doza radijacije i ogromne brzine čestica.
"Razvili smo specijalizovane sisteme za generisanje doza fleš-zračenja i nakon velikog broja eksperimenata pokazali smo da je moguće kontrolisati snop protona na klasičnom istraživačkom aparatu", rekao je Mec.
(NN/Sputniknews.com)
Auto
KAD MOJE UŠI ČUJU AUTO NA STRUJU: Sve je više poznatih svjetskih proizvođača koji misle da je...
Prije 3h0
Svijet
OVAJ INFO IZ SAD-a SE ČEKAO: Donald Trump tuži Wall Street Journal zbog članka o pismu...
Prije 3h0
Regija
POLICIJA KOSOVA PRIVELA POMOĆNIKA DIREKTORA KANCELARIJE ZA KOSOVO U VLADI SRBIJE: Sumnja se da je...
Prije 3h0
Sport
"NOVI PAZAR" UGOSTIO MOSTARSKI "VELEŽ": Almedin Ziljkić igrao za "Rođene" u svom rodnom gradu
Prije 4h0
HiTec
EVROPA RAZVIJA MOĆNO ORUŽJE OD KOJEG ĆE DRHTATI SVE VELESILE: To je hipersonična zvijer
Prije 4h0
HiTec
KRIZA JE PRED VRATIMA MNOGIH U SVIJETU: AI guta sve više energije, možemo li povećati proizvodnju ili...
17. Jul. 20250
HiTec
NASA IZDALA SAOPĆENJE: U pripravnosti su - veliki asteroid danas prolazi pored Zemlje
17. Jul. 20250
HiTec
MARK ZUCKERBERG NA OPTUŽENIČKOJ KLUPI: Dioničari traže osam milijardi dolara zbog velikog skandala
16. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.