Politika
KARIĆ SE SASTALA SA MINISTRICOM PRAVDE AUSTRIJE ALMOM ZADIĆ: Uživale u ljepotama Sarajeva
14. Sep. 20242
Alma Zadić, prva ministrica porijeklom iz BiH u Vladi Austrije, govorila je za RSE kako se našla na udaru desnice i kako je javnost ustala u njenu odbranu
Politika
24. Jan. 2020 24. Jan. 2020
5
„U trenutku kada su najavili da ću postati član Vlade Austrije krenula je velika kampanja protiv mene, pogotovo kampanja sa desničarske, ekstremne strane. Martin Sellner je poznato ime i uz njega je dio ekstremnih desničara pokrenuo tu kampanju", kaže Alma Zadić, nova ministrica pravde Austrije, rođena Tuzlanka u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Ona je prva osoba porijeklom iz Bosne i Hercegovine i sa migrantskim backgroundom u Vladi Republike Austrije. Prisjeća se u nastavku kakvog je odjeka imalo njeno imenovanje u kabinet premijera Sebastiana Kurza, gdje je preuzela resor pravosuđa.
"Došlo je do prijetnji, međutim, veliki dio Austrije se digao na noge i rekao da stoji iza mene. To je bio veliki i snažan znak, ne samo za mene i Vladu, nego i za veliki broj mladih ljudi koji nisu rođeni u Austriji, a koji tamo rade i koji su mnogo doprinijeli toj zemlji“, kaže Zadić.
Alma Zadić je i najmlađa ministrica u istoriji ove zemlje. Iz Tuzle je izbjegla u Beč 1994. godine, treće godine rata u BiH. Pravnica je po struci, a studirala je i u New Yorku na Univerzitetu Columbia.
Nakon povratka iz SAD-a, radila je kao advokatica.
Da li je Vaš izbor na ministarsku funkciju u isto vrijeme priznanje za mnoge mlade koji su zbog rata morali otići iz svojih zemalja?
Sigurno jeste. Jak signal pogotovo za mlade ljude koji su morali ostaviti svoju domovinu, koji su došli u Austriju i svojim radom pokazali da su se integrirali. Mislim da je to veoma snažna poruka da im se pokaže da su i oni dio austrijskog društva.
Austrija nije imuna od govora mržnje. Što napraviti?
Mi smo danas imali veliki sastanak, svi ministari pravosuđa u Evropskoj uniji, i to je veliki znak. Zajedno ćemo raditi protiv mržnje na internetu, jer ta mržnja dovodi do rasizma, raspada zajedničkog života… Važno je da se u cijeloj Evropskoj uniji zajedničkim snagama borimo protiv toga.
Vi ste Austrijanka-Bosanka. Koji je Vaš identitet i kako održavate kontakte sa familijom u Bosni i Hercegovini, Tuzli?
Identitet je vrlo interesantno pitanje. Dosta sam o tome pričala i prije moje političke karijere. Za sebe kažem da imam tri identiteta - da sam Austrijanka, Bosanka i državljanka Evropske unije. Mislim da je to veoma važno za sve ljude koji su napustili svoju domovinu iz različitih razloga, da osjećaju da su svi identiteti dio njih. Jednom godišnje idem u Bosnu zato što mi u Tuzli, mom rodnom gradu, još uvijek živi rodbina koju posjećujem.
U vašoj biografiji je navedeno da ste izvjesno vrijeme radili i u Haškom tribunalu. Što ste naučili tamo, da li Vam je možda to pojačalo senzibilitet za ratne probleme?
To je bilo veoma interesantno iskustvo, za mene kao pravnika, kao osobu koja je rođena u Bosni i Hercegovini je bilo veliko interesantno iskustvo vidjeti šta se desilo. Ja sam, ipak, bila dijete, imala sam deset godina kad je počeo rat. Zato je bilo vrlo važno vidjeti u Haškom tribunalu sve strane, ko šta kaže o tome i čitati to što su svjedoci izjavili.
Kakvi su Vaši planovi za rad Ministarstva i koji su prioritetni zadaci koje ćete pokrenuti? Već ste najavili da će Vaš koncept biti moderna, nebirokratska i pravda orjenitirana prema ljudskim pravima? Ranije ste bili dosta kritični prema radu tužiteljstva, naročito prema sektoru za gospodarstvo, kriminal i korupciju.
Da, zadnje dvije godine sam bila u opoziciji, dosta sam kritikovala korupciju, tužilaštva. Međutim, sada, kako sam u Ministarstvu, imam veoma dobre odnose i unutar njega, ali i sa tužilaštvom. Moj cilj jeste, tu imam podršku ministarstva, da se borimo protiv korupcije i tu će se dosta stvari promijeniti, dosta stvari smo analizirali. Znate i sami da je Austrija imala skandale, a to je pokazalo da stvarno moramo krenuti u borbu protiv korupcije.
Najavili ste kako će Vam Evropska konvencija o ljudskim pravima biti isti prioritet kao Ustav Austrije. Kako će to u praksi izgledati?
Konvencija o ljudskim pravima je, u stvari, u Ustavu Austrije, tako da je to na istom nivou. Za mene je veoma važno da i ljudska prava i Ustav Austrije držimo zajedno i da se posvetimo, posebno što se tiče pravde, i jednom i drugom.
(SB / RSE)
Politika
KARIĆ SE SASTALA SA MINISTRICOM PRAVDE AUSTRIJE ALMOM ZADIĆ: Uživale u ljepotama Sarajeva
14. Sep. 20242
Politika
MINISTRICA PRAVDE AUSTRIJE ALMA ZADIĆ: "Vrijeme da BiH pokaže spremnost da ispuni potrebne uvjete"
14. Sep. 20240
Evropa
NOVA PRAVILA: Austrijska ministrica Zadić najavljuje pooštravanje Zakona o špijunaži
04. Apr. 20240
Mini market
AUSTRIJSKA MINISTRICA ALMA ZADIĆ OTKRILA: Jede li ćevape s lukom, šta misli o Halidu Bešliću i birala između Beča i Tuzle
19. Feb. 20240
Vijesti
NAKON 14 GODINA RADA: Al Jazeera Balkans emitovala posljednje vijesti!
Prije 17 min0
Politika
MINISTAR KONAKOVIĆ: "Istina o počinjenom genocidu u Srebrenici trese planetu jače nego ikad"
Prije 36 min0
Sjećanje
UBIJENI U REDU ZA VODU: Obilježena godišnjica masakra na Dobrinji, stradalo 14 Sarajlija
Prije 47 min0
Šareni svijet
NESVAKIDAŠNJI INCIDENT U SARAJEVU: Pogledajte kako je početnik za volanom napravio pometnju u saobraćaju (VIDEO)
Prije 56 min0
Politika
DODIK OPTUŽIO KONAKOVIĆA DA SU SE SVE DOGOVORILI: Konaković odgovorio za "Slobodnu Bosnu"
09. Jul. 20256
Politika
IZETBEGOVIĆ SVE IZNENADIO: "Ako sam šta naučio u politici onda je to da nikada ne kažete da nećete...!" (VIDEO)
11. Jul. 20251
Politika
30 GODINA LUĐAČKE KOŠULJE: Došlo je vrijeme da se Daytonski ustav revidira
Prije 16h4
Politika
MINISTAR HELEZ POZIVA DOMAĆU JAVNOST DA OZBILJNO SHVATI NAPADE: "Potomci fašističkih ideologija traže podjelu..."
09. Jul. 20252
trenutak ...
Komentari - Ukupno 5
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.