Auto
IZ PRIČA O AMBLEMIMA U AUTOMOBILSKOJ INDUSTRIJI: Šta se dogodilo s patkama u logu Cadillaca?
Prije 3h0
Studija Univerziteta "RMIT" pokazuje da melodični jutarnji alarmi mogu poboljšati nivo budnosti, a oštri tonovi alarma povezani su sa povećanim nivoom jutarnje nespretnosti
Jeste li znali
06. Feb. 2020 06. Feb. 2020
0
Ovo iznenađujuće otkriće moglo bi imati važne implikacije za sve koji treba da dostignu vrhunac sposobosti u što kraćem roku od buđenja, kao što su radnici zaduženi za pružanje određene pomoći.
Vodeći autor istraživanja Stewart MacFarlane, rekao je da je jutarnja tromost - ili inercija spavanja, ozbiljan problem u našem 24-satnom svijetu.
"Ako se ne probudite pravilno, radni učinak vam se može pogoršati tokom perioda do četiri sata, a upravo ova činjenica povezana je sa velikim nesrećama", kaže MacFarlane, prenose beogradski mediji.
"Možda mislite da bi oštri 'bip bip' ton poboljšao vašu budnost, ali naši podaci govore da su melodični alarmi možda ključni element za pravilno buđenje. Ovakvi rezultati su neočekivani. Iako je potrebno sprovesti više istraživanja kako bi se bolje razumjela precizna kombinacija melodije i ritma koji bi najbolje funkcionisali, izbor alarma može se pokazati kao veoma važan jer većina ljudi koristi upravo njih kako bi se na vreme probudili.
"Ovo je posebno važno za ljude koji mogu raditi u opasnim situacijama ubrzo nakon buđenja, poput vatrogasaca ili pilota, ali i za one od kojih se očekuja brza pripravnost, kao što je neko ko vozi u bolnicu u hitnim slučajevima", objašnjava MacFarlane.
U istraživanju je učestvovalo 50 učesnika.
Ispitanici su koristili posebno dizajniranu internetsku anketu koja im je omogućavala da na daljinu doprinesu istraživanju iz udobnosti sopstvenog doma. Svaka osoba je prijavila kakvu vrstu zvuka koristi da se probudi, a zatim je ocijenila nivo usporenosti i budnosti prema standardnim kriterijima inercije spavanja.
"Ova studija je važna, jer čak i astronauti iz Nase navode da inercija spavanja utiče na njihove performanse na Međunarodnoj svemirskoj stanici", rekao je Adrian Dyer, koautor istraživanja: "Mislimo da bi oštar zvučni signal mogao da ometa ili zbunjuje naše moždane aktivnosti kada se budimo, dok melodičan zvuk pomaže da pređemo u budno stanje na efikasniji način. Ako uspijemo da nastavimo da poboljšavamo razumijevanje povezanosti zvuka i budnog stanja, postojao bi potencijal za primjenu u mnogim oblastima."
Auto
IZ PRIČA O AMBLEMIMA U AUTOMOBILSKOJ INDUSTRIJI: Šta se dogodilo s patkama u logu Cadillaca?
Prije 3h0
Kultura
IZDVAJA SE JEDNA SERIJA: Objavljene su ovogodišnje nominacije za septembarsku dodjelu nagrade Emmy
Prije 4h0
Regija
MONIKA ISTRAŽILA ŠTA NA HRVATSKOJ OBALI MOŽETE S 10 EURA: Rezultat će mnoge ostaviti bez teksta
Prije 4h0
Svijet
TRUMP OTKRIO DA LI JE ZAVRŠIO SA PUTINOM: "Skoro postignemo mir, a on sruši zgradu u Kijevu"
Prije 4h0
Jeste li znali
KOVAO RATNE PLANOVE S KARADŽIĆEM I MLADIĆEM, PA SE UBIO: Priznanje ratnog zločinca odjeknulo je u cijelom svijetu, evo šta je rekao…
Prije 22h0
Jeste li znali
DANI UBIJANJA: Član SDS-a prvi je osuđenik u Haagu, "pao" je u Njemačkoj, a danas slobodno živi u Srbiji…
14. Jul. 20250
Jeste li znali
KAKO PUTOVATI SVUDA SA MALOM PLATOM, A DA SE NE UNIŠTITE FINANSIJSKI: Učiteljica porijeklom iz BiH otkriva svoje savjete
14. Jul. 20250
Jeste li znali
OVO JE 10 NASRETNIJIH GRADOVA NA SVIJETU: Na listi nema ni jedan sa Balkana
13. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.