Društvo
GODIŠNJICA I POLEMIKE: Ko je i kako oslobodio Jajce?
15. Sep. 20251
Na sastanku ministara obrane NATO članica Hrvatska je dobila pozitivnu ocjenu za sudjelovanje u međunarodnim misijama NATO-a, navode u petak hrvatski mediji i doznaju da bi se Hrvatska uskoro mogla povući iz misije u Afganistanu
Regija
14. Feb. 2020
0
Na ministarskom sastanku, koji se održao u srijedu i četvrtak, hrvatsku delegaciju predvodio je ministar obrane Damir Krstičević. Hrvatska u ovom trenutku sudjeluje u NATO misijama u Afganistanu, na Kosovu i u Iraku. Jedan od važnijih sastanaka bio je i onaj zemalja članica misije "Resolute support" u Afganistanu, navodi Jutarnji list u broju od petka.
Kako Jutarnji neslužbeno saznaje od izvora u MORH-u, razgovaralo se o budućnosti ove operacije u sklopu mirovnih pregovora koje uz pokroviteljstvo SAD-a vodi afganistanska vlada s talibanima oko okončanja sukoba.
Neslužbeno, zaključeno je kako je neminovno da članice misije, među kojima je i Hrvatska, idu na smanjivanju broja svojih vojnika. Uostalom, i SAD je već počeo smanjivati broj svojih vojnika u postrojbama koje nisu dio NATO operacije.
Za Hrvatsku je također važna činjenica da je među članicama misije postignut dogovor da više nije na snazi slogan "Zajedno unutra, zajedno van" što je sugeriralo da će se saveznici zajednički povući iz misije.
Sada je na snazi novi slogan "Zajedno unutra, zajedno se prilagođavamo". To zapravo znači kako svaka članica misije ima pravo samostalno odlučiti o povlačenju iz misije, ali uz prethodni dogovor s partnerima.
Ova promjena politike izuzetno je važna za Hrvatsku koja u ovoj misiji ima 104 vojnika. Oni obavljaju poslove savjetnika pripadnika afganistanske vojske, policije i specijalnih snaga, dužnosti zaštitnih snaga savjetničkih timova, medicinske i vojno-policijske dužnosti, prenosi Hina.
Društvo
GODIŠNJICA I POLEMIKE: Ko je i kako oslobodio Jajce?
15. Sep. 20251
Regija
U BLIZINI GRANICE BOSNE I HERCEGOVINE GRADE VELIKI VOJNI OBJEKAT: Milione eura će potrošiti, evo o čemu je riječ
06. Dec. 20240
Regija
POLITIČKI ZAGREB SE MILITARTIZUJE, VLAST U BiH ŠUTI: Hrvatska uvodi vojni rok zbog situacije u regionu
17. Avg. 20240
Regija
HRVATSKA VOJSKA SE PONOVO NAORUŽAVA: Stižu Bayraktari, tenkovi, HIRMAS...
11. Avg. 20240
Mini market
STANIVUKOVIĆ POZVAO MINISTRA BUDIMIRA DA GA UHAPSI: "Od mene ste napravili kretena i ponižen sam!"
Prije 10 min0
Sport
I DALJE JE JEDAN OD NAJVEĆIH: Inter Miami i Lionel Messi produžit će ugovor
Prije 21 min0
Evropa
DUGOGODIŠNJI SPOR SA INFLUENSERICOM: Bračni par Macron iznijet će američkom sudu dokaze da je Brigitte Macron žena
Prije 35 min0
Hronika
ZBOG SVAĐE U SAOBRAĆAJU U SARAJEVU: Muškarac repetirao pištolj i prijetio ubistvom policajcu
Prije 42 min0
Regija
ALARMANTNO, IZ WASHINGTONA: Profesorica Ivana Stradner upozorava na namjere Aleksandra Vučića..
17. Sep. 20250
Regija
"PREMIJERU, STIDIMO VAS SE!": Kekin potopila Plenkovića pred cijelim Saborom, viralan snimak širi se društvenim mrežama... (VIDEO)
15. Sep. 20250
Regija
PLENKOVIĆ NA CNN-u: Uskoro konkretni prijedlozi o pooštravanju viza za...
16. Sep. 20251
Regija
PANIKA U SUSJEDSTVU: Opasni insekt vratio se nakon 50 godina
16. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.