Vijesti
SMRAD SE JUTROS PONOVO OSJETIO U SARAJEVU: Još uvijek tinja vatra na deponiji u Istočnom Sarajevu
Prije 27 min0
„Slobodna Bosna“ donosi novu zanimljivu priču iz povijesti
Jeste li znali
21. Feb. 2020 21. Feb. 2020
0
Toplički ustanak 1917. godine bio je srpski ustanak protiv bugarske i austrougarske okupacije za vrijeme Prvog svjetskog rata. To je bio jedini "ustanak iza frontova", odnosno jedini ustanak u nekoj državi okupiranoj od Centralnih sila tokom cijelog Prvog svjetskog rata.
Izbijanju ustanka doprinijelo je više faktora, a na prvom mjestu brutalan režim u okupiranim oblastima. Neposredan povod ustanka je mobilizacija koju su bugarske vlasti htjele da izvrše na teritoriji Toplice.
Masovni ustanak je trajao od 21. februara do 25. marta 1917. godine. Ustanička vojska od petnaestak hiljada boraca sručila se u rano proljeće 1917. godine sa planina u ravnice i okupatorske garnizone, zarobila oko hiljadu bugarskih vojnika i oslobodila veliki dio južne Srbije.
Najveće borbe su vođene u dolini južne Morave, na Kopaoniku i na sjeveru Kosova. Da bi ugušile ustanak, centralne sile su morale sa frontova na Soči i Solunu povući čitave divizije.
Opštim narodnim ustankom je stvorena takozvana "Toplička slobodna republika", koja je trajala samo mjesec dana. Obuhvaćala je teritoriju Toplice, Jablanice, Jastrepca, istočnih i srednjih dijelova Kopaonika.
Ofenzivom centralnih sila u proljeće 1917. godine "toplička država" je slomljena. U samom topličkom okrugu do temelja je uništeno pedeset pet sela.
Tokom ustanka došlo je do sukoba ustaničkih vođa Koste Vojinovića Kosovca, koji je organizovao ustanak, i Koste Milovanovića Pećanca, kojeg je poslala srpska Vrhovna komanda da preuzme vodstvo. Bio je to zapravo nastavak sukoba koji su započeli kralj Petar i Dragutin Dimitrijević Apis, vođa zloglasne „Crne ruke“.
Dragutin Dimitrijević Apis
U jesen 1917. godine Toplički ustanak je konačno ugušen u krvi: okupatorski vojnici, najviše bugarski, ubijali su ne samo posljednje učesnike pobune, nego i žene, djecu, starce.
Prema službenim podacima Austro-Ugarske monarhije, pobijeno je oko 20.000 ljudi.
Pod izgovorom da ljude šalju u Sofiju, Bugari su vršili masovna strijeljanja. U niškom okrugu ubijeno je oko 100 svećenika. Tako je u Vranju i okolini ubijeno 3.500 ljudi, a u Surdulici oko 3.000 lica.
Teške zločine nad stanovništvom počinile su komite VMRO-a koje je vodio Todor Aleksandrov, oficir u bugarskoj vojsci.
(SB)
Vijesti
SMRAD SE JUTROS PONOVO OSJETIO U SARAJEVU: Još uvijek tinja vatra na deponiji u Istočnom Sarajevu
Prije 27 min0
Hronika
PIJANI DRŽAVLJANI BiH SUKOBILI SE ZBOG DUGA U AUSTRIJI: Jedan završio u bolnici
Prije 43 min0
Ekonomija
BIVŠI DIREKTOR ELEKTROPRIVREDE UPOZORAVA: Apartmani na Bjelašnici plaćaju manje, a porodice s djecom više
Prije 1h0
Vijesti
ŠTA SE DOGAĐA U RS-u: Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a na ulicama...
Prije 1h0
Jeste li znali
NOVO OTKRIĆE NAUČNIKA SVE ĆE UZDRMATI: Trebala je biti zdravija opcija, ali još je ŠTETNIJA
30. Jun. 20251
Jeste li znali
PRVI DAN JULA KOJI JE ZAUVIJEK PROMIJENIO JUGOSLAVIJU: Bio je prvi do Tita, a onda se za jedan dan sve promijenilo...
Prije 23h0
Jeste li znali
PREVIŠE ILI PREMALO, PRLJAVO ILI ZAČEPLJENO: Ako vam mašina za suđe ne pere čaše dobro, možda je ovo problem
30. Jun. 20250
Jeste li znali
STRES I ANKSIOZNOST MNOGIMA SU "SAPUTNICI": Ovo pravilo od 8 sekundi moglo bi vam promijeniti život
Prije 15h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.