Sport
ZABRINJAVAJUĆA STATISTIKA: Kakve su šanse reprezentacije Bosne i Hercegovine za plasman na Svjetsko prvenstvo...
17. Mar. 20250
„Slobodna Bosna“ donosi novu zanimljivu priču iz povijesti
Jeste li znali
26. Feb. 2020 26. Feb. 2020
0
Bosna i Hercegovina u periodu između 1878. i 1918. bila je novoosnovani austrougarski kondominijum nastao vojnom okupacijom teritorija Osmanlijskog carstva 1878. na osnovu dogovora velikih sila na Berlinskom kongresu iste godine, a zatim kolonija uspostavljena aneksijom koja je izazvala dalekosežnu krizu.
U periodu 1878–1908, od okupacije do aneksije, Bosna i Hercegovina je formalno bila osmanska provincija, ali je stvarna vlast u njoj pripadala Austro-ugarskoj. Po Berlinskom sporazumu i Carigradskoj konvenciji suverenitet nad BiH pripadao je sultanu, ali je u stvarnosti to njegovo pravo bilo nudum ius, jer je stvarno vršenje vlasti bilo u rukama Austro-ugarske monarhije. Nakon aneksije BiH je i formalno postala habsburška pokrajina, ali je ona i u okviru Monarhije zadržala osoben položaj. Bosna i Hercegovina je smatrana za krunsku zemlju Habsburgovaca, kojom po ovlaštenjima vladara zajednički upravljaju vlade Austrije i Ugarske.
Sa stanovišta unutrašnjeg pravnog poretka BiH je bila treća država unutar Monarhije, pošto se njen pravni sistem razlikovao i od austrijskog i od ugarskog pravnog poretka. Stanovnici BiH nisu pravno bili ni austrijski niti ugarski državljani, nego su tretirani kao bosanskohercegovački zemaljski pripadnici. Kao corpus separatum, unutar Monarhije, BiH nije bila ravnopravna sa njene druge dvije države. BiH nije imala nikakvih samoupravnih prava, niti je mogla učestvovati u tzv. zajedničkim poslovima u Monarhiji, pa se u političkom pogledu nalazila u potpuno zavisnom položaju u odnosu na Austriju i Ugarsku.
Austrougarski zvaničnici aktivno su promovirali Bosnu i Hercegovinu kao novu i cvjetajuću zemlju u njihovoj vladarskoj kruni. Habsburški zvaničnici objavili su brojne eksponate o bosanskoj historiji, folkloru i arheologiji, s umjetnicima poput Alphonsa Muche koji su predstavili bosanski paviljon na izložbi u Parizu 1900. godine.
Nacionalizam je do 1905. bio integralni faktor bosanskohercegovačke politike, pri čemu su nacionalne političke stranke odgovarale trima grupama koje su dominirale izborima.
U Bosni i Hercegovini, svaki od tri naroda je po pitanju politike bio predstavljen svojom političkom partijom. Bošnjake su zastupali Muslimanska narodna organizacija, Srbe Srpska narodna organizacija, dok su Hrvate predstavljale dvije političke stranke, Hrvatska narodna zajednica i Hrvatska katolička udruga. Bosanski sabor, kao najviši administrativni organ, je uspostavljen ustavom iz 1910. godine.
Muslimanska narodna organizacija
Hrvatska narodna zajednica
Hrvatska katolička udruga i
Srpska narodna organizacija.
Ostale stranke koje su djelovale u političkom životu Bosne i Hercegovine ali koje nisu bile parlamentarne:
Muslimanska napredna stranka
Muslimanska demokracija
Srpska narodna nezavisna stranka i
Socijaldemokratska stranka Bosne i Hercegovine
(SB)
Kultura
WARM FESTIVAL U SARAJEVU: Na 16 lokacija bit će izložene fotografije Palestinke Laure Boushnak, a bit će održan i koncert...
Prije 20 min0
HiTec
NOVI SMJER I ZNAČAJNA PROMJENA: YouTube više neće pratiti trendove u video-zapisima kao dosad
Prije 36 min0
Estrada
BEOGRADSKI GLUMAC ZAVRŠIO U BOLNICI: Mitrovićev medij izvijestio da se predozirao, on se javio i otkrio...
Prije 46 min0
Politika
POJEDINE STRANKE U RS-u KOJE SU U OZBILJNIM PROBLEMIMA PRED IZBORE 2026. GODINE: Dok Dodik "čeka", Miličević je...
Prije 1h0
Jeste li znali
URADITE OVO I KRASTAVAC VIŠE NEĆE BITI GORAK: Ovaj trik je jednostavan, ne zahtijeva nikakve dodatke i često uspije da...
09. Jul. 20250
Jeste li znali
PITALI SU UMJETNU INTELIGENCIJU: "Šta bi bilo da je Jugoslavija opstala?
10. Jul. 20251
Jeste li znali
POSLUŠAJ ZATO SAVJET: Evo koje kućne uređaje obavezno treba isključiti prije napuštanja kuće
10. Jul. 20250
Jeste li znali
NAUČNIK TVRDI DA JE RIJEŠIO "DA VINCIJEV KOD": Ključ je bio u Leonardovim riječima...
09. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.