Svijet
TOKOM RATA SA IZRAELOM: Ranjen iranski predsjednik?
Prije 25 min0
Ukupni je izvoz lijekova, medicinske opreme, proizvoda za osobnu zaštitu i potrošnog medicinskog materijala u 2019. dosegnuo 996 milijardi dolara, što je šest posto više nego u godini ranije
Ekonomija
06. Apr. 2020
0
Njemačka je najveći izvoznik, s vrijednošću izvoza u 2019. od 136,2 milijarde dolara i 14 posto udjela u svjetskom tržištu.
Na drugom je mjestu SAD sa 116,6 milijardi dolara i udjelom od 12 posto. Treća je Švicarska s 90 milijardi dolara izvoza i devet posto udjela u globalnom tržištu.
Te tri zemlje čine nešto više od trećine svjetskog izvoza medicinskih proizvoda, utvrdio je WTO.
Vrijednost uvoza porasla je prošle godine pet posto, premašivši 1.000 milijardi dolara. Time je ukupna vrijednost globalne razmjene medicinskih proizvoda u 2019. dosegnula oko 2.000 milijardi dolara, što odgovara oko pet posto vrijednosti ukupne globalne robne razmjene.
Kina najveći izvoznik maski
Kina je sedmi izvoznik cijele skupine medicinskih proizvoda ali je najveći izvoznik zaštitnih maski i drži gotovo četvrtinu globalnog tržišta. Zajedno s Njemačkom i SAD-om proizvodi gotovo svaku drugu masku, prema podacima WTO-a.
Singapur pak predvodi malobrojnu skupinu izvoznika respiratora i ventilatora u koju su se još svrstali SAD, Nizozemska i Kina. Zajedno proizvode više od polovine tih uređaja za medicinsku podršku disanju.
Zbog pandemije koronavirusa bolnice širom svijeta pokušavaju ih nabaviti a u posljednje vrijeme i same organiziraju proizvodnju pojedinih dijelova 3D printanjem, uz podršku kompanija iz drugih sektora ali i organiziranih inicijativa građana.
Od zanemarivog udjela u razmjeni do nestašice
WTO je posebno objavio podatke za proizvode kojih nema dovoljno za borbu protiv Covida 19, prema čestim upozorenima vlada, međunarodnih organizacija i medija.
Riječ je o deinficijensima i sredstvima za sterilizaciju, zaštitnim maskama, rukavicama, sapunima i sanitarnim tekućinama, monitorima za praćenje stanja pacijenata, uređajima za mjerenje pulsa, zaštitnim naočalama i vizirima, sterilizatorima, toplomjerima, ultrazvučnim i rentgen aparatima, respiratorima, maskama za kisk i uređajima poput onih za kompjutorsku tomografiju.
Ukupno je prošle godine izvezeno i uvezeno tih proizvoda u vrijednosti 597 milijardi dolara, što odgovara 1,7 posto globalne robne razmjene, navodi WTO.
Visoke carine na sapun
WTO ukazuje i na velike razlike u carinama na različite skupine proizvoda važnih za prevenciju i liječenje Covida 19.
Raspon se kreće od 2,1 posto u prosjeku za lijekove preko 3,4 posto za opremu poput respiratora, mikroskopa i skenera do 11,5 posto za proizvode za osobnu zaštitu, poput maski, rukavica i naočala. U nekim zemljama ta se stopa penje i na 27 posto.
U WTO-u izdvajaju prosječnu carinu na uvoz sapuna od 17 posto, dodajući da u nekim zemljama članicama premašuje i 50 posto.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje redovno temeljito pranje ruku sapunom i vodom kako bi se spriječila zaraza a kao alternativu sugerira upotrebu dezinficijensa.
(SB / Hina)
Svijet
TOKOM RATA SA IZRAELOM: Ranjen iranski predsjednik?
Prije 25 min0
Evropa
JASNA PORUKA IZ DUBROVNIKA: "Balkan mora prvo ujediniti sebe, da bi stigao u EU"
Prije 43 min0
Show
NICOLE KIDMAN UŽIVA NA HRVATSKOJ OBALI: Holivudska zvijezda odabrala Jadran za odmor
Prije 52 min0
Politika
NARODNE IGRE: Pogledajte kako Nešić igra kamena s ramena (VIDEO)
Prije 57 min0
Ekonomija
NEZAKONITO BOGAĆENJE: Federacija BiH osniva ured za zapljenu imovine
Prije 22h0
Ekonomija
DA LI JE OVO POČETAK KRAJA: Njemački gigant u problemima, otpremnine idu do 150.000 eura
11. Jul. 20250
Ekonomija
ODABRATI OVAJ KRAJ NAŠE DRŽAVE ZA GODIŠNJI ODMOR PUN JE POGODAK: "Ovo je najljepša i očaravajuća rijeka" (VIDEO)
Prije 8h0
Ekonomija
BILL GATES ZA SAMO NEKOLIKO DANA IZGUBIO 51 MILIJARDU DOLARA: Razlog je samo JEDNA ODLUKA koju je napravio
Prije 20h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.