SVIJET JE U ŠOKU, OVO JE DRUGI WUHAN: Iz ove pokrajine kreće drugi val koronavirusa, stanovništvo ne vjeruje vlastima…

U Kini se svakodnevni život uglavnom vratio normalnosti, krivulja novih slučajeva zaraze od početka aprila je konstantna, gotovo na nuli, kako pokazuje aktuelna grafika američkog Sveučilišta Johns Hopkins

  • Svijet

  • 01. Maj 2020  01. Maj 2020

  • 0

Ali, stižu vijesti o novim slučajevima u pokrajini Heilongjiang, na sjeveroistoku Kine, zbog kojih se među stanovnicima širi strah od „novog vala“ zaraze. „Potpuno je jasno, Heilongjiang se razvija u novi Hubei", izjavio je jedan stanovnik s jugozapada te pokrajine za Deutsche Welle. U najvećem gradu pokrajine Hubei, Wuhanu, počela je epidemija krajem 2019. godine.

Od sredine aprila je, po navodima državne zdravstvene komisije pokrajine Heilongjiang, u više gradova registriran prostorno i vremenski učestaliji broj slučajeva zaraze, takozvanih klastera ili žarišta zaraze. Trenutno (podaci su od 29. aprila) u toj pokrajini ima 553 potvrđena slučaja Covida-19, od toga 386 slučajeva Kineza koji su se vratili kući iz Rusije.

Nakon objavljivanja vijesti da je žarište zaraze postala jedna bolnica u gradu Mudanjiangu 18. aprila vlasti su pooštrile kontrole gradskih četvrti. A 26. aprila su svi stanovnici grada Mudanjianga pozvani da svoje stanove napuštaju samo ako je doista nužno. Gradska uprava je online objavila uputu da svako kućanstvo odabere osobu „jakog imuniteta“ koja će obavljati kupovinu.

Dalje se u obavijesti gradske uprave kaže: „Od 27. aprila će gradska uprava slati timove u ophodnju koji će kontrolirati pridržavanje discipline. Grupe s više od tri osobe bit će uhapšene. Elektro-romobili se više ne smiju koristiti u cestovnom prometu“. Privatni automobili se mogu koristiti samo s posebnim dopuštenjem.

I ulazak stanovnika iz drugih dijelova pokrajine Heilongjiang u grad Mudanjiang je uglavnom zabranjen. Većina prodavaonica je zatvorena, iznimke su samo male trgovine prehrambenih proizvoda i svakodnevnih potrepština.

Jedan stanovnik je izjavio za Deutsche Welle da većina stanovnika sumnja u službene brojke. „Oni ne vjeruju bezuvjetno tim brojkama." I ne zna se hoće li vlasti i kada cijeli grad staviti u karantenu i uvesti zabranu izlaska. „Mi jednostavno ne znamo donose li se takve odluke zbog političkih razloga ili na temelju znanstvenih činjenica.“

Kako pišu Pekinške narodne novine, i u glavnom gradu pokrajine Harbinu koji ima oko deset miliona stanovnika registrirano je više žarišta infekcije oko bolnica. U jednom slučaju je jedan 87-godišnji pacijent u samo nekoliko dana zarazio 78 osoba, tako da je druga po veličini bolnica u gradu Harbinu morala biti privremeno zatvorena.

U Harbinu dosad očito nisu uvedene tako stroge mjere kao u Mudanjiangu. Jedan stanovnik koji se predstavio kao Li izjavo je za DW: „Mjesni odbori sad izdaju iskaznice u koje stanovnici moraju staviti svoju fotografiju. Iskaznicu moraju pokazati kad žele ući u svoju stambenu četvrt, ali moj je dojam da se to dosad ne kontrolira jako strogo. Lokalne tržnice još rade, pri čemu gotovo svi na ulici nose zaštitne maske.“

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...