LOŠE VIJESTI ZA VOZAČE: Cijene nafte u porastu već četvrtu sedmicu zaredom, ali ni to nije sve…

Cijene nafte na svjetskim tržištima porasle su i prošle sedmice, četvrte zaredom, jer mnoge zemlje u svijetu postepeno pokreću ekonomske aktivnosti s obzirom na usporavanje širenja koronavirusa pa se očekuje oporavak potražnje.

  • Ekonomija

  • 25. Maj 2020  25. Maj 2020

  • 0

Na londonskom tržištu cijena barela porasla je prošle sedmice za 8 posto, na 35,13 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio za skoro 13 posto, na 33,25 dolara.

U posljednje četiri sedmice cijene nafte znatno su porasle, jer mnoge zemlje ublažavaju restriktivne mjere, uvedene radi suzbijanja širenja koronavirusa, pa se ekonomska aktivnost pokreće, a potražnja za naftom jača.

Ipak, cijene nafte i dalje su oko 40 posto niže u odnosu na početak godine, jer je paraliza najvećih svjetskih ekonomija zbog koronakrize u martu i aprilu izazvala oštar pad potražnje.

"Koronavirus poništio je deceniju rasta svjetske potražnje za naftom i oporavak će biti spor", kaže Stephen Brennock iz konsultantske kuće PVM.

No, kako bi poduprli cijene, najveći svjetski proizvođači već su oštro smanjili proizvodnju. Nedavno su Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i neovisni proizvođači, na čelu s Rusijom, dogovorili najveće smanjenje proizvodnje u povijesti, za 9,7 miliona barela dnevno, što je stupilo na snagu 1. maja.

Podaci o izvozu pokazuju da je OPEC+ snažno krenuo u provedbu dogovorenog, a na topljenje viškova ponude ukazuje i pad zaliha sirove nafte u SAD-u prošle sedmice.

Zbog niskih cijena, proizvodnju nafte smanjuju i američki proizvođači, na šta ukazuje višemjesečni pad broja aktivnih bušotinskih postrojenja.  

U petak je kompanija "Baker Hughes" objavila da je broj aktivnih bušotinskih postrojenja u SAD-u pao desetu sedmicu zaredom, i to za 21 postrojenje, na njih samo 318, najniži nivo od 1940., od kada se prate ti podaci.

No, trgovci su na oprezu, jer je moguć drugi val pandemije koronavirusa.

„Drugi val širenja koronavirusa nije tako daleka mogućnost, a novi krug blokade privrede mogao bi vrlo brzo srušiti cijene nafte na znatno niže nivoe. Tržište to zna“, kaže Paola Rodriguez Masiu, analitičarka u kompaniji "Rystad Energy".

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...