IFIMES ANALIZIRA STANJE U BiH I CRNOJ GORI: Ko su destabilizirajući faktori

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, Slovenija, redovno analizira događanja na Bliskom istoku i Balkanu. IFIMES je povodom aktuelnih događanja u Bosni i Hercegovini, odnosno u entitetu Republika Srpska...

  • Mini market

  • 27. Maj 2020  27. Maj 2020

  • 4

...i Crnoj Gori pripremio analizu aktuelne političke situacije. Iz opsežne analize „Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2020: Dodik i Đukanović destabilizirajući faktor na Balkanu i Evropi?“ izdvajamo najvažnije i najzanimljivije dijelove.

Bosna i Hercegovina  - Crna Gora 2020:
 
Dodik i Đukanović destabilizirajući faktor na Balkanu i Evropi?

Svjetska krizna situacija izazvana Covidom-19 pokazala je da su najjače države najranjivije i da nisu imale spremne odgovore kako se suprotstaviti širenju smrtonosnog virusa. Posljedice su katastrofalne po ekonomiju SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Kanade, Italije, ali i drugih velikih država i još se nisu iznašli adekvatni modeli koji bi, eventualno, preokrenuli trenutnu situaciju u pravcu oporavka ne samo posrnule ekonomije nego normalnog društvenog života.

Na području Zapadnog Balkana, Crna Gora i Republika Srpska, kao entitet u Bosni i Hercegovini, nisu najadekvatnije odgovorili izazovima pandemije, kako stručno-medicinski, tako i ekonomsko-politički. Ostat će zabilježeno da su crnogorske vlasti dugo vremena prikrivale i danas prikrivaju broj oboljelih, ali i da su pokušali zvanično od NATO-a prevarantski isposluju i iskamče medicinsku opremu (koju Crna Gora nije dobila) s kojom su opremljene najveće svjetske bolnice, opremu vrijednu desetine miliona dolara. Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović (DPS) olako je ovih dana objavio da je Crna Gora „pobijedila koronu“, što je izazvalo zgražanje, nevjericu, ali i podsmijeh u zapadnim diplomatskim krugovima. Ono što ne mogu predsjednik SAD-a Donald Trump, francuski predsjednik Emmanuel Macron, britanski premijer Boris Johnson i drugi svjetski lideri da riješe, uspio je Đukanović da riješi preko Twitter objave ponovo obmanjujući crnogorsku i svjetsku javnost. Crna Gora je u prošlosti samu sebe proglasila za „ekološku državu“ pa je ipak jedna od zagađenijih država, a sada je, navodno, „free Covid-19 country“.
 
Đukanović - neosuđeni ratni zločinac

U vrijeme pandemije Covida-19, Milo Đukanović pokrenuo je i oduzimanje imovine Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (MCP-SPC) u Crnoj Gori te hapšenja, prvo mitropolita Amfilohija, a kasnije i vladike Joanikija, pokušavajući da iskoristi članstvo u NATO-u i pandemiju Covida-19 da tiho, mimo domaćih i međunarodnih pravnih normi i pod krinkom pandemije, izvrši oduzimanje crkvene imovine te je na taj način ponovo doveo u fokus Zapadni Balkan i aktuelizirao mogućnost destabilizacije regiona i izbijanja novih sukoba. Posebno je aktivirao svoju Agenciju za nacionalnu bezbjednost (ANB), koja je dobila zadatak da na međunarodnom nivou obmanjuje javnost, šalje u obavještajnu razmjenu lažne i producirane informacije, organizira internacionalne skupove i peticije podrške za Đukanovića i njegov režim i da, uz sadejstvu sa Ministarstvom vanjskih poslova Crne Gore, diskreditira pojedine države i pojedince, koji nisu htjeli biti „pogonsko gorivo“ za podršku višedecenijskom političko-kriminalnom režimu Mila Đukanovića. Pod firmom i lažnom propagandom da je rušenje Mila Đukanovića istovremeno rušenje Crne Gore, trenutno se u Crnoj Gori vodi žestoka politička borba u kojoj se ostale etničke zajednice, Albanci, Bošnjaci, Hrvati i drugi, dovode u poziciju „pogonskog goriva“ režima, čije su žrtve, da se bore za režim osobe koja je sa Slobodanom Miloševićem (SPS) vodila krvave ratove u cijeloj bivšoj Jugoslaviji i kojeg međunarodni diplomatski krugovi nazivaju „neosuđeni ratni zločinac“. Proročanski djeluje izjava američkog predsjednika Donalda Trumpa iz 2018. godine: “Da. Crna Gora je mala zemlja jakih ljudi. Oni ne samo da su izrazito jaki, već su i veoma agresivni. Čestitam, evo nas u trećem svjetskom ratu....”  

Poznato je da je Donald Trump, samo zbog nepromišljenog direktnog uplitanja Rusije u dešavanja u Crnoj Gori, pristao da Crna Gora postane članica NATO-a. Danas Crna Gora radi upravo ono što je i prognozirao američki predsjednik Trump, ali što danas više nego ikada izaziva i podozrenje drugih članica NATO-a.

Analitičari upozoravaju,da je neprihvatljivo i nezamislivo da se vrhovni komandant jedne od vojski NATO saveza dovodi u vezu sa počinjenim ratnim zločinima, a to je upravo Milo Đukanović, vrhovni komandant Vojske Crne Gore.

Međunarodni institut IFIMES upozoravao je u brojnim analizama na ratnu ulogu Mila Đukanovića i potrebu njegovog sudskog procesuiranja. Pri tome se posebno izdvajaju zločini nad Bošnjacima u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, na kojima već decenijama održava svoj režim na vlasti. U analizi „Žrtve podržavaju zločinca“, objavljenoj 25. marta 2009. godine, vidljiva je uloga Mila Đukanovića u počinjenim ratnim zločinima, koji ne zastarijevaju, link: https://www.ifimes.org/ba/8227-zrtve-podrzavaju-zlocinca .

Analitičari upozoravaju na realnu opasnost da neosuđeni ratni zločinac Milo Đukanović, kao predsjednik Crne Gore, dođe u Srebrenicu 11. jula 2020.godine na obilježavanje 25 godina od počinjenog genocida nad Bošnjacima enklave Srebrenica 1995. godine, što bi predstavljalo moralni sunovrat i najveće poniženje za žrtve genocida.

U NATO savezu svjesni su činjenice da Milo Đukanović, vrhovni komandant Vojske Crne Gore, predstavlja realnu prijetnju njegovom ugledu i „mrlju“ NATO-a zbog njegove sumnjive ratne prošlosti. Ukoliko NATO želi da gradi ugled i povjerenje na Zapadnom Balkanu, čija je uloga važna za osiguranje mira i stabilnosti u regionu, to sasvim sigurno neće moći graditi sa Milom Đukanovićem kao okarakteriziranim neosuđenim ratnim zločincem.

Analitičari smatraju da se vodeće zemlje u međunarodnoj zajednici moraju ozbiljno pozabaviti Milom Đukanovićem i Crnom Gorom, jer se postojeći politički konflikt i antagonizmi u crnogorskom društvu neće moći anulirati bez međunarodnog posredovanja, formiranja tranzicijske vlade i odlaska s vlasti Mila Đukanovića te provođenja prvi put slobodnih, poštenih i demokratskih izbora u Crnoj Gori. Iako režim Mila Đukanovića često naglašava da je Crna Gora multietnička država, ključne funkcije u državi, kao što su predsjednik države, parlamenta, vlade, predsjednik Ustavnog suda, predsjednik Vrhovnog suda, glavni tužilac, direktor policije, u rukama su isključivo etničkih Crnogoraca.

Analitičari smatraju da je, ukoliko Zapad želi istinsku demokratizaciju i prosperitet Zapadnog Balkana, ključan iskorak koji se mora napraviti, osigurati odlazak 31-godišnjeg režima Mila Đukanovića, jer Zapad s hipotekom Đukanovića nema nikakvog kredibiliteta za provođenje demokratizacije Zapadnog Balkana i pokretanje pozitivnih pomaka u toj regiji, koja poprilično zaostaje za modernim evropskim tokovima i trendovima.  

Republika Srpska najveći klaster Covida-19 u regionu

Aktuelni srpski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik (SNSD), osim što je od Republike Srpske (RS) napravio najveći klaster Covida-19 u regionu, pandemiju je pokušao iskoristiti da dodatno izvrši pripreme za moguću secesiju od Bosne i Hercegovine. Jedina prepreka je još utjecajna međunarodna zajednica, na čelu sa SAD-om i institucijom visokog predstavnika međunarodne zajednice (OHR) oličenom u Valentinu Inzku.  

Visoki predstavnik Inzko ponovno je dobio podršku u Vijeću sigurnosti UN-a za važan i težak posao koji radi u Bosni i Hercegovini. Stalna negiranja počinjenih ratnih zločina i zločina genocida, pravosnažnih sudskih presuda, pokrenula su očekivanja u međunarodnim krugovima, posebno u stručnim i naučnim krugovima te međunarodnim organizacijama, koje se bave ljudskim pravima, da visoki predstavnik proglasi zakon o negiranju holokausta i genocida i naslijeđa međunarodnih sudova ICTY/MICT i ICJ, posebno nakon obilježavanja Bleiburga, koji predstavlja historijski revizionizam i kontroverzne katoličke mise u Sarajevu s retrogradnom retorikom, koja je naišla na osudu svjetske antifašističke javnosti, američke administracije, posebno jevrejskih organizacija, koje se bave pitanjem antisemitizma i holokausta, da bi se spriječilo negiranje antifašističkog naslijeđa na kojem je utemeljena današnja EU, ali i negiranje holokausta i genocida u BiH. Nametanje zakona je ne samo neophodno, nego predstavlja civilizacijski čin i preventivno sredstvo za sprečavanje, eventualno, novih sukoba i stradanja u BiH i regionu.

Milorad Dodik je pandan Mila Đukanovića, predsjednika Crne Gore, koji diktatorski vlada tom državom već 31 godinu. Dodik sinhronizirano pomaže postojeću krizu u Crnoj Gori, koju je izazvao Đukanović. Zanimljivo je da je Đukanović u nekoliko navrata u svojim javnim istupima naveo da je Milorad Dodik „problem BiH“, a ni u jednom momentu nije izrekao kritike na račun Dodika, a koje redovno upućuje prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću (SNS). Savezništvo i međusobna poslovna saradnja Dodika i Đukanovića vuku svoje korijene još iz vremena rata u Bosni i Hercegovini (1992-1995), kada su se obojica bavila krijumčarenjem (švercem) visokotarifne robe, prvenstveno cigareta i nafte, i iz tog perioda obojica nose svoje nadimke Milorad Dodik „Mile Ronhill“ i Milo Đukanovića „Mr. Philip Morris“.

Iako se Dodik trudio da za vrijeme pandemije Covida-19 prikaže da je entitet Republika Srpska samostalna jedinica koja može nesmetano funkcionirati mimo BiH i da je „snažniji“ entitet od Federacije BiH, Milorad Dodik je doživio debakl, ne samo zdravstveni nego i političko-finansijski. Ilustrativan je primjer da se nedavno niko nije prijavio na aukciji novih obveznica Vlade Republike Srpske, što predstavlja jasan znak nepovjerenja da se te obveznice kasnije ne mogu i unovčiti.

Milorad Dodik je opremu za prisluškivanje nabavljao iz iste države, Izraela, kao i Nikola Gruevski (VMRO-DPMNE), tadašnji premijer Makedonije, koji je nezakonito prisluškivao više od 26.000 građana Makedonije, zbog čega su izbili masovni protesti i pokrenuta „Šarena revolucija“. Zbog toga je važno da kriminalistička istraga zbog interesa javnosti pokaže koliko osoba prisluškuju Dodik i Đukanović i čija se oprema za prisluškivanje koristi u Crnoj Gori? Dodik i Đukanović postali su snažan destabilizirajući faktor na Balkanu i Evropi i najilustrativniji primjer „politizacije kriminala i kriminalizacije politike“ u regionu.
 

(IFIMES/SB)

Komentari - Ukupno 4

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...