Hronika
ŠVEDSKI TINEJDŽERI ZARAĐUJU DŽEPARAC UBIJANJEM U DANSKOJ: "Jeftiniji su i ne dobijaju duge kazne"
12. Sep. 20240
Priča o ljekovitim svojstvima vode u Satra Brunu se proširila, što je privuklo pripadnike lokalne elite da grade ljetnikovce na toj zemlji.
Šareni svijet
30. Maj 2020 30. Maj 2020
0
Pandemija koronavirusa možda je zaustavila većinu globalnog tržišta nekretnina, ali ne i u Švedskoj, gdje se jedno selo prodaje za 7,3 miliona dolara.
Riječ je o "wellness selu" Satra Brun na periferiji Stokholma, glavnog grada Švedske, zemlje u kojoj nijednog trenutka nisu u potpunosti uvedene mjere karantina.
Selo se prostire na skoro 60 hektara, a na prodaju su još 84 hektara nerazvijene zemlje, prenosi CNBC.
Satra Brun i sve nekretnine registrovane su kao društvo kapitala, što znači da ne postoje ograničenja za strane kupce, rekao je broker Jonas Martinson, koji je arhitekturu sela opisao kao "šetnju kroz vrijeme".
Selo datira iz 1700. godine, kada je doktor Samuel Skrag otkrio izvor vode u Satri i kupio okolno zemljište. Potom je sagradio bunar, kuću s izvorima, bolnicu, crkvu i stanove.
To je bilo u vrijeme kada je rasla popularnost prirodnih izvora, jer se smatralo da piće i kupanje u visokokvalitetnoj vodi imaju balansirajući i iscjeljujući efekt po zdravlje i dobrobit ljudi.
Priča o ljekovitim svojstvima vode u Satra Brunu se proširila, što je privuklo pripadnike lokalne elite da grade ljetnikovce na toj zemlji.
Gosti su pozvani da piju vodu svaki dan. Ponuđene su i tople ili hladne kupke s obzirom na to da se vjerovalo da pomažu u emocionalnoj ravnoteži.
Potom je 1740-ih zemljište i kuće kupio biskup iz grada Vasterasa, koji ih je nekoliko godina kasnije prepustio Univerzitu Uppsala, jednom od najboljih univerziteta u Švedskoj.
Godine 2002., Univerzitet je prodao selo Satra Brun grupi od 16 lokalnih preduzetnika, a ono se od tada vodi kao mjesto za spa turizam.
Od 2015. godine, u selu posluje i punionica, koja je uključena u prodaju. To je jedan od sedam izvora koji su dobili najviše nagrade za čistoću vode u Švedskoj.
Fotografije sela pogledajte ovdje.
Hronika
ŠVEDSKI TINEJDŽERI ZARAĐUJU DŽEPARAC UBIJANJEM U DANSKOJ: "Jeftiniji su i ne dobijaju duge kazne"
12. Sep. 20240
Auto
ŠPIJUNI SU OKO NAS: Ukoliko u ovoj zemlji nepropisno parkirate, vrlo brzo biste mogli zažaliti…
17. Apr. 20240
Politika
VELIKA POBJEDA ISTINE: Bosanski socijaldemokrati u Švedskoj zaustavljaju negiranje genocida
11. Apr. 20242
Evropa
UŽAS NA SJEVERU EVROPE: Švedska je od najmirnije postala za život najopasnija država EU
30. Mar. 20240
Šareni svijet
UŽAS NA SAFARIJU: Slonica ubila britansku turistkinju i njenu prijateljicu, napravile su krupnu grešku...
Prije 24 min0
Politika
BLAMAŽA U NARODNOJ SKUPŠTINI RS-a: Radovan Višković uhvaćen u laži!
Prije 27 min0
Sport
UŽAS U FRANCUSKOJ: Borja Gómez poginuo na treningu
Prije 31 min0
Hronika
KORIŠTENE I PALICE, IMA POVRIJEĐENIH: Brutalan obračun navijača Zrinjskog i Veleža na novom mostu u Mostaru
Prije 41 min0
Šareni svijet
VELIKO SRCE "BOSANSKE ZVIJERI": Jusuf Nurkić donirao novo stado porodici iz Foče nakon napada vukova (VIDEO)
01. Jul. 20250
Šareni svijet
NESVAKIDAŠNJI I UZNEMIRUJUĆI SLUČAJ: Delfin ubica šokirao naučnike
03. Jul. 20250
Šareni svijet
NADREALAN PRIZOR U UKRAJINSKOJ ŠUMI: Pogledajte šta dronovi ostavljaju za sobom... (VIDEO)
01. Jul. 20250
Šareni svijet
NIKOLA JOKIĆ NE PODRŽAVA SRBIJANSKI REŽIM: Zato je Aleksandar Vučić platio Usaina Bolta, sve je pojasnio legendarni košarkaš
02. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.