BOL NE PRESTAJE: Preživjeli Srebreničani obišli mjesta stradanja svojih najmilijih

Članice udruženja koja okupljaju preživjele žrtve genocida, u okviru obilježavanja 25. godišnjice genocida nad Bošnjacima "sigurne zone UN-a Srebrenica“ iz jula 1995. godine, danas posjećuju mjesta gdje su njihovi najmiliji ubijani te polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe odaju počast nevinim žrtvama.

  • Društvo

  • 13. Jul. 2020  13. Jul. 2020

  • 3

U okviru obilaska posjetile su i stratište u Kravici, tačnije krug Zemljoradničke zadruge. Polaganjem cvijeća te učenjem Fatihe prisjetile su se i odale počast Bošnjacima ubijenim na ovom mjestu. "Tog 13. jula 1995. godine došlo je do velike zasjede na Kameničkom brdu, tada dolazi do masovnog zarobljavanja. Jedna grupa se predala na ovom putu Kravica - Konjević-Polje. Ovi koji su se predali, na ovoj relaciji skupljeni su na livadu u Sandićima. Jedna grupa zarobljenika je natjerana da s te livade ide u Zemljoradničku zadrugu. Nakon što su natjerali zarobljene u Zadrugu počela je rafalna paljba, bacali su bombe. Jedan čovjek koji je bio živ, sakrio se ispod mrtvih tijela i prepričao je kako je čuo čovjeka koji doziva teškim glasom: "Adila, daj vode." Taj čovjek je, kada je mrak pao, uspio izaći i pobjeći. U Zadruzi su ubijena 1.374 Bošnjaka. Haški tribunal ima te podatke, imena i prezimena ljudi koji su ubijeni ovdje", rekao je kustos u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari Hasan Hasanović.

Huriji Avdić u Kravici je strijeljan sin Sadik.

"Moj sin Sadik Avdić je ubijen ovdje. Ubijen je u 21. godini, gladan, žedan", rekla je Avdić.

Ramizi Gurdić su u julu 1995. ubijeni suprug te sinovi Mustafa i Mehrudin. Suprug joj je strijeljan u Kravici.

"Mustafa je strijeljan na Branjevu. Mehrudin je ubijen i pronađeno je samo njegovog pola tijela. To su moja djeca. Moj muž je strijeljan ovdje, u Kravici. Njegovo tijelo je pronađeno u grobnici u Jadru. Svaki dan nosim fotografije sa sobom", kaže Ramiza pokazujući slike svojih voljenih.

Pored stratišta u Srebrenici i Potočarima koje su ranije obišli te u Kravici, preživjele žrtve genocida obići će i stratišta Orahovac, Petkovci, Brana, Kozluk, Branjevo i Pilica, a 17. jula 2019. godine će posjetiti stratište Godinjske Bare u Trnovu, gdje je strijeljano šest srebreničkih Bošnjaka.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 3

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...