Društvo
VELIKI USPJEH: Učenici iz BiH osvojili čak 19 medalja na međunarodnom takmičenju u Londonu
Prije 14 min0
Uvjet za useljavanje u Njemačku je, za razliku od ostalih sličnih pravila, isključivo radni ugovor, a ne potvrda o kvalifikaciji.
Ekonomija
12. Avg. 2020
0
Useljavanje radnika sa zapadnog Balkana pozitivno je utjecalo na njemačko tržište rada, pokazuje studija Instituta za istraživanje tržišta rada u Nuernbergu.
“Pedeset četiri posto zaposlenih u sklopu pravila o zapošljavanju osoba sa Zapadnog Balkana su kvalificirani radnici, visokokvalificiranih je četiri posto”, proizlazi iz studije Instituta za istraživanje tržišta rada (IAB) objavljene u utorak, prenijela je Hina.
Prema istoj studiji 42 posto osoba zaposlenih u sklopu tzv. pravila o zapošljavanju osoba sa Zapadnog Balkana su pomoćni radnici.
Propis o zapošljavanju rednika sa Zapadnog Balkana uveden je početkom 2016. godine nakon što su zemlje ove regije uvrštene na listu tzv. sigurnih zemalja što je praktički isključilo mogućnost stjecanja azila za građane ovih zemalja u Njemačkoj.
Uvjet za useljavanje u Njemačku je, za razliku od ostalih sličnih pravila, isključivo radni ugovor, a ne potvrda o kvalifikaciji.
Prema nekim kritikama, ovakva regulacija je dovela do toga da u sklopu ovog pravila u Njemačku dolaze isključivo nekvalificirani radnici u nižem platnom sektoru.
Kritika se također odnosila i na tvrdnju da u Njemačku dolaze stariji radnici te je izražena bojazan da će oni zbog kratkog radnog vijeka do mirovine i niskih davanja u mirovinske fondove nakon odlaska u mirovinu pasti na teret njemačkom socijalnom sustavu.
IAB studija je pokazala i da u Njemačku preko Pravila o Zapadnom Balkanu dolaze uglavnom mlađi radnici. U godinama 2016. i 2017. 73 posto radnika je bilo mlađe od 40 godina a 86 posto su bili muškarci.
Najveći postotak, njih 44 posto, je zaposleno u građevini a 13 posto u gastronomiji.
“Integracija u tržište rada osoba koje su u Njemačku stigle preko ovog pravila je, uzimajući u obzir stabilnost radnog mjesta i zaradu u usporedbi s ostalim useljeničkim grupama i domaćim stanovništvom, protekla uspješno”, zaključak je studije.
Odluka o produljenju ovog pravila koje ističe krajem ove godine još nije donesena. Prema nekim procjenama produljenje je, usprkos pozitivnim iskustvima, upitno posebice nakon što je zbog pandemije korona virusa i ekonomske krize porastao broj nezaposlenih u Njemačkoj.
Društvo
VELIKI USPJEH: Učenici iz BiH osvojili čak 19 medalja na međunarodnom takmičenju u Londonu
Prije 14 min0
Vijesti
EVAKUIRAN DIO TUŽILAŠTVA BiH: Ispod automobila tužioca Džermina Pašića pronađen uređaj za praćenje, u toku KDZ pregled zgrade
Prije 19 min0
Jeste li znali
TAJANSTVENI GOST IZ DUBOKOG SVEMIRA: Otkriven novi međuzvjezdani putnik na nebu
Prije 26 min0
Kultura
NA POZORIŠNOM TRGU SUSAN SONTAG: Premijera baletnog spektakla "Planeta Sarajevo"
Prije 32 min0
Ekonomija
HERCEGOVCI OPUSTOŠILI TRGOVINU U METKOVIĆU: U kolica trpaju sve redom, na granici im vrate novac
Prije 23h0
Ekonomija
BIVŠI DIREKTOR ELEKTROPRIVREDE UPOZORAVA: Apartmani na Bjelašnici plaćaju manje, a porodice s djecom više
02. Jul. 20250
Ekonomija
ZAVLADALA PANIKA U NJEMAČKOJ, OVO BI MOGLO POGODITI I BOŠNJAKE: Jako se boje jedne stvari
01. Jul. 20251
Ekonomija
PREBOGATA DRŽAVA U KOJOJ ŽIVE BROJNI BOŠNJACI SUOČAVA SE S NAJGORIM: Ovo je skroz neočekivano
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.