HiTec
SRCE KUCA TIKTOK: Drama oko moguće zabrane aplikacije sa 170 miliona korisnika u SAD-u mogla bi dobiti rasplet...
Prije 9 min0
"Slobodna Bosna" donosi novu zanimljivu priču iz historije.
Jeste li znali
08. Sep. 2020 08. Sep. 2020
0
Naša današnja priča vraća nas u srednjovjekovnu Bosnu, u doba vladavine bosanskog kralja Dabiše.
Dabišino porijeklo nije sasvim razjašnjeno. Bio je vanbračno dijete, unuk bana Stjepana I., ali izvori se razilaze po pitanju toga kojeg od dva mlađa Stjepanova sina je Dabiša bio sin.
Jedna grupa izvora navodi da je otac Stjepana Dabiše bio Ninoslav Kotromanić, mlađi brat Vladislava Kotromanića.
Druga grupa izvora tvrdi da je Dabiša bio mlađi vanbračni sin Vladislava Kotromanića i polubrat Tvrtka I, ali i zakoniti sin Vladislava i Jelene Šubić. Kako je Tvrtko I rođen 1338. ili najkasnije 1339. godine, a Dabiša je, po toj teoriji, njegov mlađi polubrat, slijedi da je Dabiša rođen nakon 1339. godine.
Prema historičaru Mavru Orbiniju, Dabiša je bio sin Ninoslava. Ali, treba uzeti u obzir da je Ninoslav Kotromanić umro prije 1315. godine pa je, stoga, mala vjerovatnoća da je Dabiša bio njegov sin.
Prema Mavru Orbiniju, Dabiša je podržavao Stjepana Vuka Kotromanića u njegovoj pobuni protiv Tvrtka I 1366. godine.
Na prijestolje je došao nakon smrti Tvrtka I. Za kralja je izabran vjerovatno zato što je bio najstariji Kotromanić. O njegovoj starosti svjedoči i činjenica da je spominjan u diplomatskim zapisima još 1358. godine.
U prvim godinama svoje vladavine je uspio sačuvati maksimalne granice iz doba Tvrtka I. U proljeće 1392. godine odbio je jednu tursku provalu u Bosnu.
Razdor između Dabiše i njemu lojalnih plemića s jedne strane i vođa ostalog plemstva s druge strane iskoristio je ugarski kralj Žigmund da ih slomi.
Dabiša se odrekao vlasti nad Hrvatskom i Dalmacijom, primio vazalne odnose i zajedno s vlastelom složio se da poslije njegove smrti krunu Bosne preuzme Žigmund, muž unuke Stjepana II Kotromanića. Tako je uništena ostavština moći iz razdoblja Tvrtka I i utjecaj vladara Vrhbosne u ostalim hrvatskim zemljama.
Dabiša je umro 8. augusta 1395. godine u Kraljevoj Sutjesci i pokopan je u Bobovcu.
Budući da je nadživio svoju rodicu, hrvatsko-ugarsku kraljicu Mariju, po čijem nasljednom pravu je Žigmund bio izabran za nasljednika Dabišinog posjeda i časti, plemići su odlučili da oni neće pripasti Žigmundu. Nastupio je interregnum tokom kojeg je vladala Dabišina udovica Jelena Gruba.
Jedino preživjelo dijete rođeno iz braka Stjepana Dabiše i Jelene Grube bila je kćerka Stana. Stanina kćer, čije se ime navodi kao Vladava, udala se za Jurja Radivojevića još za života svoga djeda Dabiše i bake Grube, što potvrđuje Dabišina povelja iz 1395. godine kojom kralj poklanja selo Veljaci na upravu svojoj kćerki Stani, s tim da nakon njene smrti upravu nad selom naslijede Vladava i njen muž.
(SB)
HiTec
SRCE KUCA TIKTOK: Drama oko moguće zabrane aplikacije sa 170 miliona korisnika u SAD-u mogla bi dobiti rasplet...
Prije 9 min0
Ekonomija
TUNEL KVANJ - BUNA: Strateški projekat koji skraćuje put prema Hrvatskoj (VIDEO)
Prije 15 min0
Politika
ŽELJKA CVIJANOVIĆ NEKA SE MALO ODMORI: Na osnovu člana V. stava (2) b. Ustava BiH, Željko Komšić od sutra je...
Prije 19 min0
Svijet
TRUMPOVA PREPORUKA: "Zelenski ne bi trebao ciljati Moskvu, ako istekne rok koji smo postavili Rusiji..."
Prije 32 min0
Jeste li znali
KOVAO RATNE PLANOVE S KARADŽIĆEM I MLADIĆEM, PA SE UBIO: Priznanje ratnog zločinca odjeknulo je u cijelom svijetu, evo šta je rekao…
Prije 18h0
Jeste li znali
DANI UBIJANJA: Član SDS-a prvi je osuđenik u Haagu, "pao" je u Njemačkoj, a danas slobodno živi u Srbiji…
14. Jul. 20250
Jeste li znali
KAKO PUTOVATI SVUDA SA MALOM PLATOM, A DA SE NE UNIŠTITE FINANSIJSKI: Učiteljica porijeklom iz BiH otkriva svoje savjete
14. Jul. 20250
Jeste li znali
OVO JE 10 NASRETNIJIH GRADOVA NA SVIJETU: Na listi nema ni jedan sa Balkana
13. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.