Ekonomija
SVE SE MIJENJA PREKO NOĆI: Cijene nafte nastavile pad, jutros su na razinama ispod...
24. Jun. 20250
Na svjetskim tržištima cijene nafte oštro su opale prošle sedmice drugu sedmicu zaredom, i to za više od šest posto, što je posljedica rasta zaliha goriva u svijetu zbog sporog oporavka potražnje na nivoe prije korona-krize.
Ekonomija
14. Sep. 2020 14. Sep. 2020
0
Cijena barela na londonskom tržištu opala je prošle sedmice za 6,6 posto, na 39,83 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio za 6,1 posto, na 37,33 dolara.
Tako je barel pojeftinio drugu sedmicu zaredom, i to zbog niza signala koji upućuju na preveliku globalnu ponudu nafte. Naime, Saudijska Arabija i Kuvajt snizili su službenu prodajnu cijenu nafte azijskim kupcima, američke zalihe rastu, a trgovci ponovno zakupljuju brodove radi skladištenja nafte, prenosi SEEbiz.
Broj zaraženih koronavirusom i dalje raste u 58 država svijeta, a u nedjelju je, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacija, zabilježeno rekordno povećanje broja zaraženih, za više od 307.000.
Američke berze potonule su drugu sedmicu zaredom, jer niz ekonomskih pokazatelja sugerira da će ekonomski oporavak od pandemije biti težak i dugotrajan.
- Finansijska tržišta nastavljaju diktirati tempo, uključujući i na naftnom tržištu. Strah od prekomjerne ponude pridodao je ukupnoj neizvjesnosti - ocjenjuju analitičari "Commerzbanke".
U SAD-u su zalihe nafte porasle prošle sedmice za dva miliona barela, jer su rafinerije postepeno pokretale svoju proizvodnju nakon uragana u Meksičkom zaljevu.
Trgovci, pak, počinju ponovno zakupljivati tankere za skladištenje sirove nafte i dizela, što je još jedan znak prekomjerne ponude usljed sporog ekonomskog oporavka s obzirom na to da pandemija još traje.
Ovih dana, pak, Saudijska Arabija i Kuvajt snizili su svoje službene cijene sirove nafte za Aziju s rokom isporuke u oktobru, što je još jedan signal slabe potražnje.
O rastu globalnih zaliha vjerovatno će se razgovarati i na sastanku Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika 17. septembra, iako analitičari procjenjuju da će naglasak biti na striktnom poštivanju postojećeg sporazuma o smanjenju ponude, a ne novim proizvodnim rezovima.
Naime, OPEC i njegovi saveznici od augusta su povećali proizvodnju. Prema prijašnjem dogovoru, od maja do jula njihova proizvodnja je bila smanjena za 9,7 miliona barela dnevno ili oko 10 posto ukupne globalne ponude, a od augusta do kraja godine smanjenje će se kretati oko 7,7 miliona barela dnevno.
U aprilu su zbog korona-krize cijene nafte potonule na najniže nivoe u posljednjih dvadesetak godine. No, kasnije su nadoknadile velik dio tih gubitaka, zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajnim mjerama u najvećim svjetskim ekonomijama, što je potaknulo oporavak ekonomskih aktivnosti, a time i potražnje za naftom.
No, u posljednje dvije sedmice, cijene nafte znatno su opale, jer je oporavak globalne ekonomije usporen.
Ekonomija
SVE SE MIJENJA PREKO NOĆI: Cijene nafte nastavile pad, jutros su na razinama ispod...
24. Jun. 20250
Ekonomija
LOŠE VIJESTI, ALI NE SAMO ZA VOZAČE: Nije isključen najcrnji scenarij, cijene nafte mogle bi skočiti na...
23. Jun. 20250
Ekonomija
DOBRE VIJESTI ZA VOZAČE: Cijene nafte u padu, za sedam dana pale za više od...
02. Jun. 20250
Ekonomija
LOŠE VIJESTI ZA VOZAČE: Cijene nafte za sedam dana porasle za više od...
12. Maj 20250
Mini market
OD SREBRENICE DO VRHA EVROPSKE AKADEMSKE ZAJEDNICE: Prof. dr. Pamela Habibović imenovana u vrhunsko tijelo univerziteta Nizozemske
Prije 14 min0
Ekonomija
DOSTOJANSTVEN ŽIVOT SVE DALJI OD GRAĐANA BiH: Najavljena nova poskupljenja, a plaće se tope (VIDEO)
Prije 17 min0
Vijesti
TOPLOTNI TALAS HARA EVROPOM: Metereolog Bakir Krajinović najavljuje promjene vremena
Prije 23 min0
Mini market
OBALE UNE SVE AGRESIVNIJE BETONIRAJU: "Otkud i struja i voda svim bespravno izgrađenim objektima?"
Prije 28 min0
Ekonomija
HERCEGOVCI OPUSTOŠILI TRGOVINU U METKOVIĆU: U kolica trpaju sve redom, na granici im vrate novac
Prije 17h0
Ekonomija
BIVŠI DIREKTOR ELEKTROPRIVREDE UPOZORAVA: Apartmani na Bjelašnici plaćaju manje, a porodice s djecom više
Prije 21h0
Ekonomija
ZAVLADALA PANIKA U NJEMAČKOJ, OVO BI MOGLO POGODITI I BOŠNJAKE: Jako se boje jedne stvari
01. Jul. 20251
Ekonomija
PREBOGATA DRŽAVA U KOJOJ ŽIVE BROJNI BOŠNJACI SUOČAVA SE S NAJGORIM: Ovo je skroz neočekivano
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.