Vijesti
ODLAZAK GENERALA: Preminuo Hasan Efendić, prvi komandant Teritorijalne odbrane RBiH
Prije 18 min0
Zaduženje Republike Srpske se nastavlja, a najnovije, u iznosu od 30 miliona maraka, planirano je za početak idućeg mjeseca, prodajom trezorskih zapisa na Banjalučkoj berzi.
Ekonomija
25. Sep. 2020 25. Sep. 2020
0
Ministarstvo finansija Republike Srpske objavilo je Javni poziv za učestvovanje na aukciji trezorskih zapisa RS-a, kojim poziva sva zainteresovana fizička i pravna lica da učestvuju na aukciji.
Planirani iznos emisije je 30 miliona KM, a rok dospijeća je godinu dana. Aukcija je zakazana za 5. oktobar od 11 do 13 sati.
I u ovom slučaju nije ispoštovan indikativni kalendar izdavanja hartija od vrijednosti u 2020. godini. Naime, u kalendaru je planirana aukcija trezorskih zapisa od 20 miliona s dospijećem od šest mjeseci, a u javnom pozivu je taj iznos povećan na 30 miliona KM i rok dospijeća je produžen na 12 mjeseci.
Portal Capital objavio je juče da „haotična zaduživanja RS-a izluđuju investitore“, odnosno da se Ministarstvo finansija ne zadužuje po vlastitom kalendaru, kao ni u najavljenim iznosima, što investitorima u državne hartije od vrijednosti stvara sve veće probleme.
Kupci obveznica i trezorskih zapisa na osnovu kalendara aukcija prave svoje planove, pripremaju i rezervišu novac, planiraju gotovinske tokove, te projektuju očekivane i željene prinose. Kada se aukcija preskoči, kao što je to bio nedavno slučaj, planovi i očekivanja institucionalnih investitora padaju u vodu.
Pored toga, Vlada RS-a se zadužuje mimo objavljenog plana na osnovu kojeg su investitori kreirali svoju strategiju ulaganja u obveznice i trezorske zapise.
Vijesti
ODLAZAK GENERALA: Preminuo Hasan Efendić, prvi komandant Teritorijalne odbrane RBiH
Prije 18 min0
Evropa
STARI KONTINENT U VELIKIM PROBLEMIMA: Nakon smrtonosnog toplotnog vala u Evropi stiže nova klimatska prijetnja
Prije 22 min0
Sport
HARIS TABAKOVIĆ IZNENADIO OBJAVOM: Sve je bilo pod znakom pitanja...
Prije 32 min0
Ekonomija
TRAŽI SE KREVET VIŠE: U Neumu hoteli gotovo puni, očekuju se rekordne brojke...
Prije 42 min0
Ekonomija
SJAJNE VIJESTI ZA VOZAČE: Oštar pad cijena nafte, evo kada se na benzinskim pumpama u BiH očekuje pojeftinjenje goriva...
02. Jul. 20260
Ekonomija
KRENULA ISPLATA JUNSKIH MIROVINA: Najniža penzija za 20 godina staža iznosi...
03. Jul. 20260
Ekonomija
VELIKA ITALIJANSKA INVESTICIJA DONOSI TEHNOLOŠKI ISKORAK U BIH: Uskoro svečano otvaranje fabrike i nova radna mjesta
Prije 16h1
Ekonomija
GRAĐANI TUŽNI ZBOG ODLUKE: Nakon 20 godina zatvara se prva dm radnja u bh. gradu
03. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.