STIGLE VIJESTI IZ BRUXELLESA: Sjedi, Vučiću, dobio si tri keca

Srbija nije napravila nikakav napredak kada su u pitanju izborni procesi ili pravosudni sistem, dok je umjereni napredak registrovan kada je u pitanju borba protiv korupcije (strukturne reforme i saradnja između agencija) i reforma javne administracije.

  • Regija

  • 06. Okt. 2020  06. Okt. 2020

  • 0

U novom izvještaju Evropske komisije o napretku Srbije, u koji je N1 imao uvid, Srbija je dobila tri negativne ocjene: za izborni proces, pravosudni sistem i fiskalne reforme. Izvještaj će tokom dana biti predstavljen u Bruxellesu.

Srbija nije napravila nikakav napredak kada su u pitanju izborni procesi ili pravosudni sistem, dok je umjereni napredak registrovan kada su u pitanju borba protiv korupcije (strukturne reforme i saradnja između agencija) i reforma javne administracije, navodi se.

U izvještaju, u koji je N1 imao uvid, navodi se i da je Srbija ostvarila napredak kada je riječ o ekonomskim i fiskalnim pitanjima. Navodi se da je došlo do smanjenja budžetskog deficita i razumne fiskalne aktivnosti, ali da nema fiskalnih reformi.

Navodi se da je država i dalje ključni igrač u ekonomskoj sferi, dok privatni sektor ima problema zbog vladavine prava.

Konstatuje se da je došlo do smanjenja nezaposlenosti, najniže u posljednjoj dekadi, ali ističe da je razlog obimno iseljavanje.

Veće su eksterne razlike, ali se one neutrališu visokim prilivom stranih investicija, dodaje se. Međutim, piše u izvještaju, Srbija mora odrediti prioritete i kontrolu investicija, pogotovo onih međudržavnih.

U izvještaju se kaže da je registrovan napredak u okviru pravnih odredbi kada su u pitanju biznis, zaštita intelektualne svojine ili zaštita konkurencije.

Navodi se i da je obrazovanje problem, odnosno da ne odgovara zahtjevima tržišta.

Kada je riječ o izborima, konstatuje se da su svima omogućeni učešće i kampanja, ali da su najveći mediji favorizovali vladajuće sterukture.

Dodaje se da je dijalog od suštinske važnosti i da nijedna preporuka Ureda za demokratske institucije i ljudska prava OEBS-a (ODIHR) nije ispunjena, a da sastav parlamenta ne pogoduje političkom pluralizmu.

Navodi se da postoji ozbiljna zabirnutost zbog političkog utjecaja na pravosuđe.

U borbi protiv korupcije postoji djelimičan napredak, piše u izvještaju, kao i u borbi proitiv organizovanog kriminala. Kad je riječ o korupciji, postoji ozbiljna zabrinutost, jer nema mehanizama prevencije niti je smanjen broj suđenja.

U vezi sa medijima se navodi da Srbija ima medijsku strategiju, ali nedostaje primjena. Ozbiljna zabirnutost, piše u izvještaju, postoji zbog prijetnji, uznemiravanja i nasilja nad novinarima.

Piše i da dolazi do preusmjeravanja novca iz budžeta, što na lokalnom nivou mediji koji prikazuju drugačije mišljenje, ne mogu izbalansirati.

Kada je riječ o odnosima u regionu, Srbija je pohvaljena zbog posvećenosti regionalnoj saradnji.

Konstantovano je da su nastavljeni pregovori Beograda i Prištine, ali da je neophodno postići sporazum.

Srbija mora da uskladi svoju vanjsku politiku s Evropskom unijom, piše u izvještaju Evropske komisije.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...