AUSTRIJSKI LIST ŠOKIRAO ANALIZOM: "Evropa se smanjuje i stari, najgore stanje je u Hrvatskoj!"

Austrijski konzervativni list "Die Presse" objavio je veliki članak u kojem se, između ostalog, opisuje iseljavanje iz Hrvatske i prirodni pad nataliteta.

  • Regija

  • 20. Okt. 2020  21. Okt. 2020

  • 0

Članak je objavljen pod naslovom "Masovni egzodus prema bogatom Zapadu" i konstatira da zemlje jugoistočne Evrope ne uspijevaju  zadržati svoje mlade, dobro obrazovane građane.  

- Evropa se smanjuje i stari. Prema prognozama će se do 2070. godine broj Evropljana smanjiti za 23 miliona, a broj starijih od 65 godina povećati za 20 do 30 odsto. To ima efekte na stambeno tržište, penzione sisteme, infrastrukturu i društvo u cjelini, ali ne u istoj mjeri u svakoj članici EU. Najviše će biti pogođene države koje bilježe veliko iseljavanje lokalnog stanovništva - navodi Die Presse i kao jednu od tih zemalja navodi Hrvatsku. Uz nju su tu još Bugarska, Rumunija i Grčka, kao četiri najproblematičnije članice EU kada je riječ o iseljavanju.

Nasuprot njima su pak Njemačka, Austrija, Italija i Španija, članice EU koje privlače najviše useljenika.

Die Presse navodi da se problemi na tržištu rada već osjećaju i da je nemoguće naći mlade, obrazovane kadrove za neka radna mjesta jer su oni odlučili da sreću potraže na bogatom Zapadu.

- U mnogim branšama se već godinama žale na dramatični nedostatak stručnih kadrova - piše austrijski list.

- Brzo starenje stanovništva prijeti i penzionim, zdravstvenim i socijalnim sistemima siromašnih država jugoistočne Evrope. To više neće biti moguće finansirati - kažu.

Navode da je Hrvatska među članicama EU s najnižom stopom rođenih, nasuprot Irske i Francuske koje imaju najviše novorođenih stanovnika.

- Činjenica je da su zapadne zemlje Unije zavisne od rada s Istoka. Doseljenici preuzimaju poslove u građevini, brizi za starije i gastronomiji koje domaće stanovništvo više ne želi da radi - piše Die Presse.

Ističu da od toga profitira i Austrija, u koju se od 2008. do 2018. doselilo 850.000 ljudi iz drugih članica EU. Najviše iz Njemačke, ali slijede Rumunija, Hrvatska i Bugarska. U Austriji i poljoprivredni sektor zavisi od rada stranaca.

Na kraju list konstatira da se sve to događa "na račun zemalja iz kojih radnici dolaze", zemalja koje "nemaju šta da im ponude".

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...