“SLOBODNA BOSNA” ISTRAŽILA; KO ŠIRI LAŽI IZ PRIJEDORA: Bošnjački privrednici nisu bili na sastanku s Dodikom u Omarskoj, ne daju Kozarac, Kevljane pokušali izmanipulisati…

Mnogi ocjenjuju da je ovo dodatni potez radi slabljenja DNS-a u Prijedoru, kao i cjepkanja teritorije gdje su povratnici Bošnjaci i slabljenja njihovog utjecaja.

  • Politika

  • 28. Okt. 2020  28. Okt. 2020

  • 1

U Bosni i Hercegovini se ne stišava bura nakon što je prije nekoliko dana u javnost procurio snimak na kojem se jasno čuje i vidi da lider SNSD-a Milorad Dodik okupljenim građanima daje obećanje o formiranju nove općine Omarska.

Dodik je okupljenima, što su mediji prenijeli kao sastanak Dodika sa privrednicima Bošnjacima sa područja Omarske, kazao da ne trebaju misliti kako se radi o izbornoj trgovini, ali da okupljeni na sastanku trebaju voditi računa ko će biti vlast u Prijedoru.

SLABLJENJE DNS-a ILI...

"Kada bude razgraničenje između Prijedora i nove općine, veoma je važno ko je vlast u Prijedoru. I nemojte se zaj****. Je li jasno? Je li dobro?“, kazao je Dodik uz aplauz i riječi pohvala okupljenih.

On je dodao i da će Vlada Republike Srpske u roku od mjesec pokrenuti proceduru formiranja nove općine Omarska, a u narednih 90 dana bit će pozitivno mišljenje, a onda kreću ostale procedure.

Mnogi ocjenjuju da je ovo dodatni potez radi slabljenja DNS-a u Prijedoru, kao i cjepkanja teritorije gdje su povratnici Bošnjaci i slabljenja njihovog utjecaja.

Jasmin Medić, historičar, prvi je za “Slobodnu Bosnu” prokomentarisao i demantirao prethodne navode te istaknuo da Milorad Dodik nije okupio ugledne Bošnjake, kako su te prenijeli mediji.

Odmah potom je reagovao i Zeid Mešić iz Udruženja “Glas za Bosnu” te potvrdio Medićeve tvrdnje, da na sastanku nije bilo Bošnjaka niti privrednika Bošnjaka.

Pitanje koje se samo nameće je jesu li pojedini mediji iz Republike Srpske namjerno pokrenuli još jedan spin kako bi se uzburkala javnost i okrenula od drugih problema u državi. Ono što je istinito i što nam je potvrdio i Mešić jeste da postoji zahtjev za formiranje općine Omarska, koja je do 1963. godine bila Općina. Iza ovog zahtjeva stoji Inicijativni odbor sadašnje Mjesne zajednice Omarska, koji je napravio studiju o opravdanosti pokretanja zahtjeva za povratak općine Omarska.

“Ova inicijativa nije sporna i ona je prije nekih osam mjeseci dobila saglasnost u Gradskom vijeću Prijedora, koja je proslijeđena u Narodnu skupštinu Republike Srpske na raspravu. Ipak, sporne su neke želje u navedenom zahtjevu, a radi se o pripajanju teritorije nekadašnje općine Kozarac, koja je, također, bila općina do 1963.”, kaže Mešić.

Pojašnjava kako navedenu teritoriju čine mjesne zajednice Kevljani i Kamićani. U ove dvije mjesne zajednice su većinski nastanjeni Bošnjaci, koji nisu saglasni s navedenim zahtjevima iz Inicijativnog odbora za općinu Omarska. Svi oni žele da ostanu pri Prijedoru, to jest ako se usvoji zahtjev za općinu Kozarac, da budu u sastavu općine Kozarac.

“Po našim zaključcima, ovdje se razbija bošnjačka kompaktnost i ponovo se ignoriše volja Bošnjaka iz navedenih mjesnih zajednica”, kaže Mešić, tvrdeći da Bošnjaci apsolutno nemaju problema da se oformi Općina Omarska, ali bez mjesnih zajednica s bošnjačkom većinom, jer taj zahjev nema historijsku niti bilo koju drugu osnovu.

POLITIČKE PREVARE

I u ovom dijelu BiH, kao i u Zvorniku, Banjoj Luci, Bijeljini, Srebrenici se manipuliše bošnjačkim stanovništvom, naročito starijim. Kao primjer Mešić navodi stanovnike MZ Kevljani koje su željeli prevariti. Traženi su im potpisi za formiranje općine Kozarac, a ustvari su upotrijebljeni kao dokaz da jedan dio mještana MZ Kevljani želi da bude u sastavu buduće općine Omarska.

Bez obzira na sve navedene nedaće, Udruženje “Glas za Bosnu” nastavlja raditi na motivaciji svojih sugrađana da se prijave i da se uključe u izborni proces.

Inače, Prijedor je postao jedan od najzanimljivijih gradova na političkoj sceni Republike Srpske. Razlog je sukob donedavnih partnera DNS-a i SNSD-a.

U Prijedoru je promijenjena skupštinska većina na način da je DNS, uz pomoć odbornika drugih manjih partija, otjerao SNSD u opoziciju. To se dogodilo godinu i po nakon što je sličan manevar načinio SNSD izguravši iz većine DNS.

Ovo je izazvalo niz reakcija i sukoba između dvije partije koje su ovim gradom neprikosnoveno vladale skoro 20 godina. Svaka mogućnost za dogovor je propala pa su obje partije tada najavile da će krenuti u borbu za gradonačelnika.

S. B.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...