Svijet
"SJAJNO BI BILO TO S IRANOM, ALI PRVO MORAMO RIJEŠITI RUSIJU": Trumpova izjava dolazi u trenutku kada su...
Prije 22 min0
"...veliki uspjeh."
Mini market
21. Nov. 2020 21. Nov. 2020
1
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg istaknuo je dugogodišnje napore NATO-a u podršci sigurnosti i regionalnoj stabilnosti Bosne i Hercegovine.
"Prije 25 godina, Dejtonskim mirovnim sporazumom okončane su gotovo četiri godine brutalnog rata u Bosni i Hercegovini," rekao je generalni sekretar Stoltenberg.
„Prisutnost NATO trupa igrala je centralnu ulogu u dovođenju zaraćenih strana za pregovarački stol. Nakon što je sporazum potpisan, NATO snage nadzirale su njegovu provedbu i od tada smo na terenu kako bismo pomogli u održavanju mira i sigurnosti na zapadnom Balkanu", dodao je generalni sekretar NATO-a .
Pohvalio je Bosnu i Hercegovinu zbog doprinosa euroatlantskoj sigurnosti i istaknuo ulogu NATO-a u podršci procesu reforme državnih institucija nacionalne sigurnosti.
„Jedno od najznačajnijih postignuća bilo je stvaranje zajedničkih oružanih snaga, na kraju rata bilo je više od 400.000 vojnika, gorko podijeljenih između tri vojske, danas postoji jedinstvena profesionalna vojska od oko 10.000 vojnika i 5.000 rezervista pod jedinstvenim zapovjednim lancem", naglasio je.
Generalni sekretar Stoltenberg također je naglasio kontinuiranu predanost NATO-a, prenosi NAP.
"Nakon 25 godina, još mnogo posla treba učiniti", rekao je.
„Ne možemo se - i ne smijemo - vratiti u prošlost, kompromis može biti težak, ali je od vitalne važnosti, ako građani ove zemlje žele živote koje zaslužuju, NATO će nastaviti podržavati Bosnu i Hercegovinu. Četvrt stoljeća nakon Daytona, vrijeme je da se ponovno založimo za mir, reforme i prosperitetnu budućnost svih“, dodao je.
Svijet
"SJAJNO BI BILO TO S IRANOM, ALI PRVO MORAMO RIJEŠITI RUSIJU": Trumpova izjava dolazi u trenutku kada su...
Prije 22 min0
Evropa
VOLODIMIR ZELENSKI SE NADA: "Kada se postigne mir za jedan dio svijeta, to donosi više nade za..."
Prije 43 min0
Društvo
DOK NADLEŽNI ŠUTE: U Tuzli protest roditelja djece sa autizmom - "Učiteljica daje sve od sebe, ali treba nešto mijenjati"
Prije 53 min0
Regija
BIO JE "VLASNIK" DVIJE INTERPOLOVE POTJERNICE: U Novom Sadu uhapšen Crnogorac, sumnja se da je...
Prije 1h0
Mini market
GRAĐANI BiH NA NOVIM MUKAMA: Morat će prilikom ulaska u EU unaprijed podnijeti zahtjev i platiti 20 eura, bez odobrenja neće moći…
Prije 20h0
Mini market
SEBIJA IZETBEGOVIĆ UZBURKALA JAVNOST: Gore društvene mreže nakon istupa zastupnice u Skupštini Kantona Sarajevo...
12. Okt. 20250
Mini market
VUKANOVIĆ ZATRESAO DRŽAVU: Šta se krije iza odluke Suda BiH u korist Milorada Dodika...
11. Okt. 20251
Mini market
CIN OBJAVIO VELIKO ISTRAŽIVANJE: Slani trag na imovini Nenada Nešića - vlasnik 12 nekretnina
11. Okt. 20251
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.