ŠTA SU TO RUSI ISPALILI NA UKRAJINU: Hipersonični projektil ne može presresti nijedan protivraketni sistem (VIDEO)

Projektilom se može manevrisati prije nego što pogodi cilj. Ne kreće se jednostavnom putanjom i stoga ga je teže pratiti i uništiti.

  • Svijet

  • 19. Mar. 2022  19. Mar. 2022

  • 2

Igor Konašenkov, glasnogovornik ruskog ministarstva odbrane, u subotu je izjavio kako je Rusija u Ukrajini prvi put koristila hipersonično oružje. Prema njegovim tvrdnjama, rakete "Kindžal" uništile su ukrajinsko vojno skladište u Ivano-Frankivskoj oblasti, piše Jutarnji list.

Velike svjetske sile, poput Rusije, Kine i SAD-a, već se neko vrijeme utrkuju u razvoju hipersonične rakete. Riječ je o nevjerovatno brzom raketnom sistemu koji trenutačno ne može presresti niti jedan sistem protivraketne odbrane. Hipersonični projektil najčešće putuju pet puta brže od zvuka (oko 6.100 km/h što znači da prelaze više od kilometar i pol u sekundi), a neke rakete, poput ruskog balističkog projektila "Kindžal", navodno mogu postići brzinu Mach 10, odnosno oko 12.300 km/h, i prijeći udaljenost do oko 1.930 kilometara.

U ovom trenutku ne postoji operativni sistem protivraketne odbrane koji je sposoban presresti hipersonični projektil, zbog čega je utrka za razvoj hipersoničnog oružja tako važna.

Ruski sistem "Kindžal" ima dvostruku sposobnost - konvencionalnu i nuklearnu - i zbog toga je svjetska javnost zabrinuta - jer kako je uopće moguće znati nosi li nadolazeća prijetnja konvencionalne ili nuklearne bojeve glave tereta od 480 kilograma?

Hipersonična raketa je projektil kojim se može manevrirati prije nego što pogodi cilj. One se ne kreću jednostavnom putanjom i stoga ih je teže pratiti i uništiti. Takve rakete počinju se spuštati na nižim visinama od drugih balističkih projektila, što znači da mogu letjeti ispod zona koje pokrivaju radarski sistemi. Osim toga, njihova ultrabrzina protivniku daje puno manje vremena za reakciju.

Osim Rusije, Kine i SAD-a, hipersonično oružje razvija i Indija, a takve rakete u svom arsenalu navodno imaju i Francuska te Japan.

Spomenuti "Kh-47M2 Kindžal", za koji Rusija tvrdi da ga je koristila u invaziji na Ukrajinu, hipersonična je aerobalistička zrak-zemlja raketa s nuklearnom sposobnošću. Može se lansirati iz bombardera Tu-22M3 ili presretača MiG-31K. Zasad nema naznaka da je u ruskom napadu korištena nuklearna raketa, već je izvjesno da je riječ o konvencionalnoj.

"Kindžal" (Kinzhal - što zapravo znači bodež) u službi je od decembra 2017. godine i jedno je od šest novih ruskih strateških oružja koje je 1. marta 2018. predstavio ruski predsjednik Vladimir Putin. Ovaj hipersonični projektil dizajniran je da pogađa ratne brodove SAD-a i NATO-a koji su prijetnja ruskim strateškim raketnim sistemima. Svrha mu je i prevladavanje svih američkih zračnih i protivraketnih odbrambenih sistema.

"Kindžal" može pogoditi statične i mobilne mete kao što su nosači aviona. Nekoliko sekundi nakon lansiranja, projektil ubrzava do hipersonične brzine i sposoban je izvoditi manevre u svim fazama leta kako bi izbjegao neprijateljsku protivraketnu odbranu.

Do decembra 2018. godine avioni naoružani projektilima "Kindžal" izveli su 89 letova iznad Crnog i Kaspijskog mora. Do februara 2019. izvedeno je više od 380 naleta sa spomenutim projektilom, a oružje je službeno javno predstavljanje imalo tokom međunarodnog takmičenja Aviadarts u augustu 2019. godine.

Prema pisanju ruske novinske agencije TASS, prvo lansiranje "Kindžal" obavljeno je na Arktiku sredinom novembra 2019. U junu 2021. avion MiG-31K sa spomenutom raketom raspoređen je u zračnu bazu Hmeimim u istočnoj Siriji. Dana 19. februara, ruske zračne snage navodno su upravo iz baze Hmeimim izvele simulirane napade koristeći hipersonične balističke rakete iznad Sredozemnog mora.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...