IZRAELSKI LIST KRITIKOVAO AMBASADORA SVOJE ZEMLJE U SRBIJI: "Negirao je genocid u Srebrenici koji je međunarodno utvrđen i presuđen"

U kritičkom članku objavljenom u ovom izraelskom mediju podsjećaju da je Yahel Vilan, izraelski ambasador u Srbiji za novinsku agenciju Sputnik izjavio je da to umanjuje važnost pojma, negirajući genocid u Srebrenici koji je međunarodno utvrđen i presuđen.

  • Vijesti

  • 03. Maj 2024  03. Maj 2024

  • 4

The Times of Israel objavio je da je izraelski diplomata izazvao lavinu kritika nakon što je ruskim državnim medijima rekao da ne vjeruje da zloglasni masakr više od 8.000 muškaraca i dječaka Bošnjaka 1995. godine predstavlja genocid.

U kritičkom članku objavljenom u ovom izraelskom mediju podsjećaju da je Yahel Vilan, izraelski ambasador u Srbiji za novinsku agenciju Sputnik izjavio je da to umanjuje važnost pojma, negirajući genocid u Srebrenici koji je međunarodno utvrđen i presuđen.

U vezi sa rezolucijom o Srebrenici neimenovani izraelski dužnosnik rekao je za The Times of Israel da “visoki dužnosnici s obje strane u BiH jedva čekaju vidjeti kako će Izrael glasovati”, navodi se u ovom listu.

Menachem Rosensaft, profesor prava s Cornella i ekspert za genocid koji je jedan od potpisnika Jevrejsko-muslimanske inicijative za mir, podsjetio je na to da je još 2013. Izrael učinio pravno i moralno ispravnu stvar kada je izručio optuženog za sudjelovanje u genocidu u Srebrenici kako bi mu se sudilo u Bosni i Hercegovini.

“Bilo bi nesavjesno kad bi Izrael sada stao na stranu Republike Srpske, Srbije i najvjerojatnije Rusije u protivljenju – ili čak suzdržanosti – oko Rezolucije Generalne skupštine UN-a”, rekao je bivši glavni savjetnik Svjetskog židovskog kongresa i profesor prava s Cornella Menachem Rosensaft.

Ovaj medij piše opisuje Milorada Dodika kao čelnika separatista bosanskih Srba navodeći da je zaprijetio odvajanjem Republike Srpske od ostatka zemlje ako rezolucija o Srebrenici bude usvojena u Općoj skupštini UN-a.

U međuvremenu, rezolucija čiji su predlagači Njemačka i Ruanda, a koja je naišla na velik odjek u diplomatskoj zajednici, dobila je podršku brojnih drugih zemalja – među kojima su Estonija, Bugarska, Luksemburg, Poljska, Bangladeš, Hrvatska, Slovenija, Sjedinjene Američke Države, Italija, Francuska, Čile, Lihtenštajn, Novi Zeland, Vanuatu i Turska.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 4

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...