HRVATSKA U NEVJERICI: Kompanije Rimac Grupe drugu godinu zaredom posluju s gubitkom

Prema podacima Finina InfoBiz servisa, do kraja prošle godine Rimac Grupi je ukupno isplaćeno oko 90 miliona eura iz EU fondova.

  • Ekonomija

  • 06. Maj 2024  

  • 1

Kompanije iz Rimac Grupe u vlasništvu poduzetnika bh. korijena Mate Rimca objavile su izvještaj o poslovanju u 2023. godini koji je još negativniji nego godinu ranije, kada je zabilježen zabrinjavajući finansijski gubitak.

Iz Izvještaja za proteklu godnu vidljivo je da Rimčeve kompanije još uvijek nisu dostigle profitabilnost, uprkos obilatim donacijama iz Bruxellesa. Rimac Group, krovna kompanija na čijem čelu je Mate Rimac, ostvarila je prošle godine prihode od 9,6 miliona eura te je završila u gubitku od nešto više od 12 miliona eura.

Objavljen je i izvještaj za Project 3 Mobility, javnosti možda najzanimljiviju kompaniju povezanu s Matom Rimcem koja se bavi robotskim taksijima.

Rimac Technology završio u minusu od 60 miliona eura!

Rashodi kompanije prošle su godine iznosili gotovo 160 miliona eura, pa su završili u minusu od oko 60 miliona eura.

Što se tiče kompanije Bugatti Rimac, ona je prošle godine imala pad prihoda od gotovo 20 posto. Ukupni prihodi iznosili su oko 150 miliona eura, od čega su prihodi od prodaje gotovo 138 miliona eura.

Nakon što je 2022. godine kompanija imala dobit od oko 20 miliona eura, prošle su godine završili u minusu od 16 miliona eura. Značajno su povećali broj zaposlenih. Krajem 2022. godine Bugatti Rimac zapošljavao je oko 300, da bi prošlu godinu završili s oko 480 zaposlenih.

Project 3 Mobility, kompanija koja razvija robotaksije, a u čijoj vlasničkoj strukturi je i Rimac Group, prošle godine imala je ukupne prihode od oko 944 hiljade eura. Rashodi su im iznosili oko 13 miliona eura, pa je na kraju godine gubitak iznosio oko 12 miliona eura. Krajem prošle godine u kompaniji je radilo 87 ljudi.

Kontroverze oko projekta robotaksija izazvane su najviše time što se on dijelom finansira iz EU fondova. Evropska komisija odobrila im je oko 180 miliona eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a glavne zamjerke koje su se pojavljivale u javnosti odnosile su se na to da je novac dobiven bez konkursa i da se ne poštuju inicijalno predstavljeni rokovi za realizaciju tog projekta.

Prema podacima Finina InfoBiz servisa, do kraja prošle godine Rimac Grupi je ukupno isplaćeno oko 90 miliona eura iz EU fondova.

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...