Estrada
NEPRIJATNOST NA KONCERTU: Huligan napao Teu Tairović, gađao je... (VIDEO)
Prije 17 min0
Iako su službena putovanja neizostavan dio diplomatskih aktivnosti, otvoreno pitanje ostaje: koliko je opravdan rast troškova i kako osigurati konkurentnost i transparentnost u ovim postupcima?
Društvo
24. Maj 2025
0
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine objavilo je novi tender za usluge posredovanja u prodaji avionskih karata i organizaciji službenih putovanja, čija je vrijednost premašila milion KM bez PDV-a. Ova praksa, koja se godinama ponavlja, iz godine u godinu privlači sve veću pažnju zbog rasta troškova i činjenice da posao godinama dobija ista firma.
Prema dostupnim podacima, ugovore za organizaciju službenih putovanja kontinuirano dobija agencija Travel Plan iz Banje Luke. U posljednje tri godine iznosi ugovora su znatno rasli: 2023. godine vrijednost ugovora bila je oko 445.000 KM kroz dva ugovora, 2024. je porasla na 750.000 KM, dok je sada objavljeni tender procijenjen na čak milion KM.
Pored toga, istovremeno je raspisan i poseban tender za hotelski smještaj u inostranstvu, vrijedan dodatnih 256.000 KM.
Iako su službena putovanja članova Predsjedništva BiH svakodnevni dio njihove diplomatske funkcije – od sastanaka u Washingtonu, Briselu, Štokholmu, Vilniusu, do Antalije i domaćih susreta s evropskim zvaničnicima – zabrinjava trend porasta troškova i izostanak transparentne konkurencije.
Upoređujući s regijom, susjedne zemlje takođe ulažu u međunarodne aktivnosti, ali se u BiH bilježi neproporcionalan rast izdvajanja, koji se gotovo isključivo sliva u istu firmu bez jasnog opravdanja ili transparentnih izvještaja.
Tenderska dokumentacija predviđa stroge tehničke uslove, uključujući obavezni IATA certifikat, okvirni dvogodišnji sporazum i e-aukciju sa kriterijem najniže cijene, no praksa pokazuje da se formalni uslovi ne odražavaju uvijek na stvarne rezultate.
Travel Plan već 15 godina pruža usluge organizacije putovanja i smještaja unutar BiH i u inostranstvu, te ističe rezervaciju avionskih karata po najpovoljnijim cijenama.
Iako su službena putovanja neizostavan dio diplomatskih aktivnosti, otvoreno pitanje ostaje: koliko je opravdan rast troškova i kako osigurati konkurentnost i transparentnost u ovim postupcima?
Estrada
NEPRIJATNOST NA KONCERTU: Huligan napao Teu Tairović, gađao je... (VIDEO)
Prije 17 min0
Društvo
MUSTAFA CERIĆ KRITIKOVAO KAMBEROVIĆA: "Akademska nadmenost je nadjačala ljudsku pristojnost!"
Prije 25 min0
Evropa
BERLIN POSLAO UPOZORENJE IZRAELU: "Ne koristite antisemitizam kako biste vršili pritisak na nas"
Prije 43 min0
Svijet
TRUMP POBJESNIO: "Ovaj Putin se igra vatrom. Šta mu se, dovraga, dogodilo?"
Prije 51 min0
Društvo
SKANDAL U NARODNOJ SKUPŠTINI RS-a: Nenad Stevandić se pravdao -"To nije naša nadležnost..."
26. Maj 20250
Društvo
REAKCIJA BORAČKIH UDRUŽENJA NA PROPAGANDU IZ RS-a: "Bradina nije simbol zločina, već otpora! Evo šta se tačno desilo 1992. godine..."
26. Maj 20250
Društvo
POBUNA U REPUBLICI SRPSKOJ: Štrajk radnika dviju javnih ustanova, razlog je...
Prije 13h0
Društvo
KJKP "RAD" OBJAVIO FOTOGRAFIJE: Evo kako građani "vode računa" o odlaganju otpada...
26. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.