TAKO SE TO RADI U ČOVIĆEVOM PAŠALUKU: "Elektroprivreda HZHB" kupuje limuzinu vrijednu čak…

U isto vrijeme, za dvije hercegovačke opštine kupuju se polovna vatrogasna vozila.

  • Ekonomija

  • 23. Apr. 2021  23. Apr. 2021

  • 2

"Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (HZHB)" iz Mostara objavila je tender za kupovinu putničkog vozila limuzine u vrijednosti od 133.500 maraka bez PDV-a, što je najvrednija nabavka automobila raspisana ove godine. U isto vrijeme, za dvije hercegovačke opštine kupuju se polovna vatrogasna vozila.

Hercegovačka "Elektroprivreda" traži “limuzinu” crne metalik boje s dizel motorom, a od ostale opreme, između ostalog, vozilo treba da posjeduje tvorničku navigaciju, centralno daljinsko zaključavanje, bluetooth bežično punjenje i povezivanje telefona, presvlake sjedišta od kombinacije brušene kože, kao i sportska prednja sjedišta, elektropodesiva, grijana, vozačevo sa memorijom te matrix LED glavna svjetla i LED svjetla straga, piše BIRN BiH.

Damjan Ožegović iz "Transparency Internationala" u Bosni i Hercegovini ističe da je ovaj automobil jedan od najskupljih koji su kupljeni tokom pandemije.

“Kod nas, generalno, naši funkcioneri uopšte se ne suzdržavaju od luksuznih roba, pa ni kada je pandemija, kada ljudi ne rade, kad dobijaju otkaze, kada poslovni mnogi sektori vise o koncu, oni uopšte to ne doživljavaju, jer ne troše svoja, troše budžetska sredstva”, kaže Ožegović.

On govori kako pandemija nije usporila nabavku automobila koliko se to očekivalo niti se njihova cijena smanjila u značajnoj mjeri, posebno od početka 2021. godine. Ranije istraživanje Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) pokazalo je da je tokom 2020. godine, odnosno pandemije u BiH potrošeno gotovo pet miliona maraka za kupovinu 150 službenih putničkih automobila.

“Generalno se kod nas se nabavljaju luksuzni, skupi automobili od 60 do 70 hiljada KM, dok ovaj definitivno prednjači među tim nabavljenim automobilima. Do sada je bilo svega nekoliko automobila koji su ovako skupi”, naglašava Ožegović i dodaje da sada, kada bi budžetski novac trebao biti usmjeren na nabavku lijekova, higijenskih sredstava i medicinske opreme, institucije i javne kompanije nabavljaju skupa vozila.

"Elektroprivreda HZHB" je javna kompanija u većinskom vlasništvu Federacije. U ovoj kompaniji ne smatraju previše luksuznom nabavku automobila čija bi cijena sa PDV-om mogla u konačnici biti veća od 150.000 KM.

Marija Buntić, rukovoditeljica Sektora korporativnih komunikacija, kaže za BIRN BiH da je "Elektroprivreda HZHB" preventivno djelovala i već s pojavom koronavirusa u regiji formirala Krizni štab te napravila planove u svakom segmentu poslovanja temeljene na preporukama i mjerama nadležnih institucija i ustanova.

“Pandemija izazvana pojavom virusa Covid-19, nije ni u kojem smislu poremetila naše poslovanje i slobodno mogu reći da smo u doba pandemije sto posto odgovorili zadatku”, objašnjava Buntić.

Kako kaže, sve nabavke su unaprijed planirane i sastavni su dio Plana poslovanja i Plana nabava te u potpunosti u skladu sa zakonom, pa tako i nabavka ovog vozila.

“Vozni park se kontinuirano obnavlja, javnom prodajom rabljenih i javnom nabavom novih vozila, a navedeno vozilo je za potrebe Direkcije Društva”, ističe Buntić.

Za poslanicu Parlamenta BiH Mirjanu Marinković-Lepić nabavka "Elektroprivrede" govori o potpunom odsustvu osjećaja za pandemiju i krizu u kojoj se država nalazi. Bez obzira na krizu, “cijena je i dalje pretjerana”, navodi ona.

“Zaista jedan jako bahat, nekorektan odnos prema javnim sredstvima i, evo, nažalost to nije ni prvi, ali ni posljednji slučaj, vjerovatno, bez obzira na krizu u kojoj se nalazimo”, kaže Marinković-Lepić.

Prema podacima Baze službenih automobila BIRN-a BiH, "Elektroprivreda HZHB" je prije pet godina kupila Audi A6 za 130.000 KM, 2018. godine tri Passata od po 70.000 KM, a u voznom parku imaju još niz putničkih automobila. Tokom 2020. godine kompanija je, između ostalog, kupila putničko vozilo od 44.000 KM, kao i osam drugih vozila za gotovo 300.000 KM.

Federalni poslanik Irfan Čengić kaže da je upozoravao na troškove "Elektroprivrede HZHB" kada je izvještaj o njihovom poslovanju bio na razmatranju u Parlamentu Federacije.

“Jedna od mnogih zamjerki je bila da uprava svjesno pravi velike rashode i troškove da bi dobit bila što manja, da ne bi slučajno taj novac Vlada Federacije uzela u federalni budžet. Kupovina vozila ove cijene je upravo takav potez kojim se svjesno prave veliki troškovi”, govori on.

Polovna vatrogasna vozila za cijenu jedne limuzine

alt
Intervencija vozila Vatrogasne postrojbe Čitluk tokom 2019. godine. Foto: Vatrogasna postrojba Čitluk, Facebook

U isto vrijeme kada "Elektroprivreda HZHB" nabavlja putničko vozilo, Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona nabavlja dva polovna vatrogasna vozila za 299.145 bez PDV-a.

Iz Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo Hercegovačko-neretvanskog kantona nisu željeli da komentarišu nabavku putničkog vozila "Elektroprivrede", ali su kazali da se polovna vatrogasna vozila kupuju zbog njihove cijene.

“Kupuju se zbog toga što bi cijena novog vatrogasnog vozila bila puno skuplja. Stoji da i jedna i druga varijanta imaju svoje prednosti i mane. No, ako imate limitirani proračun, a želite se voziti u automobilu koji udovoljava vašim tehničkim i estetskim zahtjevima, možda je ipak opcija okrenuti se rabljenom modelu”, kaže Eugen Ćubela iz Uprave.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...