NAMIRNICA U NAŠIM SVAKODNEVNIM ŽIVOTIMA: Kako jesti hljeb, a da se ne udebljate?

Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da jedete hljeb, a da se pri tome ne udebljate.

  • Zdravlje

  • 11. Sep. 2021  

  • 0

Hljeb je jedna od namirnica koju jedemo svakodnevno. No, ako želite izgubiti kilograme, trebali biste manje jesti hljeb.

Ipak, postoje neki savjeti koji vam mogu pomoći da uživate u hljebu te da uz to mršavite, prenosi N1.

“Svi pokušavamo izbjegavati hljeb. Hljeb je pun ugljikohidrata i ponekad rafiniranog brašna, ali vjerovali ili ne, postoje i neke zdrave opcije kada je riječ o konzumaciji hljeba”, navela je liječnica i stručnjakinja za mršavljenje Tasneem Bhatia.

Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da jedete hljeb, a da se pri tome ne udebljate.

Kada kupujete hljeb, slijedite pravilo 10:1

To znači da za svakih 10 grama ugljikohidrata koje hljeb sadrži, treba imati jedan gram vlakana, objasnila je nutricionistica Rebecca Lewis.

Birajte cjelovite žitarice

“Ako na popisu sastojaka vidite šećer, saharozu, fruktozu, kukuruzni sirup, bijelo ili pšenično brašno, to znači da se sastoji uglavnom od jednostavnih ugljikohidrata te bi unos takvih namirnica trebao biti ograničen”, objašnjava Lewis.

Dakle, prilikom kupnje hljeba uvijek biste trebali pogledati popis sastojaka i odabrati onaj na kojemu je navedeno da se sastoji od cjelovitih žitarica.

Odaberite organsku pšenicu

Još uvijek se istražuje utjecaj pesticida i kemikalija na naše zdravlje pa biste toga trebali jesti namirnice od organske pšenice jer su takvi proizvodi manje izloženi pesticidima i samim tim su zdravija opcija za nas.

Kupujte u pekari

Hljeb je ranije bio puno zdraviji, ali je masovna proizvodnja utjecala na njegove zdravstvene koriste. No, u pekarama možete svaki dan pronaći svježi hljeb pa je to zasigurno bolja opcija nego kupnja hljeba u supermarketu.

Ako hljeb pečete sami doma, bilo bi dobro da bijelo brašno zamijenite kokosovim jer ono ima znatno manje ugljikohidrata te čak 11 puta više vlakana, piše Eat this. Uz to, možete dodati neke sjemenke kao što su chia, sjemenke bundeve ili suncokreta koje su pune hranjivih tvari.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...