RUSI SE POVLAČE IZ BiH I OSTATKA JUGOISTOČNE EVROPE: Prodali Sberbanku srpskom "KRALJU ŠEĆERA"

U Jugoistočnoj Evropi poslovali su kroz 162 poslovnice i pružali usluge za oko 600 hiljada klijenata

  • Ekonomija

  • 03. Nov. 2021  03. Nov. 2021

  • 1

Sberbank Europe potpisala je ugovor sa AIK Bankom Beograd, Gorenjskom bankom Kranj i Agri Europe Cyprus Limited, za prodaju svojih banaka u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Mađarskoj, Srbiji i Sloveniji čija ukupna aktiva je 7,3 milijarde eura, posluju kroz 162 poslovnice i pružaju usluge za oko 600 hiljada klijenata, saopćeno je iz Sberbanke, prenosi poslovni portal CAPITAL.

Kako se navodi, Sberbank Europe AG odlučila je smanjiti svoje prisustvo u centralnoj i istočnoj Evropi kako bi se fokusirala na ostala ključna tržišta i istražila nove poslovne modele.

Dodali su kako Sberbank iz Češke Republike ostaje u vlasništvu Sberbank Europe i nastavlja sa svojim sadašnjim poslovnim modelom.

“Sa stanovišta Sberbank Europe AG, nakon detaljne analize i u poređenju sa drugim izvodljivim opcijama, transakcija sa AIK bankom, Gorenjskom bankom i Agri Europe Cyprus Limited, pokazala se najatraktivnijom. Kupci imaju široko rasprostranjeno poslovno prisustvo u regionu kao i jasnu viziju budućeg razvoja, koja podržava dalji rast banaka i osigurava da klijenti i dalje dobijaju usluge visokog kvaliteta“, navodi se u saopštenju.

Zatvaranje transakcije podliježe odobrenjima domaćih i međunarodnih regulatora, kao i konkurencijskog vijeća, i očekuje se da bude izvršeno tokom 2022. godine.

Aktiva od oko 12 milijardi eura

Prema finansijskim izveštajima za 2002. godinu Sberbank Europe koja je nastala preuzimanjem austrijske Folksbanke 2012. godine, u Austriji, Nemačkoj, Sloveniji, Hrvatskoj, BiH (filijale i u Banjoj Luci i u Sarajevu), Mađarskoj, Češkoj i Srbiji imala je aktivu oko 12 milijardi eura, a ako se izuzme Češka nešto ispod devet milijardi.

S druge strane, AIK banka Beograd, koja je dio MK grupe, čiji vlasnik je srbijanski kralj šećera Miodrag Kostić, imala je aktivu od oko dvije milijarde, a Gorenjska banka oko 2,1 milijarde eura na kraju 2020. godine. Gorenjska banka ostvarila profit prije poreza od 23 miliona eura, a AIK banka čak 83 miliona eura, mada tu ulazi i skoro 40 miliona eura uplaćenih dividendi Gorenjske iz dobiti ostvarene 2019. godine.

Zanimljivo je da je AIK banka platila Gorenjsku oko 110 miliona eura, a već naredne godine je kroz dividendu vratila trećinu investicije.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...