NAKON PUHALA I JASMILE ŽBANIĆ: Oglasio se i osnivač Muzeja ratnog djetinjstva u Sarajevu o broju ubijene djece

Prije tačno 10 godina, još 2012. godine, objavio sam tekst "Stvarni broj ubijene djece"...

  • Društvo

  • 12. Maj 2022  12. Maj 2022

  • 2

Jasminko Halilović, osnivač Muzeja ratnog djetinjstva, oglasio se na svom Facebook profilu povodom aktuelne teme oko broja sarajevske djece koja su stradala dok opsade glavnog grada i agresije na državu Bosnu i Hercegovinu.

"Broj ubijene djece opkoljenog Sarajeva teška je i bolna tema sa kojom se trebalo suočiti davno i o kojoj više nisam mislio pisati. Ali zbog novinara koji su mi poslali upite i onih koji bi mogli pomisliti da pošalju: Neću vam ja govoriti istinu o broju djece ubijene u opkoljenom Sarajevu, pa da botovi meni pišu da sam izdajnik kao što sada pišu Jasmili Žbanić. Prije tačno 10 godina, još 2012. godine, objavio sam tekst 'Stvarni broj ubijene djece' na Radio Sarajevu, jer sam u toku istraživanja za knjigu 'Djetinjstvo u ratu' shvatio da za broj 1.601 nema apsolutno nikakve potvrde", rekao je Halilović.

Kaže da je tada bio napadnut od "dežurnih historičara i stručnjaka".

"Mislim da je to bilo prvi put da je neko javno govorio o tome. Napali su me tada dežurni historičari i stručnjaci (preteče današnjih stranačkih botova) da to ipak nije nešto čime ja treba da se bavim (ja se sa tim i slažem, bavio sam se jer oni nisu radili svoj posao, a evo nisu ga radili ni ovih 10 godina, i ne rade ga ni danas)", kaže on.

Za trenutne informacije koje govore da je tokom opsade Sarajeva stradalo 1.601 dijete, prema Halilovićevom mišljenju, ne postoji pokriće.

"Bilo ko ko se ikad ozbiljnije bavio istraživanjem opsade Sarajeva zna da taj broj nema veze sa istinom i da za njega jednostavno nema pokrića. Jedini ko me tada nazvao da mi se zahvali za tekst i što pokrečem tu temu bio je Jovan Divjak. Njemu je bilo stalo da se utvrdi istina. Ali nažalost, onima koji su vladali Sarajevom iza rata utvrđivanje istine i činjenica nije bilo važno. Bilo je važno razvlačiti ovaj broj, i medijima i političarima, slikati se sa cvijećem na godišnjice, skupljati jeftine poene manipulirajući onim što ljude najviše boli", ističe Halilović.

U nastavku svog obraćanja Halilović "upire prstom" u nadležne na vladajućim pozicijama, tvrdeći kako su oni krivi zbog činjenice da javnost ni dan-danas ne zna približno tačan broj ubijene djece Sarajeva.

"Po mom mišljenju, a kako pokazuju i drugi masovni zločini, nije realno očekivati da se utvrdi tačan broj ljudi/djece ubijene tokom opsade Sarajeva. Taj broj uvijek može biti dopunjen novim imenom, novom informacijom. Postoje poginuli iza kojih nije ostao niko, čiju smrt gotovo niko da nije zabilježio. Ali to ne znači da taj broj može odstupati stotinama. Treba imati broj +do sada precizno utvrđenih žrtava+, za koji se podrazumijeva da može biti veći, ali nikako ne može biti manji", zaključio je Halilović.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...