IZ MUP-a KS ZA "SB": Je li povećan broj pljački stanova u Sarajevu, kako nas lopov prokuži i kako se zaštititi?

Nakon što je u Sarajevu opljačkan stan novinara Harisa Dedovića čija je poruka provalniku nakon pljačke postala viralna, u medijima i na društvenim mrežama je pokrenuta priča o povećanom broju pljački u Kantonu Sarajevo.

  • Društvo

  • 03. Avg. 2022  03. Avg. 2022

  • 0

Nakon što je u Sarajevu opljačkan stan novinara Harisa Dedovića čija je poruka provalniku nakon pljačke postala viralna, u medijima i na društvenim mrežama je pokrenuta priča o povećanom broju pljački u Kantonu Sarajevo.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova KS naveli su za "Slobodnu Bosnu" kako se ove godine može govoriti o smanjenju broja ovog krivičnog djela, što pokazuje i šestomjesečni izvještaj ove institucije za period januar-juni 2022. godine.

Izvještaj pokazuje suprotno

Tako se u izvještaju navodi da je u ovom periodu izvršeno 1.111 pljački, odnosno 251 manje nego za isti period prošle godine (1.362). Od toga, pronađeno je 229 počionica krivičnog djela, dok su 882 počinioca ostala NN lica, a naknadno su rasvjetljena još 233 počinioca.

Ovogodišnji izvještaj MUP-a KS pokazuje značajno smanjenje broja registrovanih događaja sa obilježjem krivičnog djela za 478 ili 20,6%, a upravo najznaĉajnije smanjenje zabilježeno je u oblastima protiv imovine (za 251 događaj).

Kada su u pitanju konkretno provale i pljačke stanova, iz MUP-a navode kako je u prvom polugodištu ove godine, izvršena 191 pljačka u stambene objekte (65 manje u odnosu na uporedni period), a 137 u poslovne prostorije (isto).

Kako vas lopov "prokuži"?

Ipak, iz MUP-a i dalje savjetuju da treba biti oprezan, jer se najviše provala u stanove događa se za vrijeme godišnjeg odmora i u dane vikenda kada građani nisu u svom stanu – kući.

"Prije nego što izvrši provalu u Vaš stan, lopov vas prati, provjerava vaš telefonski broj ili vam pozvoni na vrata i navodno traži neku osobu, a potom se ispričava i kao, čudi se, kako taj ne stanuje baš tu. Vašu bravu, ako ne otvori podesnim ključem ili uz pomoć alata, zvanog 'češalj', lomi uz pomoć naprave 'top-lomač' ili najobičnijim kliještima – papagajkama. BUDITE PAŽLJIVI!", poručuju iz MUP-a te dodaju da ako idete nakratko iz stana u posjetu susjedu, prijatelju ili porodici, ne ostavljajte otvorene prozore ili balkonska vrata, jer lopovi vješto koriste takve prilike, neopaženo ulaze u stan i za veoma kratko vrijeme odnose novac, zlatni nakit, oružje ili vrijedniju tehničku robu.

Kako se zaštititi?

Iz MUP-a također savjetuju građane da ukoliko su u mogućnosti ugrade alarm, jer je to efikasan način zaštite od provale, ali i požara i poplave, jer se obično ugrade senzori pokreta, ali i oni na dim ili vlagu.

"Ugradnja kamere daje mogućnost videokontrole i dojave eventualnog pokušaja provale. Ugradnjom lažne kamere nećete obmanuti provalnika. Veoma korisna može biti i ugradnja tajmera za svjetlo, posebno rasvjete koja se uključuje na pokret", savjetuju iz MUP-a.

Građanima koji putuju na godišnji odmor savjetuju da o tome obavijeste susjede, oni će obratiti više pažnje na Vaš stan ili da daju nekom od susjeda ključ od sandučića za poštu, jer nagomilana pošta je alarm za provalnika da u stanu u tom periodu niko ne boravi.

"Sav novac i zlatni nakit povjerite bližoj rodbini na čuvanje ili pohranite u trezor neke banke. Fotografirajte nakit i dragocjenosti radi prepoznavanja i lakšeg pronalaska. Ne spuštajte roletne na prozorima do kraja, jer lopovi i to prate. Ako primjete da su roletne spuštene par dana, odmah će zaključiti da u stanu nema nikoga. Ne objavljujte na društvenim mrežama da putujete. Ne postavljajte na internet - društvene mreže, fotografije vrijednih predmeta i nakita koje imate u svom stanu ili kući. Ne ostavljajte u blizini prozora ili vrata predmete na koje se lako popeti i tako ući na više spratove", naveli su iz MUP-a.

Također, dodali su da ako su građani u mogućnosti, pored glavne brave na ulaznim vratima ugrade i dodatnu - pomoćnu bravu.

"Ukoliko je riječ o dužem odsustvu, korisno je ostaviti ključ od stana ili kuće pouzdanoj osobi koja će povremeno, u nepravilnim vremenskim razmacima obilaziti prostor. Uložak brave postaviti tako da dio koji je okrenut prema vani bude u ravnini sa vratima, tako da ga je nemoguće obuhvatiti 'papagajkama' i polomiti. Zapisati serijske brojeve skupocjenih uređaja (tehničke robe) i oružja", savjeti su iz MUP-a koje su naveli za "Slobodnu Bosnu".

(S. H.)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...