KUPIO LUKAVAC CEMENT: Najbogatiji Mađar ušao u Bosnu i Hercegovinu

Mađarska pati od nedostatka sirovina i to je bio glavni razlog zbog kojeg se Meszaros odlučio na kupovinu lukavačke kompanije. Prema riječima najbogatijeg Mađara, kupovina cementare uveliko će pridonijeti ublažavanju problema s opskrbom sirovinama.

  • Ekonomija

  • 13. Jan. 2024  13. Jan. 2024

  • 0

Posljednjih dana 2023. godine list Forbes objavio je listu najbogatijih Mađara. Na prvom je mjestu, nakon što je prošle godine bio treći, Lorinc Meszaros. Njegovu je imovinu Forbes procijenio na 13 milijardi eura. Nekako u isto vrijeme, u posljednjim danima 2023. godine, objavljeno je da je upravo Meszaros postao vlasnik tvornice cementa u Bosni i Hercegovini, piše Stav.ba.

Naime, „Talentis Group Zrt.“, podružnica kompanije u vlasništvu Lorinca Meszarosa, kupila je „Lukavac Cement“ d. o. o., koja je do sada bila u vlasništvu austrijske „Asamer Baustoff AG. Grupa“. Mészáros je tako, nakon Hrvatske, Rumunije, Austrije i Njemačke, svoje poslovanje proširila i na Bosnu i Hercegovinu.

Mađarska pati od nedostatka sirovina i to je bio glavni razlog zbog kojeg se Meszaros odlučio na kupovinu lukavačke kompanije. Prema riječima najbogatijeg Mađara, kupovina cementare uveliko će pridonijeti ublažavanju problema s opskrbom sirovinama. „Naš cilj je da kompanija našoj grupi pruži snažne temelje za rast u građevinskoj industriji. U budućnosti ćemo nastaviti tražiti nove prilike na domaćem i inozemnom tržištu“, dodao je Meszaros u izjavi lokalnim medijima.

Kupovina je, kako tvrde mađarski mediji, dio strategije koju je mađarski premijer Viktor Orban najavio 2019. godine, u okviru koje vlada potiče širenje mađarskih kompanija u inozemstvo, kako bi se ondje ostvareni profit potom mogao vratiti kući. Ove se godine u inicijativu uključio i Meszaros, koji je prije kupovine cementare u Lukavcu, kupio kompaniju RABO, najvećeg hrvatskog proizvođača jabuka i nektarina.

Preduzeće za proizvodnju cementa „Lukavac Cement“ d. o. o. osnovano je 1974. godine, a privatizirano je 2001. godine od austrijske „Asamer grupe“. Firma ima 50 posto udjela u Rudniku vapna Vijenac, koji agregatima opskrbljuje i druge pogone i građevinske kompanije, a cementara je 2014. godini proširila svoju djelatnost na proizvodnju gotovih betona. 

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...