DOK RUSI PRIPREMAJU VELIKU OFANZIVU, UKRAJINA SE UKOPAVA: "Prekasno je, neće izdržati"

"Upozoravali smo od prošlog ljeta da treba izgraditi obrambene utvrde u industrijskim razmjerima, te okupiti odgovarajuće ministre i lokalne vojne uprave kako bismo brzo izgradili odbrambene linije i učinili ih iznimno snažnim", rekao je opozicioni zastupnik Rostislav Pavlenko za Politico.

  • Evropa

  • 28. Mar. 2024  

  • 0

Ukrajinski parlamentarni zastupnici strahuju da vojska i lokalne vlasti ne kopaju dovoljno brzo ili ne grade dovoljno snažne obrambene utvrde da izdrže očekivanu rusku ofenzivu na sjeveroistoku i jugoistoku zemlje.

"Upozoravali smo od prošlog ljeta da treba izgraditi obrambene utvrde u industrijskim razmjerima, te okupiti odgovarajuće ministre i lokalne vojne uprave kako bismo brzo izgradili odbrambene linije i učinili ih iznimno snažnim", rekao je opozicioni zastupnik Rostislav Pavlenko za Politico.

U jesen su ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i premijer Denis Šmihal priznali da treba obnoviti stare odbrambene strukture i izgraditi nove fortifikacije na prvoj liniji nakon nezadovoljavajuće ljetne protuofanzive Ukrajine, koja je donijela samo marginalne teritorijalne dobitke nakon mjeseci borbi. Ukrajinska protuofanziva umnogome nije opravdala očekivanja jer su ruske snage bile tako dobro ukopane, a ukrajinska vojska nije bila u stanju probiti tri linije moćne i dobro osmišljene odbrane.

Vojni analitičari britanskog Kraljevskog instituta ujedinjenih službi (RUSI) upozorili su prije protuofanzive što bi se moglo dogoditi, upozoravajući u izvješću iz maja 2023. da se "inženjerija pokazala kao jedan od najboljih rodova ruske vojske. Izgrađena odbrana, koja se sastoji od složenih prepreka i terenskih utvrđenja, predstavljat će veliki taktički izazov za ukrajinske ofenzivne operacije".

"Gradnja je počela prekasno"

Sada kada su Ukrajinci suočeni s perspektivom usklađene ruske ofanzive, mučno je pitanje hoće li njihove odbrambene linije biti jednako dobre kao ruske i jesu li ostavili premalo vremena da se ozbiljno izgrade. "Napokon su ih počeli graditi. Ali ovo je kasno. Započeli su prošlog mjeseca", rekla je Ivanna Klimpuš-Cincadze, oporbena zastupnica i potpredsjednica vlade za mandata bivšeg predsjednika Petra Porošenka.

Oleh Sinjehubov, guverner Harkivske oblasti, rekao je za Politico sljedeće: "Počeli smo s izgradnjom i obnovom odbrambenih utvrda tek 1. marta". Dodao je da ne može reći kada će biti gotovi: "Fortifikacije imaju složenu svrhu i sastojat će se od barijera koje mogu zaustaviti oklopna sredstva".

Bivši viši zapovjednik na terenu rekao je za Politico da je zabrinut što Ukrajina nema dovoljno mina za nove utvrde - niti dovoljno mobiliziranih vojnika da ih pravilno popune. Zajamčena mu je anonimnost kako bi mogao slobodno govoriti.

U studenom je Zelenski razgovarao s vojnim zapovjednicima o nužnosti značajnog proširenja fortifikacija, ali je Šmihal tek u veljači najavio financiranje od 524 miliona dolara za njihovu izgradnju, dok su drugi izvori doprinijeli s dodatnih 280 miliona dolara.

"Sada je novac dostupan, ali treba ga pretvoriti u beton", rekao je Pavlenko. Na nedavnoj turneji po frontu – iz sigurnosnih razloga odbio je reći točno gdje - bio je razočaran i tempom i materijalima koji su korišteni.

Rusija ima moćne nove bombe

Zelenski je u srijedu pregledao neke utvrde u regiji Sumi, nekoliko sati vožnje sjeveroistočno od Kijeva.

Ono što je pridonijelo parlamentarnoj agitaciji je nedavno imenovanje bivšeg predsjedničkog pomoćnika Kirila Timošenka za savjetnika ministra obrane Rustema Umerova. Podnio je ostavku u januaru 2023. zbog niza optužbi za korupciju. "Pitali smo zašto se čovjek koji je otpušten zbog korupcije ponovno pojavio u ministarstvu obrane u takvom trenutku", rekao je Pavlenko.

Pavlenko je rekao da Ukrajina treba izgraditi snažne odbrambene utvrde jer Rusija sada koristi snažne klizne bombe koje uzrokuju ogromnu štetu na prvim linijama i neki strahuju da će poremetiti vojnu ravnotežu. Bomba FAB-1500 teška 1,5 tona preinaka je starog oružja iz sovjetskog doba. Izbacuju je borbeni zrakoplovi na oko 70 kilometara od mete, a zatim ga usmjerava sistem za navođenje i koristi krila koja se otvaraju kako bi klizila prema meti.

FAB bombe korištene su u nedavnoj ruskoj ofanzivi u Donjeckoj regiji i izazvale su kaos u odbrani Avdijivke, grada u istočnoj Ukrajini koji je prošli mjesec pao u ruske ruke. "Trebat će nam vrlo duboke fortifikacije da izdržimo ove navođene bombe. Rusi se utvrđuju kad god i gdje god je moguće, bez obzira na to jesu li u ofenzivi. I to je zdrava ratna logika", rekao je Pavlenko.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...