"ČETVORKA" POČINJE GRADITI NOVU SARAJEVSKU VLADU: Premijer bi mogao biti…

"Četvorka" namjerava nastaviti kontinuitet, odnosno vratiti ljude koji su bili uključeni u procese do januara ove godine, kada su SDA, SBB i DF srušili "šestorku".

  • Vijesti

  • 23. Nov. 2020  23. Nov. 2020

  • 0

Nakon što je ostavkom Marija Nenadića srušena aktuelna Vlada Kantona Sarajevo, pred "četvorkom" i samostalnim zastupnicima koji joj daju vjetar u leđa, je zadatak formiranja njenog novog saziva. Kako nezvanično saznaje Klix.ba, Narod i pravda, Naša stranka, SDP i NBL, uz podršku nezavisnih skupštinskih zastupnika, žele nastaviti "tamo gdje je ova koalicija stranka zaustavljena".

To znači da "četvorka" namjerava nastaviti kontinuitet, odnosno vratiti ljude koji su bili uključeni u procese do januara ove godine, kada su SDA, SBB i DF srušili "šestorku".

Uključivanje što više "starih" osoba na ministarske pozicije i u procese koji su vođeni u Kantonu Sarajevo, pokazalo bi građanima da "četvorka" vjeruje ljudima koji su ranije bili u vlasti (u okviru trenutne koalicije) i da su radili dobar posao, ali s druge strane, u vremenu teške zdravstvene i ekonomske krize lakše bi nastavili, odnosno započeli razne procese s obzirom na to da se stari-novi članovi vlade ne bi morali ponovo upoznavati o brojnim projektima i problemima u kojima se nalazi Kanton Sarajevo.

Iako pregovori o novom premijeru i ministrima tek trebaju oficijelno započeti, špekuliše se da je prvi favorit za novog premijera Edin Forto (Naša stranka), koji je predvodio prošlu vladu.

On bi trebao sastaviti novu vladu, u kojoj sigurno neće biti bivšeg ministra komunalne privrede i infrastrukture Srđana Mandića, koji je postao načelnik općine Centar, a sigurno je da neće biti ni kadrova SBB-a i DF-a.

Za očekivati je da se u opcijama za nove ministre opet nađu Lejla Brčić, Haris Bašić, Admir Katica i Adnan Šteta.

Treba istaknuti da je veoma izvjesna rekonstrukcija Ministarstva obrazovanja, nauke i mladih KS, odnosno formiranje dva ministarstva, čime bi se podijelile, odnosno razdvojile nadležnosti za visokoškolsko obrazovanje od osnovnih i srednjih škola.

Istovremeno, to će zahtijevati spajanje jednog resora s drugim, a čini se da bi, u tom slučaju, Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice moglo biti to koje će se pripojiti jednom od preostalih ministarstava.

Podsjetimo i da je današnja sjednica Skupštine Kantona Sarajevo, na kojoj se trebalo glasati o nepovjerenju Vladi Kantona Sarajevo, otkazana. Formalnopravno, Vlada je pala prošle sedmice, kada je premijer Mario Nenadić podnio ostavku.

Nova, hitna sjednica Skupštine zakazana je za 30. novembar u 10 sati, a na njoj će, kako je rečeno iz Vlade KS, biti razmatrana ostavka premijera Nenadića i predsjedavajućeg Skupštine KS Mirze Čelika.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...