NIJEMCI MASOVNO TOČE GORIVO U POLJSKOJ: Stotine njemačkih benzinskih pumpi pred bankrotom

Gorivo na njemačkim benzinskim pumpama bilježi rekordne cijene. Vozači moraju koristiti aplikacije koje prikazuju gdje je najjeftinije gorivo da bi ovih dana našli benzin ispod 1,80 eura po litri ili dizel ispod 1,60 eura. Često je skuplje – jer njemačke benzinske pumpe mijenjaju cijene u prosjeku pet puta dnevno.

  • Ekonomija

  • 21. Feb. 2022  21. Feb. 2022

  • 0

Nikada nije bila tako velika razlika u cijeni goriva između Njemačke i Poljske. Zato njemački vozači sve češće odlaze po gorivo preko granice. I zato njemačke benzinske pumpe traže pomoć države, piše Deutsche Welle.

Gorivo na njemačkim benzinskim pumpama bilježi rekordne cijene. Vozači moraju koristiti aplikacije koje prikazuju gdje je najjeftinije gorivo da bi ovih dana našli benzin ispod 1,80 eura po litri ili dizel ispod 1,60 eura. Često je skuplje – jer njemačke benzinske pumpe mijenjaju cijene u prosjeku pet puta dnevno.

No oni koji žive blizu istočne njemačke granice s Poljskom pronašli su jednostavno rješenje – samo pređu granicu i natoče pun spremnik.

Jer nakon sniženja poreza na dodanu vrijednost, u susjednoj zemlji je gorivo preko noći pojeftinilo za još desetak centi po litri. Sada je benzin jeftiniji nego u Njemačkoj za 60 centi po litri, a dizel za 45. Ko natoči do vrha, štedi tridesetak eura po odlasku u Poljsku.

„Prodaja goriva u Njemačkoj u područjima u blizini granice je u januaru pala za oko 50 posto. Poljske pumpe izvještavaju da im se promet povećao za 50 posto", kaže zabrinuto Jürgen Ziegner, šef Središnjeg udruženja vlasnika benzinskih pumpi.

Kako prenosi list Die Welt, oko 300 do 400 benzinskih pumpi u Njemačkoj moglo bi bankrotirati zbog velike razlike u cijeni u odnosu na Poljsku. Krajnji istok Njemačke, koji je ranije pripadao DDR-u, ionako je najmanje razvijen i naseljen. Tamo je gustoća benzinskih pumpi najmanja u cijeloj zemlji.

Kad nema automobila koji toče, manje je i onih koji svrate u malu prodavaonicu na pumpi. A benzinske pumpe zarađuju dvije trećine prihoda ne gorivom, već upravo na tim sitnicama – na piću, cigaretama, sendvičima.

Die Welt navodi da je Središnje udruženje vlasnika benzinskih pumpe pisalo saveznim ministrima i lokalnim političarima, zahtijevajući neku vrstu fonda kojim bi se spasili uglavnom mali poduzetnici koji unajmljuju i vode benzinske pumpe.

„Do sada nismo dobili odgovor iz ministarstava", kaže Ziegner.

Benzinske pumpe bi, kaže on, trebalo nekako održati do ljeta. Tada naime u Poljskoj ističe privremeno smanjenje poreza na dodanu vrijednost.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...