HRVATI RAZOČARANI, DOBILI STARE I ZGUŽVANE EURE: Pitaju se gdje su ‘hrvatske’ euronovčanice

Novčanice eura su uvijek iste, one koje je izdavala i izdaje Evropska centralna banka, na njima je potpis isključivo guvernera ECB-a.

  • Regija

  • 07. Jan. 2023  07. Jan. 2023

  • 0

Dio građana Hrvatske razočarao se što je prilikom podizanja eura na bankomatu, bankomat izbacio staru ‘zgužvanu’ novčanicu eura, izrađenu još pred dvadeset godina, jer su očekivali novu hrvatsku euronovčanicu.

Međutim, radi se u tome da hrvatske euronovčanice ne postoje, piše riječki Novi list.

Hrvatska je u Hrvatskoj kovnici novca iskovala hrvatske eurokovanice, s već poznatim nacionalnim obilježjima, na ‘svoje’ eurokovanice ima pravo svaka zemlja članica, pa je tako i Hrvatska u tom dijelu pridonijela optjecaju novca u eurozoni.

Međutim, i ranije iskovane kovanice eura, koje su već odavno platežno sredstvo u eurozoni, jednakopravno postaju i platežno sredstvo u Hrvatskoj, ‘ravnopravne’ nacionalnim kovanicama.

Posuđene novčanice

O hrvatskim euronovčanicama nikad nije bilo riječi. Novčanice eura su uvijek iste, one koje je izdavala i izdaje Evropska centralna banka, na njima je potpis isključivo guvernera ECB-a.

Te su novčanice bile u optjecaju i prije nego je Hrvatska ušla u eurozonu, a barem se građani susjedne zemlje znaju služiti eurima, odnosno nisu im strani.

Sada su te novčanice hrvatske, Hrvati su ih zapravo ‘uvezli’ i koriste kao svoj novac, pri čemu se ne štampaju u Hrvatskoj, niti su one ikako nacionalno obilježene. To vrijedi i za druge zemlje-članice, ne samo za Hrvatsku.

Iz HNB-a su potvrdili da su ‘u optjecaju na nivou čitavog europodručja koje obuhvaća 24 zemlje (20 zemalja članica Evropske unije plus Andora, Monako, San Marino i Vatikan) iste novčanice eura i to dvije jednakovrijedne serije’.

“Dakle ‘hrvatskih’ ili primjerice ‘njemačkih’ euronovčanica nema, odnosno iste se euronovčanice upotrebljavaju na cijelom europodručju”, potvrdio je HNB.

Prva serija euronovčanica, napominju dalje, sastoji se od sedam apoena (5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 eura), a druga, koja se još naziva serija Evropa, ima iste apoene osim apoena od 500 eura. Taj se apoen više ne štampa, međutim i nadalje se može upotrebljavati kao sredstvo plaćanja.

Bez obzira na seriju svaki apoen euronovčanice vizualno je prepoznatljiv po dominantnoj boji i arhitektonskom motivu. Na svakoj novčanici potpis je prvog predsjednika Evropske središnje banke Willema F. Duisenberga, drugog predsjednika ESB‑a Jean‑Claudea Tricheta, trećeg predsjednika ESB‑a Marija Draghija ili sadašnje predsjednice ESB‑a Christine Lagarde.

Ravnopravne kovanice

Zajednička strana kovanica prikazuje Evropsku uniju ili Evropu i simbolizira jedinstvo EU-a. Eurokovanice svih država mogu se upotrebljavati na cijelom europodručju.

Eurokovanice s hrvatskom nacionalnom stranom, iskovane su u Hrvatskoj kovnici novca, a sastoje se od osam različitih apoena: 1 cent, 2 centa, 5, 10, 20 i 50 centi te 1 euro i 2 eura.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...