MUNIRA SUBAŠIĆ NAJAVLJUJE: "Ako nam to advokati kažu - podnijet ćemo tužbe za odštetu protiv Srbije"

Subašić podsjeća da zbog veta Rusije Rezolucija o Srebrenici 2015. godine nije usvojena u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, te očekuje da bi takva rezolucija mogla biti usvojena u Generalnoj skupštini UN-a.

  • Vijesti

  • 15. Jun. 2023  

  • 0

Dobili smo obećanje da će Cvijet Srebrenice biti stavljen u vrt ispred UN-a, izjavila je u intervjuu "Jedan" predsjednica Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić.

Najavila je da bi se uskoro na dnevnom redu Generalne skupštine UN-a mogla naći Rezolucija o Srebrenici.

Zaštititi presude Haškog tribunala

Subašić podsjeća da zbog veta Rusije Rezolucija o Srebrenici 2015. godine nije usvojena u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, te očekuje da bi takva rezolucija mogla biti usvojena u Generalnoj skupštini UN-a.

Rezolucija bi, kaže, pomogla u sprječavanju vrijeđanja majki i zaštiti integriteta presuda Haškog tribunala.

- To bi značilo i za nas, ali i za one koji ne znaju pravu istinu. Mi znamo da mladi i u Srbiji i u entitetu Republika srpska još uvijek ne znaju pravu istinu. Bilo bi dobro da se zaštite presude koje su donesene u Haškom tribunalu.

Drugo, da budemo zaštićene mi majke, da nas više ne vrijeđaju. Ono što je bilo '95. godine, nijedna gumica na svijetu to ne može izbrisati - govori ova srebrenička majka.

Subašić nije sigurna kada će biti pokrenute tužbe u kojima bi porodice žrtava zatražile odštetu od Srbije, ali, kako tvrdi, neki advokati su im sugerisali da postupci mogu biti pokrenuti odmah.

Imamo argumenata

- Znamo koja su ta mjesta iz presude protiv Simatovića i Stanišića. Sud pravde je rekao da je Srbija odgovorna što nije spriječila, a vojska i policija Republike srpske je počinila genocid.

Mi imamo argumenata, imamo dokaza, zločin nikad ne zastarijeva, a vidjet ćemo šta će naši advokati reći. Ako oni kažu da krenemo, krenut ćemo - rekla je Subašić.

Naglašava kako joj je glavni tužilac Tužilaštva BiH Milenko Kajganić rekao da neke stvari nisu zakonski dobro riješene da bi mogli biti pokrenuti krivični postupci za negiranje genocida.

Ipak, Subašić ističe da su dopune Krivičnog zakona BiH o zabrani i kažnjavanju negiranja genocida, koje je proglasio bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, dale rezultate.

- Ušutkani su mnogi. Ja ne znam da li ste vi kao mediji primijetili, možda su dvojica - trojica ostali da negiraju genocid.

Sa visokim predstavnikom smo o tome razgovarali. Obećao nam je i u Srebrenici, i meni na sastanku u Sarajevu da će on da dovede neke stručnjake iz Njemačke koji će razgovarati sa Tužilaštvom kako će se i na koji način podnijeti tužba - rekla je Subašić.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...