TRIBUNAL ZA ZAPOŠLJAVANJE PRESUDIO: Britanski profesor nezakonito dobio otkaz zbog anticionističkih uvjerenja

Utvrđeno da prema Zakonu o jednakosti Ujedinjenog Kraljevstva pojedinac ima pravo na anticionističke stavove.

  • Evropa

  • 10. Feb. 2024  

  • 0

Tribunal za zapošljavanje presudio je da je profesor David Miller nepravedno otpušten sa Univerziteta u Bristolu i da se njegova „anticionistička uvjerenja kvalificiraju kao filozofsko uvjerenje, na koje ima pravo u skladu sa članom 10 Zakona o jednakosti iz 2010. godine“.

Rahman Lowe, pravna firma koja je zastupala Millera, pozdravila je ovu odluku i objavila saopćenje u kojem kaže kako „ova presuda prvi put u historiji utvrđuje da osoba ima pravo na anticionistička uvjerenja na radnom mjestu”, piše The Guardian, prenosi Stav.ba.

Unija jevrejskih studenata saopćila je da bi ova presuda „mogla postaviti opasan presedan o tome šta se u kampusu može zakonito reći o jevrejskim studentima i društvima u središtu njihovog društvenog života. Ovo će u konačnici učiniti jevrejske studente manje sigurnim.”

Miller je izazvao kontroverzu 2019. godine kada je na predavanju naveo cionizam kao jedan od pet izvora islamofobije i pokazao dijagram koji povezuje jevrejske dobrotvorne organizacije sa cionističkim lobiranjem. Millerovi komentari na online predavanjima koji opisuju Izrael kao “neprijatelja svjetskog mira” i opis Jevrejskog društva kao “izraelske lobističke grupe” koja je “proizvela histeriju” o njegovom učenju uzburkali su zajednicu.

Akademici širom svijeta imali su različite, suprotne reakcije. Jedan je opisao Millerove stavove o cionizmu kao "moralno osuđujuću teoriju zavjere“ koja je ugrozila odnose u zajednici na kampusu, dok je drugi upozorio da istraga o njemu podstiče "kulturu autocenzure i straha" i pozvao univerzitet da brani slobodu govora.

Njegov advokat tvrdi da je Miller bio izložen organiziranoj kampanji grupa i pojedinaca koji su se suprotstavljali njegovim anticionističkim stavovima, a krajnji cilj kampanje bila je njegova smjena. Univerzitet ga je podvrgao “diskriminatornom i nepravednom postupku koji je na kraju kulminirao njegovim otpuštanjem po kratkom postupku”, rekao je advokat.

Univerzitet je tada rekao da, iako je pravni savjetnik utvrdio da Millerovi navodni komentari "ne predstavljaju nezakonit govor", na disciplinskom je saslušanju zaključeno da on "nije ispunio standarde ponašanja koje Univerzitet očekuje od osoblja".

U presudi od 108 stranica izrečenoj u ponedjeljak, Tribunal za zapošljavanje u Bristolu presudio je da je Miller doživio diskriminaciju na osnovu svog filozofskog uvjerenja i njegovo je otpuštanje proglašeno nezakonitim.

Zillur Rahman, Millerov advokat, rekao je da slučaj "označava ključni trenutak u historiji naše zemlje za one koji vjeruju u očuvanje prava Palestinaca“, te da bi „presudu pozdravili mnogi koji se trenutno suočavaju s progonom na svojim radnim mjestima jer su govorili protiv zločina izraelske države i genocida koji se dešava u Gazi.“ Miller će tražiti "maksimalnu kompenzaciju", rekao je Rahman.

Miller je rekao da je veoma ponosan što je utvrđeno da prema Zakonu o jednakosti Ujedinjenog Kraljevstva pojedinac ima pravo na anticionističke stavove. Izrazio je nadu se da će to postati presedan u svim budućim bitkama koje ljudi vode protiv rasističke i genocidne ideologije cionizma i pokreta za koji je on vezan.

Univerzitet u Bristolu saopćio je da je „razočaran presudom“, dodajući: „Shvatamo da su ova pitanja izazvala duboku zabrinutost kod mnogih i da članovi naše zajednice imaju veoma različite stavove. Stoga bismo ohrabrili sve da odgovore na odgovoran i osjetljiv način u trenutnom ambijentu.”

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...